cnnturk.jpg
haberturk.jpg
astsubaylar-yuruyor.jpg
videotalu.jpg

Kimler Sitede?

FORUM
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş ya da Kayıt.    Kayıp Parola?
2/365(322) SAYILI KANUN TASARISININ GÖTÜRDÜKLERİ (1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
EN ALT Cevapla Beğenilen: 0
BAŞLIK: 2/365(322) SAYILI KANUN TASARISININ GÖTÜRDÜKLERİ
2/365(322) SAYILI KANUN TASARISININ GÖTÜRDÜKLERİ 15 Yıl, 3 Ay önce Karma: 0  
Sizlere 2/365 Sayılı kanun tasarısının bizler için getirmiş(götürmüş) olduğu hakları(!!!!!) kısaca anlatmaya çalışacağım. Tasarıyı büyüklerimiz verilen bir hak olarak nitelendirsede ben alınan haklar olarak anlıyorum.
1.Astsubay olarak Herhangi bir birime Kısım amiri olarak atanırsınız emrinizde hizmetli olan ve ilkokul mezunu memurlarınız vardır. Bunlar zaman içinde Ortaokulu Liseyi ve üniversiteyi bitirip 1 nci derecenin 4 üncü kademesine inebilirler. Siz inemessiniz.
2.Bu memurlarınızdan iyi olanlarına 90 ve üstü sicil verirseniz bunlar altıyılda 1 kademe terfi alırlar. Siz alamazsınız.
3.Subaylar yüksek ihtisas yapar, bunun karşılığında hem erken terfi alırlar hemde kademe alırlar. Siz alamazsınız..
4.Türkiye cumhuriyetindeki tüm vatandaşlar eğer kaynağı astsubay hazırlama okulu, Astsubay sınıf okulu veya Astsubay meslek yüksek okulu değilse görmüş oldukları eğitimin karşılığını birşekilde alırlar.Siz alamazsınız.
4 üncü maddede şunu söylemek istiyorum yasalarda Astsubay hazırlama okulu, Astsubaysınıfokulu ve Astsubay meslek yüksek okulları başka bir ülkeye aitmiş gibi ayrı olarak nitelendirilmekte . Ama nedense bunun denklik sınavıda bir türlü yapılmamakta. Ben bunu böyle anlıyorum.
Şimdi gelelim yeni yasanın bize getirdiklerine:
2/365 Sayılı Tasarının 19 uncu maddesini tablo şeklinde aşağıya döküyorum dikkat edin Yasada II.Kad.Kd.Bçvş. Rütbesi yok onu alta ben ekledim. Yasaya eklenmeme nedeni tahminimce Komisyon üyelerinden biri benim aşağıda tablo halinde yaptığım gibi hesab yaparsa 31 nci yılda II.Kad.Kd.Bçvş. olunacağının belki farkına varır.

Rütbe Hizmet Yılı D/K Rütbe Hizmet Yılı D/K
Ast.Çvş. 0-3 Yıl 9/1 Tğm 0-3 Yıl 8/1
Ast.Kd.Çvş 4-6 Yıl 8/1 Ütğm 4-6 Yıl 7/1
Ast.Üçvş. 7-9 Yıl 7/1 Kd.Ütğm. 7-9 Yıl 6/1
Ast.Kad.Üçvş. 10-12 Yıl 6/1 Yzb. 10-12 yıl 5/1
Ast.Kd.Üçvş. 13-15 Yıl 5/1 Kd.Yzb. 13-15 Yıl 4/1
Ast.Kad.Üçvş. 16-18 4/1 Bnb. 16-18 Yıl 3/1
Ast.Bçvş. 19-21 3/1 Kd.Bnb. 19-20(1 Yıl Erken Tr.) 2/1
Ast.Kad.Bçvş. 22-24 2/1 Yb. 21-23 1/1
Ast.Kd.Bçvş. 25-27 Yıl 1/1 Alb. 24-25(1 Yıl Erken Tr.) 1 /4
Ast.Kad.Kd.Bçvş. 28-31 Yıl 1/3 Kd.Alb. 26-29 Yıl 1 /4
Ast.II.Kad.Kd.Bçvş. 31-_ Yıl 1/3 Tuğgeneral 30 Yıl 1 /4
Şimdi yeni yasaya göre bunu biraz irdelemeye çalışayım;
1. Bu yasa okadar zaruri idiki 02 Ocak 2009 da Komisyona geldi ve 08 Ocak 2009 da komisyon raporunu verdi . Çünkü Astsubaylar çok mağdur idi biran önce haklarını vermek gerekiyordu sağolsun komisyon hiç bekletmeden hemen raporunu verdi.
2. Daha önceden Subaylara Kd. Bnb. Rütbesi 5 Yıl tutularak zaten Subaylara Derece kademe olarak 1 yıl erken terfi veriliyordu.
3. 2/365 Sayılı tasarının 22 Maddesinde ne hikmetse Astsubaylardan bahsederken Albay rütbeside araya sıkıştırılarak 2 Yılda Kıdemli albay olmaları önerilerek Subaylar Büyük bir haksızlığa uğratılmakta.
4. Yukarıda gösterdiğim gibi II.Kad.Kd.Bçvş. Rütbesine 31 yılda ulaşıyorsunuz. Fakat Albay Rütbesine 24 üncü yılınızda ulaşıyorsunuz. (Buna yüksek ihtisas vs. Hariç,2 Yıl Harp Akademisi +1 Yıl S.K.Ak.+1 Yıl KOMKARSU+2 Yıl Yüksek Lisans=6 Yıl Yani Tuğgeneral 24 Yıl da olma ihtimali)
5. Astsubayların makam Tazminatı ve Temsil tazminatı taleplerine karşı yapılmış bir önlem. Çünkü bundan tahmini 10 yıl sonra Astsubay II.Kad.Kd.Bçvş. lara makam tazminatı ve Temsil tazminatı verilecek fakat O rütbeye ulaşan personel olmayacak. Neden 10 yıl sonra söylüyorum çünkü şimdi verilse mevcut emekli olan II.Kad.Kd.Bçvş.lar bundan yaralanır. 10 yıl sonra bunlardan eser kalmaz yenilerinde II.Kad.Kd.Bçvş. olmalarıda zaten imkansız.
6. Aynı Durum 2/365 Sayılı Tasarının 23 ncü maddesindeki Hizmet tazminat oranlarındada görülmekte onu bilahare ele alacağım.
7. Aynı tasarının 25 nci maddesi yeni gösterge tablosu getirmekte. Oysa bukadar karmaşaya gerek kalmadan tüm astsubaylar için bir cümleyle intibakları yapılarak tek tabloya dönüştürülebilir. Hayır olamaz (Bölücülük Ruhumuzda var) MYO mezunu Astsubaylara haksızlık olur.
8. 25 nci Maddedeki tablolarda ısrarla ¼ yok dikkatinizi çekerim.Bunu oraya yazmak çok zor çünkü.
9. TEMAD’ın sayfasında bazı komisyon üyelerinin bu konuda ek teklif yaptılarına dair belge fotokopisi var. Fakat asıl buraya dikkatinizi çekerim 2/365 SAYILI TASARI 322 SIRASAYISIYLA GÜNDEME ALINMIŞ KOMİSYON ÜYELERİNİN KABUL ETTİĞİ ŞEKİL VE ASIL ŞEKİL BİRLİKTE GÖRÜLMEKTE. 322 Sıra sayılı tasarıda bahsedilen öneri komisyonda hiç tartışılmamış bile.
10. Aynı Tasarı üç Gösterge tablosunu ayrı ayrı ele almasına rağmen MYO mezunu Astsubayların 9/2 D/K den başlamaları gerektiğinden hiç mi hiç bahsetmiyor.
11. II.Kad.Kd.Bçvş. lar daha önceden 24 ncü Yılda nöbetten düşerken yeni düzenlemeyle 31 nci yılda nöbetten düşecekler

Özetle ben bu tasarıyı mevcut haklarımımın geri alınması olarak yorumluyorum.

Yetkiliye Raporla   Kayıt Tutuldu Kayıt Tutuldu  

Son Düzenleme: 27/01/2009 23:12 tarafından cabbar.
  Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.
Cvp:2/365(322) SAYILI KANUN TASARISININ GÖTÜRDÜKLERİ 15 Yıl, 3 Ay önce Karma: 0  
Sayın Cabbar,
2/365 Sayılı Kanun Tasarısı ile ilgili detaylı çalışmanız için teşekkürler. Ancak yazınızın başında "Tasarıyı büyüklerimiz verilen bir hak olarak nitelendirsede ben alınan haklar olarak anlıyorum." şeklinde bir ibare kullanmışsınız. Bu tasarıyı verilen hak olarak gören bir büyüklerimiz dediğiniz kimdir.
Ben bunu böyle görene buralarda rastlamadım.
Sanırım Genelkurmay'ın son basın açıklaması ile bu tasarı karışmış. Son açıklamada Başlangıç dereceleri konusunda Tüm emeklilerin MYO mezunu sayılması ve bazı maddi iyileştirmeler yeterli olmamakla birlikte ve gerçekleştirildiği takdirde kazanımdır. Bunun dışında bir kazanım yoktur.

Cvp:2/365(322) SAYILI KANUN TASARISININ GÖTÜRDÜKLERİ 15 Yıl, 3 Ay önce Karma: 0  
tespitleriniz çok doğru yine çok ince hesaplar yapılmış.....artık hiç umudum yok kalmadı bu kadar gürültünün üstüne tamam bişeyler düzelecek diyordum ama yine hesap ortada hepsi onların olsun hiç gözüm yok....

EN ÜST Cevapla