cnnturk.jpg
haberturk.jpg
astsubaylar-yuruyor.jpg
videotalu.jpg

Kimler Sitede?

KORKMAK VEYA KORKMAMAK PDF Yazdır E-posta
Son Güncelleme ( Pazar, 19 Aralık 2010 )
 
SN. ATİLLA ABAYLI'NIN 13 Aralık tarihli makalesinden;

Koyun gibisin kardeşim,
Gocuklu celep kaldırınca sopasını
Sürüye katılıverirsin hemen
Ve âdeta mağrur, koşarsın salhaneye.
Ve hâlâ şarabımızı vermek için üzüm gibi eziliyorsak
Kabahat senin,
"demeğe de dilim varmıyor ama"
kabahatin çoğu senin, canım kardeşim

                   Nâzım Hikmet

korkmak.jpg Haklarımızı alamamamızın en büyük sebebi; muvazzaflığımızda ve emekliliğimizde küçücük şeylerden ödümüz koparcasına korkup katlanamadığımız halde, çok büyük maddi ve manevi acılar veren haksız muameleleri korkmadan sineye çekmemizdir. Nâzım'ın dediği gibi, gocuklu celebin sopasından korktuk! Hiç korkmadan sürüyle birlikte kesilmek için koşarak salhaneye gittik ve gidiyoruz.

"Teğmen kızarsa beni tayin ettirir" diye korktuk! Teğmenin azarlaması ve hakaretine korkmadan katlandık.

Yarbay aylığına eşit olan aylığımızın azalarak teğmen aylığına eşitlenmesine seyirci kaldık.

Tüm Assubayların hakkını aradığından açığa alınan Assubay kardeşlerimize yardım için mutemedin maaşımızdan kestiği bir lira için isyan etmekten korkmadık.

Bu gibi örnekler uzayıp gider. Emekli Uzman çavuş dernekleri kısa zamanda birçok hak aldığı halde köklü geçmişi olan emekli Assubayların derneği neden hiçbir hak alamadı? Önce bunu teşhis ettikten sonra tedavisini yapmalıyız.

Benim görüşüme göre, Emekli Uzmanlar derneğinin başarılı olmasının sebebi; onların sivil okullarda baskı altında olmadan okumaları, kısa da olsa sivil iş hayatında hakların mücadeleyle alındığını öğrendikten sonra delikanlılık ve gençlik çağı olan 20- 25 yaşlarında askerlik hayatına girmeleridir. Biz Assubayların ise çocuk yaşta askerlik hayatına girip katı bir şekilde “üst daima haklıdır” prensibiyle beynimizin yıkanmasıdır.

Muvazzaflığımızda haksızlıklar karşısında kanuni yollardan hakkımızı arasak, "üst daima haklıdır" diyenlere, "hoooop dur arkadaş! Haklı da olsa haksız da olsa üst daima haklı olamaz! Üst haklıysa üst, ast haklıysa ast haklıdır. Sen de ben de bu memleketin vatandaşıyız ve öz evladıyız" desek bizi asarlar mıydı?  Asmazlar, ancak başka bir yere tayin ederlerdi. Başka bir yere gitmekten neden bu kadar korktuk! YAŞ kararıyla birkaç kişiyi atabilirlerdi ama tüm Assubayları ordudan atamazlardı.

Küçük yaşta girdiğimiz askerlik hayatında “vazife namustur” u öğrettiler, “vatan için ölme” yi öğrettiler, ama hak aramayı hiç öğretmediler. Tabiî ki öğretmezler, öğretsinler de başlarına iş mi açsınlar ?..

KABAHATİ KENDİMİZDE ARAMALIYIZ; GEMİYİ YÜZDÜRMEYİ, UÇAĞI UÇURMAYI, TANKI, ROKETİ, TOPU, TELSİZİ TAMİR ETMEYİ, VATAN İÇİN ÖLMEYİ, VAZİFENİN NAMUS OLDUĞUNU ÖĞRENDİĞİMİZİN YÜZDE BİRİ KADAR “BALTAYI TAŞA VURMADAN” HAK ARAMAYI DA KENDİMİZ ÖĞRENSEYDİK, OHHOOOOOOO ŞİMDİYE KADAR ALMADIĞIMIZ HİÇ BİR HAKKIMIZ KALMAZDI.
LUTFEN PAYLASIN
Digg!Google!Facebook!Del.icio.us!Live!Technorati!Yahoo!

14-12-2010 07:58 İSMAİL TURAN
14-12-2010 07:58. ..
Okunma Sayısı 2449    
Okuyucu yorumları (10)
Ortalama Üye Değerlendirmesi
   (1 Oylama)

Yazan cagatay35
24-12-2010 17:35,
 
...
Hak verilmez, ALINIR. Haklısın geç öğrendik ama öğrendik
 
 

Yazan Abdurrahim BARIN
18-12-2010 19:43,
 
...
Sn. TURAN 
Teşekkürler. 
Tespitleriniz doğru. 
Bilimsel araştırma verileri bizi daha doğru sonuçlara götürür. 
Fert ne kadar erken yaşta ,eğitilmeye başlarsa ,sonuç o kadar etkin olur. 
Bu durumu ,muhtelif kaynaklardan gelen guruplar incelenirse görülebilir. 
 
*Hak verilmez alınır. 
*Başarının şartı, bedel ödemeyi göze almaktır. 
*Riske girebilmektir. 
Bu stk larda çok daha net olarak yaşanır. 
Sağlık Başarı Dileklerimle. 
 
Saygılar. 
 
Abdurrahim BARIN 
Gn.Bşk. 
Türkiye Ulaş İş. 
 
www.ulasissendikasi.com 
www.ulasissendikasi.net
 
 

Yazan Fedai
16-12-2010 01:19,
 
...
Değerli ağbeyciğim çok şey yazacaktım ama vazgeçtim. Ben sizin bu tezinize katılmıyorum . 
Birşeyi savunurken diğerini incitmeyin.Benim sizinle müşterek noktamız Astsubay olmamızdır.  
Ben on iki yaşımda bu mesleği seçmişim, ben kimden daha az bu mesleği savunacağım , veya kim benden çok bu mesleği koruyacak.Sen hiç birbirine ;analık, babalık, abilik, arkadaşlık yapmış insanların kalleşlik yapacağını düşünebiliyor musun? Ben de sizin düşündüğünüzün tersini düşünüyorum.Bu iş yürek karakter ve kişilik meselesidir .Neyse saygılarımı sunarım.
 
 

Yazan msezek
15-12-2010 23:12,
 
Başkan şaşırt herkesi
Sn. Hüseyin ÇETİN yorumunda, "Sayın Mustafa EROL sizden onurlu bir davranış bekliyoruz, siz genel Başkanlık yükünü ve sorumluluğunu taşıyacak kapasite, bilgi ve LİDERLİK VASIFLARINDAN ÇOK UZAKSINIZ, o makamı hak edenlere bırakın.Toplumun umutlarını yok edip günahını almayın" diyor. 
Sn Başkan bu süreçten sonra bu tip söylemler daha da çoğalacaktır, bunu anlamak için falcı olmaya gerek yok, artık kılıç kınına sığmıyor, size tavsiyem gel bu güne kadarki emeklerini heba etme, nerede durulacağını bil, 2011 için aday olmayacağını açıklayıp, tarafsızlığını korumaya özen göster ve adil bir seçim yapılması için uygun ortamı sağla, şaşırt herkesi ve bu meslekte adınız hafızalarımızda kalıcı olsun. 
Saygılarımla
 
 

Yazan Ersen Gürpınar
15-12-2010 14:23,
 
Onurumuza saygı duymalıyız
Değerli ağabeyim değerlendirmenize ve emeklerinize saygı duyarak bazı konuları belirtmeme lütfen izin verin.  
 
Ben assubay sınıf hazırlama okulu mezunuyum, bu okul bizlerin assubay nosyonuna katkı sağlarken ruhumuzda fırtınaların kopmasına da neden oldu, küçük yaşta ezildik bu belki de kişiliğimizi etkiledi.Ancak mücadele ederken bunun negatif veya pozitif etkileri olabilir. Ezilmenin olumsuz yönde olduğunu düşünürsek uzmanlar biz liseden sonra MYO okurken onlar esas ezildiler, bu nedenle bana göre mücadele kişilik sorunudur!..  
 
Kendisine saygısı olanlar bu mücadeleye destek veriyor, kimimiz ise askerlik bitti kurtuldum diyor, oysa yüreğinde açtığı yaraların izi duruyor,toplumda ön yargılı olarak değerlendiriliyor sosyal ve ekonomik haksızlıkları devam ediyor.  
 
Bizler onurumuza saygı gereği mücadele etmezsek yönetimlere özverili, kararlı, bilgili kendisine ve meslektaşlarına saygılı olanları seçmezsek bu haksızlıklarımız KADER olur. Saygılarımla.
 
 

Yazan ÇETİN1982
15-12-2010 14:23,
 
...
Sayın İsmail TURAN yukarıdaki makalenize kısmen katılıyorum. Biz astsubayların çoğu en azından 1980'den sonra sivil liselerden mezun olarak astsubay okullarına girdik, 280 ( istihkam ) kişi mezun olduğumuz dönemde 30 civarında Astsubay Hazırlama Okl. mezunu vardı, yani çoğunluğumuz sivil liselerden mezunuz, diğer sınıflarda da durum aynıdır. Bizim tek yanlışımız BAŞARISIZLIĞINA, iyi bir LİDER OLMAMASINA RAĞMEN Sayın Mustafa EROL'U DEFALARCA SEÇEREK hak etmediğimizi kabul etmiş olduk. Jandarma, kara, hava ve deniz kuvvetlerindeki meslektaşlarımız aynı kefeye konulamaz. Geçmiş babalarımızın, abilerimiz astsubayların yürüyüşlerini biliyoruz, onların sayesinde bir çok haklar aldık, maaşımız yarbay maaşıyla eşitti. Bu hakların alınmasında Hava Kuvvetlerindeki astsubaylarımızın emeği çok çok fazladır. Sayın Mustafa EROL sanırım Jandarma Astsb. Haz.Okl. mezunu, kendisi de konuşmalarında orta okul mezunu olduğunu ima ediyor, 5802 sayılı yasadan sonra orta okul mezunu astsubay yoktur, .Asb.Hzl.ortaokulundan sonra 2 yıl sınıf okulu okuyanlar zamanın sanat enstitüsü ile eş tahsil yaptılar ve meslek lisesi mezunudurlar. Bizi kamuoyuna bilinçli olarak ortaokul mezunu diye tanıtanların ekmeğine yağ sürülmüştür.Başkalarının dayatmasının tesiri altında kalarak sınıf okulundaki tahsili yok sanan zihniyet bizi temsil edebilir mi? Biz TEMAD'ın başında Sayın Ersen GÜRPINAR, Hüseyin SAVCI, İsmail TURAN, Ahmet ÇAM vb. yürekli, ağzı laf yapan, bilge ve LİDERLİK VASIFLARI olan büyüklerimizi görmek istiyoruz. Herkesi liderlik vasıflarından uzak, geçmişini, safahatını bilmeyen Sayın Mustafa EROL ile aynı kefeye koymak haksızlık olur.  
TEMAD'a üye yapmaya çalıştığımız meslektaşlarımız soruyorlar 09 EKİM 2010 tarihinde eylem yaptınız da ne oldu diye? Haklılar eylemin üstüne bir bardak su içtik. Kendi adıma söylüyorum Sayın Mustafa EROL bir kez daha seçilirse TEMAD üyesi olmayacağım. Ancak bu siteden ve reelde her türlü desteğimi sürdüreceğim. EVET KABAHAT BİZLERDE Sayın Mustafa EROL'u seçtiğimiz için.  
Sayın Mustafa EROL sizden onurlu bir davranış bekliyoruz, siz genel Başkanlık yükünü ve sorumluluğunu taşıyacak kapasite, bilgi ve LİDERLİK VASIFLARINDAN ÇOK UZAKSINIZ, o makamı hak edenlere bırakın.Toplumun umutlarını yok edip günahını almayın.
 
 

Yazan MÜCADELE
15-12-2010 12:04,
 
TEMAD VE TÜZÜK
Astsubay profiline baktığımızda içinde birçok farklı kişilik ve düşünce barındırdığını söyleyebilriz. Bunların oluşumunda değişik Kuvvetlerde görev yapmak, farklı görev ilişkileri, ekonomik farklılıklarımız vb. birçok etken vardır. Disiplin anlayışı gevşek bir kuvvetteki Astsb.ın, çok katı disiplin (Ego tatminleri de diyebiliriz) altındaki başka bir Kuvvettteki Astsubayı anlaması kolay değildir.  
 
İnsanlar hayatı çoğunlukla önceliklerine göre yorumlayıp buna göre davranmaya çalışırlar. 1100 TL emekli maaşından başka geliri olmayanla, 1650 TL emekli maaşı olan, eşi çalışan veya emekli olan, OYAK'tan ek geliri, eşi çalıştığından bir kaç evi olanı aynı kefeye koyup aynı davranış içinde bulunmalarını bekleyemeyiz. 
 
Bu durumda her kafadan farklı bir ses çıkması da doğaldır. Bunun için örgütlenme gerçeği ortaya çıkmaktadır. Aynı düşüncede olanların birlikte hareket edeceği dernekler gibi.  
 
Temad'ın bu kadar farklı kişiliği aynı doğrultuda hareket ettirmesi son derece güçtür. Bu antidemokratik tüzükle bir yerede varılamaz. İçindeki en ufak eleştiriyi üyelikten eden maddeler buna engeldir.  
 
Temad'la nereye kadarı tartışmak gerektiğini düşünüyorum. Saygılarımla.
 
 

Yazan atilla abaylı
15-12-2010 10:58,
 
NEDENİN NEDENİ ?
İŞTE BİZ BUYUZ.... PROBLEM BELLİDİR,HERKES İFADE EDER,GÖRÜR,BİLİR,YAŞAR . VE DE ORTADADIR GÖZLER ÖNÜNDEDİR.SÜTÇÜ BEYGİRİ GİBİ ( BENZETME İÇİN ÖZÜR DİLİYORUM ) ETRAFINDA DOLAŞIRIZ. HASTALIK TEŞHİS EDİLMİŞTİR. BASİT BİR SUAL İLE GENEL MERKEZE BAKIŞ AÇILARINI DEKLERE ETMESİ İSTENEN VE DE YÜZLERCE ARKADAŞIMIZIN MERAK ETTİĞİ BİR KONU VE BİR SUAL.... SONUÇ VE YAZILANLAR.. POLEMİKLER.. ANKARA'DAN SANAL ALEMLERİN KALEMİNDEN CEVAPLAR VERİLİYOR MUHATABINDAN BEKLENİR İKEN ÖNCELİKLE .. 
 
İŞTE BİZ BUYUZ... SAYGILAR OLSUN GERÇEK ASSUBAY SEVDALILARINA ...
 
 

Yazan Mustafa Savaş EVRAN
14-12-2010 23:37,
 
GOCUKLU CELEP
Sanalın ağzından Genel Merkez Yöneticilerine kayıtsız şatsız itaat isteyerek Gocuklu celep; sopasını göstermeye devam ediyor.TEMAD onlara göre Emekli Assubayların toplama kampı,kendileri de toplama kampının Komutanı veya ağası veya eli sopalı gocuklu celebi. 
Sayın ABAYLI'nın doğru ve yerinde sorusuna halen açıkca cevap vermiyerek kaçak güreşenlerle haklarımızı elde edebileceğimize halen inanan varsa söyliyecek bir şey yok.Yönetime aday olacak Arkadaşlar lütfen açık olun ve ne yapacağınızı açıkca bizlerle paylaşın.Birlik beraberlikte ne etrafında hangi amaçla birlik beraberlik.Öncelikle Tüzük değişikliği sağlanmadan ve yönetim yeni ve demokratik bir yapıya kavuşmadan iflas etmiş mevcut TEMAD yönetimiyle hiç bir başarı elde edilemez.Meslektaşlarıma sevgi ve saygılar.
 
 

Yazan acoskun
14-12-2010 23:19,
 
...
Çok doğru, teşekkürler...
 
 
Sadece kayitli kullanicilar bir Makaleyi yorumlayabilir. Lütfen ücretsiz üye olun veya giriş yapın.
Sonraki >