cnnturk.jpg
haberturk.jpg
astsubaylar-yuruyor.jpg
videotalu.jpg

Kimler Sitede?

FORUM
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş ya da Kayıt.    Kayıp Parola?
TEMAD TÜZÜK MADDELERİ DEĞİŞİKLİK ÖNERİLERİMİZ !.. (1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
EN ALT Cevapla Beğenilen: 3
BAŞLIK: TEMAD TÜZÜK MADDELERİ DEĞİŞİKLİK ÖNERİLERİMİZ !..
#1854
Cvp:TEMAD TÜZÜK MADDELERİ DEĞİŞİKLİK ÖNERİLERİMİZ !.. 11 Yıl, 5 Ay önce Karma: 56  
2847 sayılı yasaya göre kurulan askeri derneklerin tüzükleri TESUD için yeterli olabilir çünki onlara hakları altın tepside sunuluyor; Bizler önyargılar sonucu tahakküme varan haksızlıklara uğratıldık adalet,eşitlik ve insan onuruna sayğının gerçekleşmesi için onur mücadelesi veriyoruz bu mücadelede yasal temsilcimiz olan TEMAD mevcut tüzükle başarı elde etmesi mümkün değildir. TEMAD yeniden yapılanmalı düşüncesi ile oluşturulun TÜZÜK KOMİSYONU çalışmalarını yaptı ancak hangi kararlar alındı hangi kararlar hangi gerekçelerle kabul görmedi bundan haberimiz yok TEMAD suskun tüzük komisyonuna katılan arkadaşlarımız suskun komisyonun çalışmasından sonra oluşturulması gereken TÜZÜK KURULTAYI'NDAN bir haber yok bu mazlum zümre açlık sınırında maaşla geçim savaşı veriyor BURADAN BİRKEZ DAHA TEMAD YÖNETİMİNE TÜZÜK KOMİSYONU ÜYELERİNE VE TÜZÜK KURULTAYINI OLUŞTURACAK ÜYELERE SESLENİYORUM LÜTFEN GÖREVİNİZİ YAPINIZ TÜZÜK KURULTAYI TOPLANARAK HAKLARIMIZIN SAVUNULMASI ÖNÜNDEKİ TÜZÜK ENGELLERİNİN KALDIRILMASINI SAĞLAYINIZ
 
Yetkiliye Raporla   Kayıt Tutuldu Kayıt Tutuldu  
  Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.
#1855
Cvp:TEMAD TÜZÜK MADDELERİ DEĞİŞİKLİK ÖNERİLERİMİZ 11 Yıl, 5 Ay önce Karma: 0  
M.Emin Atılgan beye birkez daha emekleri için teşekkür ederim. Temad tüzüğü elbette değişsin ama bu hantal yapının sorumlusu tüzük değilki atalarımız isteyen tekeden süt sağar demiş tüzükte Temad yönetimi lokal,sigorta ve turizm işletmeciliği yapar yönetimdekiler milletvekili olmak için gayret eder başka işe bakmazlar diye maddemi var bu toplumun ahı ve vebalinin büyük olduğunu hatırlatırım.
 
Yetkiliye Raporla   Kayıt Tutuldu Kayıt Tutuldu  
  Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.
#2162
Cvp:TEMAD TÜZÜK MADDELERİ DEĞİŞİKLİK ÖNERİLERİMİZ !.. 11 Yıl, 1 Ay önce Karma: 1  
Sayın Mehmet Ali Kılınç'ın yazısı konu ile bütünlük sağlaması amacıyla forumun ilgili bölümüne taşınmıştır, saygılarımızla.

Forum Yöneticisi
--


TEMAD TÜZÜĞÜ UCUBESİ..

Değerli Meslektaşlarım;
Geride bıraktığım yıllarda edindiğim deneyimlerden biri şudur. "Yasalar, kurallar daha çok lazım olduklarında vardır."

Bir evin içinde karı koca kavga eder, koca karısını döver, gözünü morartır. Ertesi sabah kadın için iki yol vardır. Toplumumuzda sık karşılaştığımız üzere, ya "kocamdır, döver de sever de" deyip, çocuklarının hatırı için, ekonomik bağımsızlığı olmadığı için, soranlara başımı kapıya çarptım der geçer, dayak yediğinden kimsenin haberi olmaz. Veya gider adalete baş vurur. Bu olay karı koca hakları açısından ayrılmalarına yasal dayanak teşkil edebilir. Eğer kadın şikayetçi olmadığı takdirde hiçbir zaman bir mahkeme yargıcının, bir kimsenin evine gelip "Bu evde dayak olayı varmış, dayak olayı ayrılma nedenidir, bu nedenle sizi ayıracağım" dediği görülmemiştir.

İnsanlar yaşamayınca, gerek duymayınca, her şey yolunda gittiği sürece çoğu şeyin farkında olmayabiliyor. Şu tespitlerimin eksiği veya yanlışı varsa bu konularda daha birikimli meslektaşlarım beni düzeltsinler.

TEMAD, tıpkı Ordu Yardımlaşma Kurumu'nun olduğu gibi özel yasayla kurulmuş, asker emeklilerinin ve yakınlarının gönüllü üye olabileceği bir dernektir. Bu yönüyle, örneğin Kanatlı Kümes Hayvanlarını Sevenler Derneğinden farklılık gösterir. Mevcut yasa gereği, bu alanda, yani asker emeklileri arasında, başka alanlarda olduğu gibi, yedi kişi bir araya gelip bir dernek ve tüzük oluşturup, bu tüzük işinize gelirse ve isterseniz bu derneğe üye olabilirsiniz diye bir dernek kuramazlar. TEMAD istekli yedi kişinin bir araya gelerek ismini kendilerinin koyup kurdukları bir dernek değildir. Bunun karşılığı olarak da, bu sahada Tekel olan derneklerden biri olan TEMAD'a her yıl Milli Savunma Bakanlığı bütçesinden ödenek ayrılır.

Son Sn.Hüseyin Savcı meslektaşımızın ve Antalya TEMAD'da yaşananlar bize göstermiştir ki, sorun bence sadece demokrasi ağacını, telgraf direğinden ayıramayacak vasıfta, derneğin adını taşıyan sigorta şirket yönetimine kendini on yıllığına başkan ilan eden yönetici sorunu değildir. TEMAD tüzüğü bu hakkı yöneticilere vermektedir. Ancak bir sahada TEKEL olan ve gönüllü olarak üye olunan bir derneğin tüzüğü devletin diğer yasalarına, demokrasiye, hakkaniyete uygun olmalı, yöneticilerin keyfi davranarak böyle sorgusuz sualsiz gönüllü üyeyi üyelikten kolayca atmasına çanak tutmamalıdır, uygun olmamalıdır.

Faraza, oldu ya TEMAD'ı beğenmedik, yerine başka dernek kuralım dediğimizde; sanırım devletin mevcut yasaları nedeniyle aynı Oyak'ta olduğu gibi bu iş yasa gereğidir, bu konuda yeni dernek kurulabilmesi yeni yasa gerektirir denilerek karşımıza mevzuat sorunu çıkabilir. Yeni yasa için de diğer konularda TBMM'ye yıllardır sesimizi ne kadar duyurabildiğimiz ortada. Geriye kalıyor mevcut derneğin tüzüğünün baştan aşağı yenilenip adam gibi demokratik bir tüzük hazırlanması. Bilindiği gibi bu konuda teşebbüsler var ama, TEMAD genel merkez yönetiminin bu konuda ayak sürüyücü tutumu ortada.

Yazımın başında yazdığım gibi, hiçbir hakim ve yargı kurumu, kendisine şikayet gelmedikçe; sizin derneğinizin tüzüğü ucube bir düzenleme, ne medeni kanunumuza uyan tarafı var ne anayasamıza ne de evrensel hukuk normlarına. Böyle bir düzenlemenin örneği El Beşir'in yönettiği Sudan'da bile yok, bu tüzüğü iptal ediyorum diyemez. Yakın örnek, Antalya TEMAD'da olanlar ve yazarımız Sayın Hüseyin Savcı'ya reva görülen vesile olsun, hukuka baş vuralım derim.

Sevgili İsmail Turan Ağabey ve bu konularda birikimi olan değerli meslektaşlarım. Ülkemizde kurumların tüzüklerini Danıştay Mahkemesi'nin denetlediğini biliyorum. Bu konu Danıştay'ın önüne nasıl götürülür? Sayın Hüseyin Savcı gibi antidemokratik tüzük nedeniyle mağdur olan birinin mi başvuru hakkı vardır? Önce konu mahkemeye götürülüp, oradan durum Danıştay'a mahkeme kanalıyla mı götürülmek gerekir?

Yıllardır haklarımız, sorunlarımız üzerine sesimizi TBMM'ye duyurmakta başarılı olamadık. Şayet TEMAD tüzüğü iptal ettirilirse, çoğu şeyin değişmekte olduğu günümüzde, zorunlu olarak, bir sivil toplum kuruluşuna yakışan, Türk Emekli Assubayların derneğine yakışan, yeni TEMAD tüzüğü hazırlanırsa, belki çoğu şeyin başlangıcı olabilir diyorum.
Bu konuda ne yapabiliriz, fikri olan var mı?
 
Yetkiliye Raporla   Kayıt Tutuldu Kayıt Tutuldu  
  Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.
#2164
Cvp:TEMAD TÜZÜK MADDELERİ DEĞİŞİKLİK ÖNERİLERİMİZ !.. 11 Yıl, 1 Ay önce Karma: 1  
Sayın İsmail Turan'ın mesaj panosuna gönderdiği yazı, konu ile ilgili olduğu gerekçesiyle forum'un ilgili bölümüne taşınmıştır.Saygılarımızla.
Forum Yöneticisi
--

SAYIN MEHMET ALİ KILINÇ' IN SORUSUNA AÇIKLAMA

DERNEK ÜYELİĞİNDEN ÇIKARILMAYA İTİRAZ YAPILABİLİR

a. Dernekten çıkarma sebebi haksız ise
b. Dernekten çıkarma (ihraç) kararını Derneğin Yetkili Organı vermemişse
c. Dernek Tüzüğünde çıkarma sebepleri gösterilmemişse,
d. Dernek Tüzüğünde gösterilen çıkarma sebebi ile üye aleyhinde verilen karardaki çıkarma sebebi uyuşmuyorsa
e. Dernekten çıkarma kararı kanuna ve Dernek tüzüğüne aykırı olarak düzenlenmişse
Çıkarma kararı aleyhinde dava açılabilir.

Çıkarma kararı aleyhinde dava açabilmek için önce çıkarma kararının iptali için çıkarma kararının tebliğinden itibaren en geç bir ay içinde çıkarma kararının haksız , kanunlara ve dernek tüzüğüne uygun olmadığı ileri sürülerek çıkarma kararının iptali için Dernek Genel Başkanlığına noter kanalıyla müracaat etmek gerekir.

Bu müracaatın derneğe tebliğinden itibaren bir ay içinde cevap verilmemiş veya kabul edilmemiş olması halinde, yine bir ay içinde derneğin bulunduğu asliye hukuk mahkemesinde çıkarılma işleminin iptali için dava açılabilir.
 
Yetkiliye Raporla   Kayıt Tutuldu Kayıt Tutuldu  
  Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.
#2166
Cvp:TEMAD TÜZÜK MADDELERİ DEĞİŞİKLİK ÖNERİLERİMİZ !.. 11 Yıl, 1 Ay önce Karma: 56  
Derneklerden elbet üye ihraç edilebilir.Savunmasız ihraç ve uydurma kararlarla ben üyelikten ihraç edeyim atı alan üsküdarı geçer dedikleri gibi hakkını alıncaya düşüncem gerçekleşir demek hukuka,ahlaka ve vicdana aykırıdır.
Sn.Savcı TEMAD tüzel kişiliğine zarar vermemiştir,başkan kendisine hakaret edildiğini iddia ediyorsa yargıya başvurup suçlamanın asılsız olduğunu ispat ederek muhatabının yargılanmasını sağlar, bir insan hem şikayetçi hem tanık hem savcı ve de dolaylı olarak hakim olabilir mi?.. ( Yük.Dis.Kurulu kendisine bağlıdır)

Sn.Savcı yasal destek taleplerimizi "ben derneğimle bir sanal şerefsizi ifşa ederek davalı olmayı kendime yakıştıramam, haksızlığı yapanlara bunun utancı yeterlidir" diyecek kadar derneğine saygılı ve asil bir davranış sergilemiştir.
Bu antidemokratik tüzük ne Allah emri ne padişah fermanıdır, neden ısrarla değiştirilmiyor, neden savsaklanıyor bu konuyu hukuka taşırsak bunun ayıbı şimdiki yönetimin olmaz mı? Tüzük komisyonunun çalışma sonucu bile topluma açıklanmamıştır! İVEDİ bunun açıklanmasını,tartışılmasını ve tüzük kurultayının seçimlerden önce mutlaka toplanması gerekiyor bu bir görevdir,bir sorumluluktur.Bir kez daha TEMAD yönetiminin dikkatine sunuyorum.
 
Yetkiliye Raporla   Kayıt Tutuldu Kayıt Tutuldu  
  Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.
#2167
Cvp:TEMAD TÜZÜK MADDELERİ DEĞİŞİKLİK ÖNERİLERİMİZ !.. 11 Yıl, 1 Ay önce Karma: 1  
Bir büyüğüm herkes evinin önünü süpürsün diyor, bir başka büyüğüm ise kendisine yapılan hukuksuzluğa karşı ben derneğimle davalı olmayı kendime yakıştıramam diyor. TEMAD Sayın Selçuk İÇER'i sahip çıksın hemen kaydımı yaptıracağım diye beyanda bulunmuştum. Üye olduktan sonra sudan bahaneler ile üyelikten çıkarıldığımda asil ve saygılı davranmak adına mahkemeye başvurmayacaksam, demokratik olmasını istediğim bir dernek için mücadele etmeyeceksem, sadece aidat yatırıp topu delegelere ve şube başkanlarına atacaksam..........

Kafam iyice karıştı! ben bu dernekçiliği sanırım hiçbir zaman öğrenemeyeceğim. Yoksa bütün yazılan ve çizilenlerden anladığım ve kanser teşhisi koyduğum TEMAD'ın bütün terapilere rağmen iyileşememesi nedeniyle cerrahi işlem yapacak onkoloji uzmanları olmadığından mı bu yaşananlar? Saygılarımla.
 
Yetkiliye Raporla   Kayıt Tutuldu Kayıt Tutuldu  
  Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.
EN ÜST Cevapla