cnnturk.jpg
haberturk.jpg
astsubaylar-yuruyor.jpg
videotalu.jpg

Kimler Sitede?

FORUM
Hogeldiniz, Ziyareti
Ltfen Giri ya da Kayt.    Kayp Parola?
Cvp:OYAK kesintileri (1 inceleyen) (1) Ziyareti
EN ALT Cevapla Beenilen: 0
BALIK: Cvp:OYAK kesintileri
OYAK kesintileri 8 Yl, 10 Ay nce Karma: 0  
Sayn lgililer,
OYAK tarafndan personelden yaplan kesintiler OYAK kanununa gre maalarndan yzde 10 olarak yaplmaktadr. Benim size danacam ve konu hakknda dncelerinizi almak istediim husus udur; Neden kurulu amac ''Trk Silahl Kuvvetleri mensuplarna (bu Kanunda yazl) sosyal yardmlar salamak'' olan bu kurumda yelerin maalarndan yzde olarak farkl farkl aidatlar kesilmektedir, neden bu aidat belirli bir arpana endekslenerek herkese en azndan emekliliinde eit sosyal yardm salanmamakta ya da en azndan bu ekilde olan yardma nasl sosyal yardm denmektedir? Benim yanlm da olabilir aydnlatrsanz sevinir, sayglar sunarm.

Yetkiliye Raporla   Kayt Tutuldu Kayt Tutuldu  
  Herkesin yaz yazmas ynetici tarafndan engellenmitir.
Cvp:OYAK kesintileri 8 Yl, 10 Ay nce Karma: 6  
Sn.Kilroyxlarge
Her yenin maa farkldr rnein 2000TL brt maa olan personelle 5000 TL. brt maa olan personelden ayni oranda sosyal yardm fonu kesilmesi mantkl olmaz sizin talebinizin herkesten ayni miktar kesinti yaplsn sosyal yardm da ayni olsun ynndedir; Bunun yantn bizler veremeyiz yasal dileke hakkn kullanarak bu hususu OYAK ve Gnkur.yazabilirsiniz.

Cvp:OYAK kesintileri 8 Yl, 10 Ay nce Karma: 0  
Sayn ynetici,
Dncelerinize sayg duymakla birlikte katlmyorum,
1. Sosyal yardmn eitlenmesi hangi manta gre mantksz olabilir? Kesintilerde maalarn kstas alnmas neye gre zarurettir veya olmal mdr? Zaten bu hususun sadec byle olabilecei yllardr zaruretmi gibi benimsetilmemi midir?
2. Benim amacm kafamdaki sorulara meslektalarmla beraber mantkl yantlar bulabilmektir.
3. Yantlar bizler bulmalyz, yoksa bakalarnn yantlar yllardr zm bekleyen sorunlarda olduu gibi zmszlk olacaktr.

Cvp:OYAK kesintileri 8 Yl, 10 Ay nce Karma: 6  
Sn.Kilroyxlarge
Sizin dncenize ynetici olarak bende yorumumu yazdm, farzedelim ki siz haklsnz sizin dediiniz gibi olmas gerekiyor neriniz nedir? Nasl hayata geirmeyi dnrsnz bunun yantn verirseniz ite onu tartabiliriz. iyi gnler

Sayn arkadam,
Aslna baklrsa mevcut durum daha adaletli gibi. Mesela bir avuun maa diyelim ki 1ooo TL. Albay 2500 TL.Birinden 100 birinden 250 kesiyor. imdi bu ikisinden ka lira keseceksin.o zaman en de gre ayarlacanak mecburen. Bu rakam ne olacak, ileriki zamanlarda neye gre deiecek. Her kafadan bir ses kar. Daha zor ve hakszlk olur kanmca.Bir de u var konut kredisi mesela kesilen paran ne olsa da 15 yln doldumu herkese ayn krediyi veriyor 120.000 TL. Generalin birikimi 200.000 assubayn 70.000 ikisi de 120.000 alabiliyor. Bu da iyi biey. Ama 15 yl uzun bir sre esas bu sreyi ksaltsn bence.Ben bunu yazdm mesela genel kurula gtrn diye.Kaytlara aldk dediler.Neyse en gzeli siteyi iyice incelemek ve sorularmz mail ile sormak. Ne yazdysam cevap veriyorlar valla.Ama memurlar net diye bir sayfa var bilirsiniz. Burada yazlanlar okuyunca mesleimden utanyorum valla. O kadar cahil, bilgisizler ki ben de bunlarla mcadele ediyorum. Bizim imajmz zedelemeye kimsenin hakk yok. Her ey ortada birbirinize sorup abuk sabuk geyiklerle uraacanza okuyun, inceleyin aratrn. inernet diye bir ey var, ne arasan buluyorsun, sayglar..

Sayn Meslektelarm, Byklerim,
Tekrar merhaba, birka gndr yoktum, bu arada bu konuda da dnmekteydim. Sayn Ynetici'nin sorduu zere aklmn erdiince yaplabilecekler unlardr;
1. Her personel eit aidat der. Bylece emekliliinde eit yardm alr.
2. Aidat miktar u andaki en alt ve st aidatn ortalamas alnacak tutara denk gelen bir katsayya endekslenir, memur maa zammna gre arttrlr. rnein(Alttaki personel 120 yerine 180-200 TL. aidat dese de emekliliinde karln alacan bilir)(Adaletse byle olur)(Sayn ruhi33, Konut kredisinin ierideki para miktarnzla uzak yakn ilgisi yoktur, bugn yoldan geene ayn artlarda her yer kredi vermektedir, bunu da yapmazlarsa canmza minnet deriz geer gideriz)
3. Gnlllk esas getirilir, istemeyen sistemde kalmaz.
Bu artlarda sistemden ayrlacak da zor bulunur.
Bu yaplabilecekler konusunda hukuku meslektalarmzn grleri de mutlaka vardr ve bunlar zor grnse de mmkn mdr???

EN ST Cevapla