cnnturk.jpg
haberturk.jpg
astsubaylar-yuruyor.jpg
videotalu.jpg

Kimler Sitede?

EYLEM BİTTİ UMUT VERELİM ! PDF Yazdır E-posta
Son Güncelleme ( Çarşamba, 12 Ocak 2011 )
 

yalancilar.jpg Saygıdeğer Arkadaşlarım,

Tüzel kişiliğine büyük saygı duyduğumuz TEMAD yönetimi, ne yazık ki toplumun gerisinde kalmış, başarısızlıklar yöneticilerin ve sanalların mesnetsiz karalamaları ile gündem değiştirilerek gizlenmeye çalışılmıştır!

Site üyesi arkadaşlarım gibi ben de  bu polemiklerin içinde olmadık. Önerilerimiz, eleştirilerimiz, sorgulamamız daha mükemmele ulaşmayı amaçlıyordu. Bugüne kadar yaptığımız haklı eleştirilerimize 'vizyonları gereği' ne yazık ki mantıklı bir açıklama getiremediler. 'Bizi temsil adına' bulundukları makamlarda haklarımızı yeterince savunamadılar.

Haksızlıklarımızla ilgili sorgulamalarımızın bu yönetim için bundan sonra da bir anlam ifade edeceğini sanmıyoruz. Ancak bizlerin bilgilenmesi, kamuoyu ve ilgililerin uyarılması adına bunları yazmaya devam edeceğiz.

Seçimler sırasında sayın başkana destek olmak için, Sn.Akman ve arkadaşlarınca verilen önerge TEMAD sitesinin baş sayfasında bir başarı abidesi gibi yer aldığını, ancak bu önergeye imzası bulunanların bile sahip çıkmayıp, gündeme dahi alınmadığını biliyorsunuz. Şimdi aynı senaryo tekrarlanıyor.

TEMAD sitesinde bazı  milletvekillerinin verdiği  araştırma  önergesi sanki sorunlarımızın çözümünde anahtarmış gibi "UMUDA AÇILAN KAPI" başlığı ile  bir milletvekilenin soru önergesine verilen yanıt da aynı  şekilde müjde gibi sunulmuştur. Belli ki çaresizlik içinde olan yönetim Genelkurmay'ın iyileştirme tekliflerini takip etmek yerine seçim yılında bunlardan medet umuyor.

İyi niyetle bizlerin haklarını savunan milletvekillerimizi tenzih ederek,  hiç kimsenin ne kişisel ikbalinde merdiven ne de siyaset sofrasında meze olmayacağımızı bir kez daha hatırlarım.

TEMAD yönetiminin  MS Komisyonunda bulunan 2/827 sayılı yasa teklifinden haberi olduğunu sanmıyorum. Haberi olsaydı  teklifte emniyet hizmetleri, meclis stenografları, ziraat ev ekonomistleri ve teknik hizmetlerden daha alt kademe olan 9/1' e razı olunmazdı.

Yine aynı şekilde günü kurtarmak adına seçimde sayın başkanın imdadına yetişen sınıf arkadaşı milletvekili Sn.Nurettin Akman yeni bir teklifle umut olmaya çalışıyor. Ancak, bugüne kadar tüm uyarılarımız dikkate alınmadan  intibaklarımızla ilgili meclis başkanlığına sunulan teklifte adaletsiz bir uygulama olan 9/1 aynen korunuyor.

"Bir kademenin önemi ne olabilir?" diyen arkadaşlarıma bu konuda gelişmeleri ve bunun önemini kısaca arz edeceğim.

Değerli arkadaşlarım,

Öğretmenlerin AB uyum yasaları gereği 1983 yılında yüksek okul seviyesine çıkarılmasına rağmen  liseden sonra bir yıl sınıf okulunda okuyan Assubaylar rütbeli olarak 1 yıl staj ve kıta içi kurslardan geçirilmiş yüksek okul mezunu olmamamız konusundaki direnç 20 yıl devam etmiştir.

Bazı fakülteleri kazanan Subaylar 5 yıl maaşlı olarak izinli sayılmalarına rağmen, Assubayların okuyup kendilerini geliştirmelerine engel olmak için de zamanın Cumhurbaşkanı "Genelkurmayın isteği doğrultusunda" anayasa mahkemesine başvurarak,  kendi nam ve hesabına yüksek okul  bitirenlere 926 sayılı kanunun 135' nci maddesi gereğince verilen  üst derecenin iptali için “ASSUBAYIN EMSALİ SUBAYDIR, AYNI ÖĞRENİMİ BİTİREN ASSUBAYA ÜST DERECE VERİLİRSE ANAYASANIN EŞİTLİK İLKESİ ZEDELENİR” gerekçesi ile iptal davası açmıştır.

Bu gerekçe ile davayı inceleyen Anayasa Mahkemesi  maddenin tamamını iptal etmediğinden yüksek okul mezunu Assubaylar 2 yıl süre ile Subaylarla aynı dereceden göreve başlatıldı. Bu kez devreye AYİM girerek "ASSUBAYIN EMSALİ SUBAY DEĞİL BÜRO MEMURUDUR"  kararı verdi !

Bu durumda, ya Cumhurbaşkanı Anayasa Mahkemesi'ne yalan ve yanlış bilgi verdi, ya da AYİM hukuka aykırı karar aldı. Kadıyı kadıya şikayet edemediğimiz için bu hukuksuzluğun giderilmesini 25 yıl bekledik.

Asb.MYO yasası çıkarken bu hukuksuzluğun giderilmesi için fırsat doğmuştu. TEMAD yönetimini uyardık ama ilgisizlikleri nedeniyle Genelkurmay yasa taslağında başlangıç derecesini yine büro memurları ile aynı "10/2 olarak" hazırladığını gördük.

Milletvekillerine mektuplar yazdık. TEMAD Balçova yönetimi ile İzmir milletvekillerine ulaştık. Komisyonda Genelkurmay'ın bilinçli direnmesi sonucu, 9/2 değil ancak 9/1 kabul edilebildi.

TEMAD yönetimi çaresizliklerini başarı olarak gösterme gayreti ile 9/1' in zafer olduğunu belirttiler. Ardından, bu haksızlığın giderilmesi için yıllardır yaptığımız uyarılara yönetimin "9/1'i kabul edelim. Bu dereceden intibakları yapsınlar. Ardından 9/2 daha kolay olur" diye mantıksız teslimiyetçi açıklamalarını biliyorsunuz.

Emsal gösterebilmeniz için, başlangıç derecelerinin aynı olması gerekmektedir. Aksi halde konu "ÖZEL STATÜ" kavramında değerlendirilecektir. Bırakın birçok kamu görevlisinden daha alt kademeden göreve başlamanın adaletsizliğini, 9/1 değiştirilmezse ¼  hayal olacaktır. Nitekim, Gnkur. personel başkanının "9/2' den başlayan devlet memuru varsa, Assubaylar da başlatılabilir" sözüne, yasadan konudan bihaber olan başkan yardımcısının ebeler ve hemşireleri örnek gösterdiğini, bir kurmay albayın da "KOMUTANIM 9/2 VERİLSEYDİ ¼  ZORUNLU OLARAK VERİLECEKTİ" sözünü bizzat genel başkan TEMAD sitesinde bizlere duyurduğunu biliyorsunuz.

Sürekli olarak 9/1'den bahsedilmesi, bu hukuksuz uygulamanın düşünce olarak  yerleşmesine neden olabileceği gibi, 'uzak bir ihtimal olsa da' bu tekliflerin yasalaşması halinde 3'ncü dereceden emekli olan birçok arkadaşımız ve yüksek okul bitirdikten sonra intibakları yapılıp 2/1' den emekli olanların, birinci dereceye yükselmeleri, ayrıca birinci dereceden emekli olanların ise ¼' e yükselmeleri hayal olacaktır.

Emniyet hizmetleri, meclis stenoğrafları, ziraat ev ekonomistleri, teknik hizmetler sınıfından MYO mezunları 9/2, bu meslek mensupları  ve daha birçok kamu görevlisinden lisans mezunları 8/1'den göreve başlarken, Genelkurmay'ın adaletsiz  9/1 ısrarına "sesimizi çıkarmayalım. Bir derece alalım. Bazı arkadaşlarımız bu sayede birinci dereceye yükselsinler. Biz de yerimizi garanti edelim" düşüncesi bu topluma ihanettir.

Assubayları temsil edenlerin öncelikle Assubayların haklarının neler olduğunu bilmeleri ve bunu inançla, kararlılıkla savunmaları gerekiyor. Saygılarımla.
LUTFEN PAYLASIN
Digg!Google!Facebook!Del.icio.us!Live!Technorati!Yahoo!

12-01-2011 16:01 Ersen Gürpınar
12-01-2011 16:01. ..
Okunma Sayısı 1672    
Okuyucu yorumları (19)
Ortalama Üye Değerlendirmesi
   (1 Oylama)

Yazan Mustafa Levent
15-01-2011 11:27,
 
Kimden yanasınız?
Bu topluma reva görülen haksızlığın başında 9/1 geliyor bizim derneğimiz buna şiddetle karşı olup 9/2 den taviz vermemesi gerekirken genelkurmayın bu adaletsizliğine yürekli bir şekilde karşı koyamıyor, bununla ilgili söylenecek çok söz olmasına rağmen iki vecize ile yetinmek istiyorum. Esenlikler dilerim 
 
"Aydınları korkak olan milletler ezilmeye mahkumdur. " K.Atatürk 
 
"Bir kişiye yapılan haksızlık,bütün topluma karşı işlenmiş bir suçtur,bu bilinci paylaşmak ve bu sorumluluğu yerleştirmek zorundayız" Uğur MUMCU
 
 

Yazan Rafet Duran
15-01-2011 03:01,
 
...
Saygıdeğer Meslektaşım GÜRPINAR; 
 
Araştırıyorsunuz, sorguluyorsunuz, meslektaşlarınız için güzel ve iyi şeyler istiyor ve yol yordam gösteriyorsunuz. Ama bunlar zor işler. Zahmetli işler. Meslektaşlarınız için vermiş olduğunuz bunca uğraş, mesleğimizin onuru, hak ve menfaatlerinin savunulması ile görevlendirilmiş temsilcilerinin keyfini kaçırıyor, canını sıkıyorsunuz. Seyahat isteyin. OYAK'ta bir yöneticilik, denetçilik isteyin. Kendinizi yormadan güzel şeyler, faydalı şeyler isteyin. Mesleki konularda çok tücrübeli, mücadelede çok aktifsiniz ama, kendinize faydalı işlerde çok acemisiniz! Bu hususlarda ihtisaslaşmış kişilerden siz de yol yordam öğrenmelisiniz. Boş verin 1/4, 9/2'yi. Hak, hukuk, adalet, onur, monur boş işler!.. Bak temsilcilerimiz ne güzel, gezip,tozuyor. Seçim üzerine seçim kazanıyor. Onur, başarı ve tücrübe budur işte...
 
 

Yazan fehmi
14-01-2011 15:32,
 
Bu teklif birşey getirmez
Sn.Ersen Gürpınar'a katılmamak imkansız,yapılan bu kanun teklifi ile mevcut duruma göre zaten olması gereken bir hakkın yerine getirilmesi sağlanacak.Yani bizim açımızdan değişen birşey yok.Hakkımız olan 9/2,1/4 ve tazminatlarla ilgili hiçbir gelişme yok,şahsen birçok arkadaş açısından hiçbir şeyin değişmeyecegini söyleyebilirim.
 
 

Yazan ORHUN
14-01-2011 03:18,
 
BEYHUDE ÜFLEMEYİN
Kendilerini akıllı zannedenler boş yere ÜFLEMEYİN artık piliniz bitti, size kimse inanmıyor. Yazılanları, gösterilen tepkileri görün ve duyun, utanın halinize. 
Şu unutulmamalı; KENDİNİ VESAYETE BAĞIMLI HİSSEDENLER HAK, ÖZGÜRLÜK VE DEMOKRASİ SAVAŞÇISI OLAMAZLAR. 
Yeter milleti oyaladığınız,  
Yeter; istifa edin artık, 
Çekilin köşenize.
 
 

Yazan junior
14-01-2011 02:26,
 
...
"Astsbların biti kanlanırsa daha neler isteyecekler neler" diyenleri biliyorum...
 
 

Yazan sonceyhanli
13-01-2011 23:42,
 
koca yalanlarrrr
SAYIN ERSEN GÜRPINAR DEGERLENDİRMELERİNİZE TAMEMEN KATILIYORUM.YÜREGİNİZE SAGLIK,SİZİ EN DERİN SAYGILARIMLA SELAMLIYORUM.
 
 

Yazan M.AKPINAR
13-01-2011 23:41,
 
Bu Filmi Daha Önce Görmüştük.
Biz bu filmi 2008 yılında Temad genel merkez seçimlerinin hemen öncesinde bir kez daha görmüştük,onun için yemezler,Sayın AKMAN da nazarımızda malesef güvenilirliğini kaybetmiştir,2008'de bizzat görüştüğüm sayın Akman 3 yıl önce "sabırlı olun hepsi çözülecek" mealinde sözler söylemişti ama hiç biri olmadı,ama hem genel seçimlerin hem de Temad seçimlerinin yaklaşması nedeniyle al gülüm ver gülüm hesabı bir kez daha aldatılmak isteniyoruz, ama bu kez yemezler.
 
 

Yazan Bizdenbiri
13-01-2011 22:54,
 
BİRAZ İZAN!!
Olmayan teklif!Değerli arkadaşlar;Sn.AKMAN tarafından verilen bir teklif TBMM sitesinde YOK!Yani üzerinde tartıştığımız böyle bir teklif "gerçekte"yok!!O sebeple şu an bir "BALON" ile karşı karşıyayız..Geçmişte olduğu gibi...Balonu taşıyan ve üfleyenler de belli tabiii...
 
 

Yazan Bizdenbiri
13-01-2011 19:42,
 
İNANMAYINNNN....
Sn.Meslektaşlarım; 
Yine oyalamak için bir takım çevreler düğmeye bastı!Sn.AKMAN'ın verdiği ifade edilen kanun tasarısı yok;şeytan almış götürmüş!Ben TBMM sitesinde "tasarı ve teklifler"de göremedim.Acaba gören var mı?? :zzz
 
 

Yazan acoskun
13-01-2011 18:47,
 
...
Ersen abi, değerlendirmelerine aynen katılıyorum. Seni destekliyoruz...
 
 

Yazan martı
13-01-2011 18:27,
 
İSTEMİYORUZ
Nurettin Akman tarafından alelacele verilen eksik ve yanlış kanun teklifi sadece uyutma ve aldatmaca amaçlıdır.Bu yasa zümremizin tamamına hitap etmiyor. Yazıklar olsun Temadı yönetenlere...
 
 

Yazan ÇETİN1982
13-01-2011 17:43,
 
Sayın Mustafa EROL EMPATİ YAPIN
Sayın Ersen GÜRPINAR TEMAD Gen.Bşk. maalesef bizlerin safahatından, gasp edilen özlük haklarımızdan bilgisi olmayan biri. Sizin ve sizin gibi meslektaşlarımızın göstermiş olduğu cesur yüreklilikten Sayın Mustafa EROL rahatsız oluyor. Sayın Mustafa EROL ile amaçlarımıza ulaşmamız bir hayal olacaktır. Sayın Mustafa EROL'suz bir TEMAD'a kavuşmak dileğiyle. Sayın Mustafa EROL hem umutlarımızı, hem ekmeğimizi çaldınız. Hakkımı size Helal etmiyorum. 
Geçenlerde Japonya Hv.K.K.nı hakkında basında çıkan bir haberden sonra kendisi onurlu bir davranış sergileyerek istifa etmiştir. Sayın Mustafa EROL siz de bir EMPATİ yapsanız derim.
 
 

Yazan Hüseyin SAVCI
13-01-2011 15:55,
 
...
TEMAD sayfasında Sayın AKMAN'ın önergesini TBMM web sitesinden araştırdım, maalesef böyle bir teklife rastlamadım. Bulamadım, kimseyi töhmet altında bırakmak istemiyorum, yalanlamak amacında değilim, tekrar ediyorum, ben BULAMADIM. 
 
TBMM web sitesinde görebilen arkadaşım varsa link'ini versin... İkna olalım... 
 
Yoksa, bu toplumu aptal yerine koymak olur...
 
 

Yazan Bizdenbiri
13-01-2011 14:45,
 
UMUT;UMUT;SEN BU İŞİ UNUT!
Sn.Nurettin AKMAN'ın vermiş olduğu kanun tasarısı üzerinde 6.Ocak.2011 tarih ve 423 sayılı bir kayıt var.TBMM sitesinde gelen kanun tasarı ve tekliflerinde ise konu ile ilgili gelen/verilen ne bir tasarı ne de teklif gözükmüyor. 
Ben mi yanlış anladım;yoksa tasarı mı yok? Bilemiyorum. Hoş;oyalama olduğu yüksek ihtimal de!! Hani diyorum varsa... 
Saygılar.
 
 

Yazan AKALP
13-01-2011 13:52,
 
Bizi daha fazla oyalamayın
Sn.Akman seçimlerde başkana destek için verdiği önergesine sahip çıkmadı,şimdi yine önerge veriyor teklifindeki 9/1 kabul edilemez tekliftir,henüz komisyona gelmeyen teklifte düzeltme yapılması sağlanmalıdır. mahalle bekçisinden,ziraat ev ekonomistinden daha alt kademeyi hak ediyormuyuz sorusunu yüksek sesle ilgililere sorup eylemleri yapacak yönetim nerede????????????????
 
 

Yazan atilla abaylı
13-01-2011 11:05,
 
TOZ DUMANIMIZ İÇİNDE KALDINIZ !
Aslında hiç bir konuda olayların*konularımızın önüne geçemediler. Bu eziklikle konulara AT GÖZLÜGÜ ile bakıyor, dogruyu göremiyorlar. 
Tam üç gündür sayın AKMAN'a ulaşamıyor,sadece size dönecegiz diyen*dönmeyen sekreterinden verilen kanun teklifi ile ilgili ZAMAN* MECLİSE GELMESİ OLASI TARİHİ *KOMİSYONDA GÖRÜŞÜLECEK tarihi vs ögrenemiyorum. Yani GEÇMİŞTEKİ MASAL aynen tekrarlanacak gibi dostlar ... 
Bir Mustafa EROL*Nurettin AKMAN masalı....TBMM tozlu raflarında..... 
 
NOT: N. AKMAN.. 0312 420 54 68
 
 

Yazan bekirkeskin
13-01-2011 10:36,
 
...
SAYIN ERSEN GÜRPINAR DEGERLENDİRMELERİNİZE TAMEMEN KATILIYORUM.YÜREGİNİZE SAGLIK,SİZİ EN DERİN SAYGILARIMLA SELAMLIYORUM.BEKİR KESKİN
 
 

Yazan bergamalı
13-01-2011 09:13,
 
Teşekkürler Sayın Gürpınar
Sayın Gürpınar 
Umut fakirin ekmeğidir sözü misali umut; ezilen,mağdur,fakir fakat mağrur sınıfımız için yıllardır hep ekmeği oldu;tüm yetkililerce umutla kandırıldık.  
Ne yapsaydı dernek yönetimi ?!.. Eylemler yapıp da bir yerlerden gelebilecek olası baskılarla kendi canlarını mı sıksaydı?.. Eylem ,yürekli ,ilkeli ve kararlı kişilerin işidir! STK olan veya olduğu belirtilen bir dernek aslında bir yerlerden emir alıp talimatla hareket etmez,edemez,etmemelidir... 
 
Nasıl olsa her seçim öncesi kendilerini seçecekleri ve temsil ettiklerini bu tür aldatmacalarla,içi boş umutlarla onlar dahi yıllardır hep umut verip kandırarak sözde sınıfımızın haklı taleplerinin kazanımı için çalışacaklarına dair sözlerle gönüllü oldukları,ama hiçbir icraat yapmadıkları göreve tekrar tekrar seçilmediler mi?.. Ülkemizin siyasetçileri gibi! TEMAD sitesinin ana sayfasındaki o önergeler işlevini yitirseler dahi genel merkez seçimlerine kadar sanırım orada kalır! Bir iki de Tv. programı organize ettirildi mi, iş yine olur biter !.. 
 
Umut fakirin ekmeğidir! Umut bile veremiyorlar artık, bu sefer yersen!..Bunun vicdani sorumluluğu bir tarafa bu mazlum sınıf kendisini yıllardır kandıranları en hafif deyim ile asla affetmeyecektir.  
Saygılarımla.
 
 

Yazan Osman Ada
13-01-2011 01:53,
 
Umut bile veremiyorlar
TEMAD yönetiminden atomu parçalamalarını mı istiyoruz,temel haksızlıklarımız toplasanız 10 madde ve 3 sahifeyi geçmez ama hala 9/2' nin önemini anlayamamışlar anladıkları tek şey kasaba politikacısı gibi siyaset yapmak bence siyaseti daha iyi yapıyorlar ne dersiniz bunları milletvekili mi yapsak?.. :)
 
 
Sadece kayitli kullanicilar bir Makaleyi yorumlayabilir. Lütfen ücretsiz üye olun veya giriş yapın.
Sonraki >