cnnturk.jpg
haberturk.jpg
astsubaylar-yuruyor.jpg
videotalu.jpg

Kimler Sitede?

MÜZİK VARKEN KİM NE YAPSIN TÜZÜĞÜ ? PDF Yazdır E-posta
Son Güncelleme ( Pazar, 26 Aralık 2010 )
 
faaliyet_koro.jpg

Saygıdeğer arkadaşlarım,

Sitemiz ve TEMAD sitesinde yayınlanan bir yazımda Genelkurmay Başkanlığı'nın general, subay ve assubaylara hukuki yardım amaçlı bir sandık kurması konusunu dile getirmiştim.

Yazımda özetle “Tutuklanan emekliler maaşlarını aynen alıyor. Muvazzaflardan beraat edenlere kesilen maaşları ödeniyor. Bu kampanya bir avuç suçlu için mi düzenlendi? İnsani amaç deniyorsa; Genelkurmay’ın bizlere sosyal ve ekonomik haksızlıklar uygulanırken bu insani duygusu neredeydi?” diye sormuştum. Ne kadar acıdır ki bu yazıyı yazması gereken TEMAD yönetimi bu yazıyı iki gün sonra sitesinden kaldırmıştı...

Yardım konusunu Sn.Umur Talu da köşesinde dile getirmişti. 24 Ocak tarihli yazısında bu konuda Genelkurmay'ın yaptığı açıklamayı yine soruları ile birlikte okurları ile paylaştı. Yapılan açıklamanın hiçbirimizi tatmin etmediğini söyleyebilirim.

TEMAD yönetiminin bu haklı eleştriyi niçin kaldırdığını tahmin etmek zor değil! Keşke bu yazıyı kaldırmak yerine bu yazıyı TEMAD Genelkurmay’a sorabilmiş ve basınla paylaşabilmiş olsaydı! Böylece bizim sorunlarımıza niçin insani amaçla yaklaşıldığının yanıtını almış olurduk!

Arkadaşlarımız hak, hukuk, adalet, eşitlik diye yakınırken, bazı arkadaşlarımız kişisel davalarla haklarımızın peşinde koşarken TEMAD hukukçuları destek yerine açılan davaları eleştirmekte, yönetim ise gezi ve ajanda reklamları yapmaktadır!

TEMAD sitesi yenilenme adı ile eski olumsuz yazılardan arındı pırıl, pırıl oldu! Gayesine ulaştı. Sessizliğine büründü! Bu sitenin traj kaygısı,yönetici ve üyelerinin kişisel hesapları yoktur. Lütfen söylermisiniz sekreteri, ödeneği, aidatı,gayrimenkul kiraları, binası, çeşitli gelirleri ve tüzel kişiliği olan bir derneğin sitesi'mi yoksa bu site'mi assubayların sesini duyurup mücadeleye destek veriyor.

Facebook’taki TEMAD sayfası da muhaliflere kapalı. Arkadaşlarımızın haklarımızla ilgili soruları yanıtsız kalırken;Sayfa çoğu gereksiz video, şamata, kişisel reklamla dolu.

Tüm bu desteği sağlayanlara saygı duyulması gerekirken, mesnetsiz suçlamaların ne kadar ahlaki olduğunu takdirlerinize sunuyorum.

Değerli arkadaşlarım, bizim önyargılarla oluşan birçok sosyal ve ekonomik haksızlıklarımız var. Bunları her platformda dile getiriyoruz. Mücadelemizde sonuç alıncaya kadar devam edecektir. Ancak bu sorunlar içinde bugüne kadar fazla irdelenmeyen önemli bir haksızlığımız var;OYAK !

OYAK Assubaylar için bir hüsran bir kanayan yaradır. Birçok kez dile getirdiğimiz gibi kuruluşundan bugüne kadar aynı şartlarla üye (ortak) olan arkadaşlarımızın büyük bir bölümü zorunlu sebeplerle sistem dışında kalmıştır.

Ordu pazarları ve birkaç küçük kuruluşla faaliyet gösteren kurum bugün Türkiye’nin en büyük holdingi durumundadır. Bizler emekli olduğumuz zaman biriken aidatlarımıza nema verilerek üyeliğimiz (ortaklığımız) tek taraflı sona erdirildi. Bilahare sisteme girmek isteyenlerden o günün şartlarına göre emsallerinin sistemdeki parası kadar ödeme talep edildi. Tabii ki ay sonunu zor getiren, açlık sınırındaki maaş ile geçinmeye çalışan arkadaşlarımızın büyük bölümü sisteme giremedi.Yeniden üye kolaylıkları konusunda verilen sözler tutulmadı çünkü sistem dışında kalanlar Assubaylardı !..

Oyak bank satıldığında sistemde olanlar büyük kârlar elde etti. Şimdi sistemde olanlar Erdemir’in satışını büyük bir merak ve farklı hesaplarla bekliyorlar.

Farz edelim ki; Daha 80’li yıllarda OYAK-RENAULT satılsaydı o zaman sistemde olanlar kârlı şimdikiler zararlı olacaktı. Loto çekilişi gibi plansız satışlar sırasında sistemde olanlar aynı şartlarla ortak olan diğer üyelerden ayrıcalıklı olabilir mi?

BÖYLE ADALETSİZLİK BÖYLE BİR MANTIK OLURMU ?..

OYAK bizim birikimlerimiz ile kurduğu şirketlerin kâr’ının tamamını bize nema olarak vermedi. Büyük bir bölümünü yeni yatırımlara aktardı. O halde kurum varlıklarında eski, yeni tüm üyelerin hakkı vardır !..

Emekli subayların, generallerin tamamına yakını sistemde olduğundan bu konuyu dile getirmiyorlar. Oysa adil uygulama HER ÜYEYE KATILIMLARI NİSPETİNDE HİSSE SENEDİ VERİLMESİ ile mümkündür. Dileyen arkadaşlarımız birikimlerini ayrıca isterlerse kurumda değerlendirebilirler.

TEMAD yönetimi AİHM'de açılan davada hisse senedi konusunu dile  getirdiğini bildirmiş, karşı görüşte olan arkadaşlarım ve benim ısrarlı sorularıma rağmen açıklama yapılmamış ve dava dilekçesinin yayınlanma isteğine sessiz kalmıştır.

ERDEMİR’in satılması konusuna "böyle bir şey yok "diye yanıt veren hangi kritere göre OYAK yönetim kuruluna aday gösterilip atandığı sır gibi saklanan TEMAD genel sekreterine bu konuda sorulan sorular da cevapsız kalmıştır.

Sn.TEMAD yöneticileri, gönüllü olarak seçildiğiniz. O görevde bizlerin temsilcisi, vekili olduğunuzu lütfen hatırlayın. Önerilerimize eleştirilerimize yanıt verin. Sahte övgülerle kendinizi kandırmayın.

Gerçek bir STK (Sivil Toplum Kuruluşu) olabilmek için yeniden yapılanmanın önündeki engel olan, değişmesini istediğimiz tüzüğün değiştirilme çalışmalarını 'alınan karara rağmen' yapmıyorsunuz çalışmaların akibeti belli değil TÜZÜK kurultayı yıllar geçti toplanmadı...

Şayet, biz "tüzük" dedikçe siz "müzik" anlayıp zamanınızı koro çalışmaları ile geçirecekseniz yanlış yerde duruyorsunuz!

Zararın neresinden dönülürse kâr’mış. Şube başkanlarınızla toplanın, çözüm önerilerini hayata geçirin. Eylemler dahil ne gerekiyorsa bizler maddi ve manevi desteğe hazırız. Sosyal ve ekonomik haksızlıklarımız emeklilik dönemini çekilmez hale getirmiştir. Bu vebale daha fazla katkı sağlayıp ortak olmayın .Saygılarımla.
LUTFEN PAYLASIN
Digg!Google!Facebook!Del.icio.us!Live!Technorati!Yahoo!

26-12-2010 00:12 Ersen Gürpınar
26-12-2010 00:12. ..
Okunma Sayısı 930    
Okuyucu yorumları (8)
Ortalama Üye Değerlendirmesi
   (0 Oylama)

Yazan EMEKLİASSUBAYLAR
29-12-2010 16:17,
 
Düşüncelerinizi bekliyoruz
Değerli Arkadaşlarımız, 
OYAK yönetim ve denetim kurullarında Assubay görevlendirilmemediği için AİHM açılan davada TEMAD "HİSSE SENEDİ VERİLMESİ TALEP EDİLMİŞTİR" AÇIKLAMASINDA SAMİMİ OLMADIĞI BELİRTİLMESİNE RAĞMEN YÖNETİCİLER BU KONUDA BİZLERİ TATMİN EDEN AÇIKLAMA YAPMAMAKTA ISRAR ETMEKTEDİRLER. BU KONUDA AÇIKLAMA BEKLİYORUZ. 
 
Açıklama yapılmaması bu konuda dava açılmadığı anlamını taşıyacağı için bizler OYAK konusunda uğradığımız haksızlıkları önlemek adına ilk adım olarak DİLEKÇE-MAİL-FAKS kampanyası yapacağız, gelişmelere göre konuyu yargıya taşımak istiyoruz. 
Bu konuda talepleri,bilgi ve belgeleri olanların bilgi@emekliassubaylar.org mail adresine yazmalarını istirham ediyoruz.  
Haksızlıklar karşısında sessiz kalmak yeni haksızlıklara davetiyedir ve haksızlık kadar suçtur.
 
 

Yazan davacı
28-12-2010 01:12,
 
...
Ersen ağabey sistemde olsun olmasın tüm meslektaşlarımızın en büyük sorunlarından birini gündeme getirmiştir, kendisine teşekkür ederim. Sistemde olan arkadaşlar ebediyete kadar sistemde kalacaklar diye bir kural yok,sistemden çıktıktan 3-5 yıl sonra yine sistem dışı arkadaşlarımızın mağdur pozisyonuna düşeceklerdir.Emekli olduktan sonra oyaktan tamamen çıkarken bu devasa ortaklığın hizmet sürelerimiz zarfında edindigi tüm mal varlıkları üzerinden emekli ikramiyelerimiz hesap edilip çıkarılsaydık bugün bunları konuşmuyor olacaktık, bu sorunu ancak hükümet isterse çözebilir konuyu milletvekillerine aktararak hükümetin bu işe el atmasını sağlamamız gerekmektedir.Saygılarımla.
 
 

Yazan Rafet Duran
27-12-2010 18:58,
 
...
Sayın GÜRPINAR; 
 
Doğru olanı anlatmak için çabalarınızı anlıyorum. Fakat, 8 yıldan sonra, yapılacak eylemden önce TV.lerde TEMAD Başkanı, on binlerce Assubayın yaşadığı ortak sorunlar yerine, kendi şahsi sorunları ile söze başlayarak "Ben liseyi dışarıdan bitirmek zorunda kaldım" cümlesi ile hak aramaya kalkan, üyelerine "Onlar bizden değil komutanım" diyen bir temsilciden müzik yerine tüzük demesini bu saatten sonra beklemek beyhude bir bekleyiş olur. 
 
Siz yetkili bir makamda bulunsanız, karşınıza bu ağızla gelen birisine ne hakkı verirdiniz? Sorunlarımız belli. Bunlarla ilgilenmeyip, yurt dışı gezilerinden sonra, yurtiçi gezi programları yapmakla meşgul olanlardan ne bekleyeceğiz? Başarısızlık bizim için kader olmamalıdır. Yapılacak iş meslektaşlarımızın haklarını almaları için defalarca başarısız olanlara önce bir ders vermek, sonra da doğru yolda ilerlemek olmalıdır.
 
 

Yazan Osman Ada
26-12-2010 16:36,
 
Temsil ettiklerine sırtını dönenler
Bu site yönetimi,yazarları üyeleri gerçekten muhalif olmuşlar! Bütün sorunlarımız bitmiş bunu sağlayan yönetimler müsaade edin biraz gezsinler ve müzikle ruhlarını dinlendirsinler :) :zzz 
Temad yönetimi demokratik eleştiri hakkına ve meslektaşlarına saygı duyduğu,sanallardan medet ummaktan vazgeçtiği kısaca BİZ NEYİZ NE İSTİYORUZ gibi bir yazıyı kompleks yapmadan sitesinde yayınladığı an STK olacak ve bizi temsil edecektir.
 
 

Yazan nemokaptan
26-12-2010 15:48,
 
BU KİŞİLERLE BURAYA KADAR
Saygıdeğer Ersen GÜRPINAR Ağabey; 
 
TEMAD'ın gerçek bir sivil toplum kuruluşu olabilmesi için öncelikle yönetim kadrolarına temsil ettikleri topluma olan görevlerinin bilincinde olan bu uğurda yılmadan mücadele edebilecek yürekli kişilerin getirilmesi gerekir.  
STK kavramı, çalışma mantığı, mali yönetim, planlama, kaynak bulma, organizasyon ve yönetim, halkla ilişkiler ve tanıtım, lobicilik, toplam kalite yönetimi, yurt dışı ilişki geliştirme ve sürdürme, performans değerlendirme ve raporlama gibi bir STK yöneticisinin temel olarak bilgi ve donanımını içermesi gereken birçok konudan habersiz kişilerle bu iş bu kadar olur. 
Bu kişileri nasihatle, konuşmayla, yazmayla değiştiremezsiniz. Değiştirilemeyecekleri gerçeği de ortadadır. Birtakım çevrelerin dolduruşuyla kitleleri Vur vur inlesin Genelkurmay dinlesin! diye bağırtmaya çalışan TEMAD Yöneticileri yine Genelkurmay'la kol kola görünmüyor mu? Nerede kaldı söz verdikleri hak arayış eylemleri, açlık grevleri, çadır kurma eylemleri. Bir yandan Genelkurmay'ı, bir taraftan iktidarı idare etmeye çalışarak temsil ettikleri topluma da bir şeyler yapıyormuş gibi görünerek Assubayların hak arama davasına hizmet edilebilir mi? Yazınızın içeriğinde OYAK yönetim kuruluna aday gösterilip atandığı sır gibi saklanan TEMAD genel sekreteri nden bahsediyorsunuz. TEMAD Yöneticilerinin AİHM mahkemesine şikâyet ettiği bir kuruluşun OYAK'ın yönetim kuruluna aday göstermesi kadar yanlış, şaibeli başka bir hareket tarzı olabilir mi? 
Bizlere düşen görev TEMAD Yönetimlerine, TEMAD'ın yeniden yapılandırılarak gerçek bir STK olabilmesini sağlayacak Assubayların hak arama mücadelesine yılmadan hizmet edebilecek kişiler getirilinceye kadar çalışmaktır.
 
 

Yazan AKALP
26-12-2010 13:43,
 
EMS dışında kalanlar assubaylardır
Ben ikramiyemin tamamını oyak'ta bıraktım ama bu şirketi kuran ağabeylerimizin şirket dışında kalanlara haksızlık edildiğini düşünüyorum gemisini kurtaran kaptandır bana ne dersek hiçbir sorunu çözmemiz mümkün olmadığı gibi hisse senedi konusu hepimizi ilgilendiriyor. 
Temad Oyak şirketleri yönetimine atama yapılmasını kabul ederek AİHM davayı kendi çürüttü ayrıca davada hisse senedi konusunun talep etseydi bize açıklarlardı açıklama yapmalarını bekliyoruz.
 
 

Yazan İ.TURAN
26-12-2010 04:13,
 
KARARLI VE AZİMLİ YÖNETİM
1) OYAK yönetimi, emekli olduktan veya mecburi hizmetten sonra birikimlerini alıp emekli maaş sistemine girmeyen üyelerin OYAK ile ilişiklerinin kalmadığını ileri sürmektedir. O üyeler OYAK varlığının gerçek değeri üzerinden paylarına düşen paralarını alsalardı bu görüş doğru olabilirdi. 
 
O üyeler gerçek değer üzerinden değil de bilançoya esas olan yazılı değer üzerinden paralarını aldıklarından iki değer arasındaki fark kadar üyeliklerinin de devam etmesi gerektiği düşüncesindeyim. Bu hukuki sorunun çözülmesi için, OYAK ile üyelerinin arasındaki sorunun çözümü askeri idari hukukundan çıkarılıp, hukuk muhakemelerine alınmasıyla mümkün olabilecektir. Çünkü; AYİM de dava açma süresi 60 günle sınırlı olduğundan bu süreyi geçirenler dava açma haklarını kaybetmişlerdir. Sonuç olarak çözüm Sayın Başbakanımızın alacağı siyasi karara kalmaktadır.  
 
2) Bugünkü TEMAD yönetiminden benim bir beklentim kalmamıştır ve haklarımızı almaya kararlı ve azimli bir yönetimin gelmesiyle bu mümkün olabilecektir.
 
 

Yazan ÇETİN1982
26-12-2010 03:07,
 
...
Değerli meslektaşlarım TEMAD'larda arkadaşlar OKEY, TAVLA oynayacağına günde bir saat de bilgisayar kullanımına ayırsalar en geç 10 gün içinde bu sorunlarını çözerler. Elbette yeri gelecek okey de oynayacağız, ama oyun karın doyurmuyor. Bilgisayar otamına giren arkadaşımız ne kadar çok olursa güçümüz artar, bilinçli oluruz. Sayın Ersen GÜRPINAR abimizinde ifade ettiği gibi TÜZÜK denilince MÜZİK anlamayız. Şahsen birçok TEMAD ilçe Başkanının TEMAD tüzüğünü ve OYAK ile ilgili sorunlarımızı bilmediğini düşünüyorum. Haklarımızı almak için bilinçli olmak zorundayız.
 
 
Sadece kayitli kullanicilar bir Makaleyi yorumlayabilir. Lütfen ücretsiz üye olun veya giriş yapın.
< Önceki   Sonraki >