cnnturk.jpg
haberturk.jpg
astsubaylar-yuruyor.jpg
videotalu.jpg

Kimler Sitede?

HUKUK MU, GUGUK MU ? PDF Yazdır E-posta
Son Güncelleme ( Perşembe, 09 Aralık 2010 )
 

 
Saygıdeğer Arkadaşlarım,

hukukmu-gugukmu.jpg Bizler ön yargılarla tahakküme varan haksızlıklar yaşıyoruz. Hukuka olan güvenimizi zaman zaman yitirsek de, sorunlarımızın çözümünün yine de hukukun üstünlüğünün hayata geçmesi ile mümkün olduğunun bilincindeyiz.

Bir çok arkadaşım hatırlayacaktır 'konunun mağdurudurlar', kendi nam ve hesabına yüksek okul bitiren Assubayların okumasını engellemek amacı ile hakkımız olarak verilen "üst derece"nin, iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvuran Cumhurbaşkanı  Korutürk, iptal isteminin gerekçesini “Assubayın emsali Subaydır” tezine dayandırmış, hatta örnek olarak; "maden fakültesini bitiren bir Subay 8. dereceden göreve başlar,Assubayın.emsali subay olduğundan Aynı fakülteyi bitiren Assubaya bir üst derece verilirse, 7. dereceden göreve başlar. Bu anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır. Bu nedenle maddenin iptalini....." talep etmiştir. Mahkeme bu bilgiler ışığında maddenin tamamını değil “üst derece verilir ” ibaresini iptal ederek Subay ve Assubayların aynı dereceden göreve başlamasını sağlamıştır.

Gnkur. tarafından yayınlanan emirle, yüksek okul mezunu Assubaylar Subaylarla aynı dereceden göreve başlatılmışlar, iki yıl sonra  açılan bir dava üzerine bu kez,  AYİM  "Assubayın emsali Subay değil, 657 S.K. genel idari hizmetler (büro memurları) sınıfıdır" kararı vermiştir.

Bu durumda ya Cumhurbaşkanı Anayasa mahkemesini yalan bilgi ve beyanla yanıttı ya da, AYİM hukuka aykırı karar verdi. Ama, sonuçta mağdur olan Assubaylar oldu!

Şu an  MYO mezunu birçok kamu görevlisi  9/2' den lisans mezunu ise 8. dereceden göreve başlarken, Asb. MYO yasası ile bu okulun  mezunları ile lisans mezunları  birçok devlet memurundan daha alt kademeden göreve başlamaktadır!

Asb.MYO yasasından önce kendi nam ve hesabına yüksek okul bitirenler ise belirttiğim gibi, cezalandırılarak daha da alt kademeden 'klimalı ofislerinde günde 8 saat görev yapan' büro memurları ile aynı dereceden göreve başlatıldılar.

Yıllardır  düzeltilmeyen bu hukuk ayıbından sonra siz hukuka güvenebilir misiniz?

Bu ve buna benzer hukuksuzlukları yaratanlara ve yeterince sizi savunmayanlara saygı duyar mısınız?

Sn.Atılgan'ın ORTOPEDİSTLER yazısında da belirttiği gibi, haklarımızı hukukta aramak için açılan kampanya sorumluluk almamak için TEMAD tarafından engellendi. Ardından yürekli ve özverili meslektaşımız Sn.İsmail TURAN'a hukuk mücadelesinde destek vermek şöyle dursun, kırıkçı, çıkıkçı benzetmesi ile şevki kırılmaya çalışıldı!

Sn.Turan’ın açtığı iki dava devam ediyor. Özellikle, fiili hizmet sürelerimizde intibaklarımızın da dikkate alınması talebini önemsiyor, sonuç alacağımızı umuyor ve kendisine bir kez daha desteğimizi, minnettarlığımızı sunuyoruz!

 

TEMAD Balçova yönetimi olarak 'benim de katıldığım',  İzmir’de saygın bir hukuk bürosu ile yaptığımız görüşmelerde, intibaklarımız dahil birçok hakkımızın dava açılarak kazanılabileceği konusu gündeme geldi. İzmir bölge toplantısına katılan genel merkez yönetimine toplantı salonuna davet edilen hukukçular tarafından brifing verildi. Sn.Başkan notlar aldı. "Bu konularda  kendi hukukçularımız ve sizler ile birlikte müşterek dava açarız" sözünü verdi ama, Ankara’ya gidince unuttular!

 

631 Sayılı Kanun Hükmündeki kararname gereğince, 5 yılını doldurmuş devlet memurlarından başlayarak, kademeli olarak tüm memurlara verilmesi gereken temsil tazminatı  kararnamesinde; Assubaylar da dahil birçok kamu görevlileri kapsam dışı bırakılmış, bir kamu avukatının açtığı dava sonucu Danıştay, kararnamenin hukuk dışı olduğuna karar vermiştir.

Bu karardan sonra TEMAD yönetimini uyarmamıza rağmen bir şey yapılmadı ve  hükümet yeni kararnamesinde de bizleri kapsam dışı bıraktığından  bir şansı kaybettik.

Bilahare aynı konuda TEMAD tarafından açılan davada emsal kararda olduğu gibi kararnamenin 631 SKHK'ye aykırı olduğu  Danıştay tarafından karara bağlandı, bu kararı hükümet temyiz etti;  TEMAD yönetimi yine kararname çıkarmasını bekleme taraftarı  olduğundan kendilerini bir kez daha uyardık; "yeni kararnameyi beklemeye gerek kalmadan geriye dönük haklarımız için dava açalım. Bizler her türlü desteğe hazırız"  teklifimize  rağmen bu konuda bir şey yapılmadı. Ya da, bizlere bilgi verme tenezzülünde bulunulmadı. Bu konuda açıklama bekliyor, sorumluluklarını bir kez daha hatırlatıyoruz!

Sayın TEMAD Gn.Mrk. Yönetimi, tüzüğü sadece kendinize muhalif olarak gördüğünüz üyelerinizin ihracını düşündüğünüzde hatırlamaktan vazgeçin! Aynı tüzükte, onlarca görev ve sorumluluğunuz  arasında; dinlenme tesisi, huzurevi, öğrenci yurdu, tüketim kooperatifi, yardım sandığı kurmak gibi sosyal faaliyetler var. Bunlardan vazgeçtik, "DERNEK ÜYELERİN ORTAK MENFAATLERİ İÇİN DAVA AÇAR" görevini hatırlayınız!Çünki başlangıç derecemiz,intibaklarımız,tazminatlarımız gibi birçok hukuki sorumuz çözüm bekliyor. 

Bizleri temsil etmek, sorunlarımızı çözmek  için gönüllü oldunuz. Hatta seçilmek için özel gayretler sarf ettiniz. Assubayların dayanacak halleri kalmadı. Eşi emekli olmayan, çok güç durumda kalan  arkadaşlarımız var.Gerçi  görevleriniz arasında "Muhtaç duruma düşmüş üye ve yetimlerine yardımda bulunmak" da var  ama, bir tek uygulamanızı görmedik! Karınca kararınca bazı yardımları site üyeleri aramızda yapmaya çalışıyoruz.

Daha dün kurulan EMUZDER'in  uzman çavuşların hakları için yaptıklarını kararlı ve sonuç veren eylemlerini biliyoruz. Ayrıca  bugün basına yansıyan AYİM karıştıran her türlü takdirin üzerindeki hukuk mücadelerlerini okuyunca 85 şubesi, resmi kayıtlara göre 22 bin, başkanın ifadesi ile 54 bin üyesi olan bir derneğin mensubu olarak, İMRENDİM-HAYIFLANDIM-UTANDIM!

"Darısı derneğimizin ve hukukçularımızın başına" dileklerimle saygılar sunuyorum.
LUTFEN PAYLASIN
Digg!Google!Facebook!Del.icio.us!Live!Technorati!Yahoo!

08-12-2010 02:57 Ersen Gürpınar
08-12-2010 02:57. ..
Okunma Sayısı 719    
Okuyucu yorumları (10)
Ortalama Üye Değerlendirmesi
   (0 Oylama)

Yazan ZekaiAĞRI
09-12-2010 19:21,
 
HUKUK NE DEMEKTİR?
Hukukun bendeki yarattığı izlenim HAKLI OLANIN HAKKINI DEĞİL SADECE GÜÇLÜ OLANIN GÜCÜNÜ TESLİM ETMESİ OLDUĞUDUR. Derneğinizin başında bulunan kişi bile derneğin ve üyesi olan kişilerin ne istediğini değil sadece güçlü olan insanlara kulak veriyorsa burada bir sorun vardır. Televizyonda ne kadar maaş aldığını ve çok az olduğunu söylüyor hukuk yolu ile kazandığı alacağının peşine düşmüyor (temsil tazminatı) hiç kimse boşu boşuna ağlamasın, demek ki herkesin tuzu kuru ki böyle bir başkanı seçmişler.
 
 

Yazan AZBALCOVA
09-12-2010 12:27,
 
Hz.Ömer'den AİHM'e
Sayın Gürpınar, 
Adalet deyince insanın aklına, nedense herkesin bildiği amiyane bir tabir gelir. 
Türkiye'yi idare eden Hz.Ömer'in adaletini uygulaması gereken AKP hükümetinin 
haklarımızı almada maalesef elin gavuru dediğimiz AİHM'e muhtaç edeceğe benzer. 
Esasen yönetimlerin yetersizliği veya vurdumduymazlığı da adalet! lerin tecellisini geciktirir.Özellikle 631 KHK'nin takipedilmemesi bir handikaptır.Genel Başkanın herşeyi bilmesine imkan yoktur,bana göre ekibinde aksaklık vardır.Danışman, konular hakkında donanımlı veya hukuk sürecinde yol gösterici,protokollerde aktif kişiler gerekir,Genel başkana yaranmak yerine,muhalif duruma düşme riskini göze alıp yönlendirmeli,yol göstermelidir. Ahkam kesilen bir konu değil ,herkesin bildiği konuları yüksek sesle ifade etmenin sıkıntısını yaşıyorum. 
Derneklere neden üye olunmuyor?Öyle arkadaşlar tanıyorum ki,eve alacağı bir ekmeği dernekte içeceği çaya tercih ediyor.Ulaşım araçlarına binmektense yürüyen,"kocam vefat etti maaşım azaldı geçinemiyorum bana yardım edin "diyen. Dernek bana ne verecek yer içer keyfime bakarım diyen (ruhsuzlar).Cami'den eve ruhani görevlerini yerine getiren.Bir geriye bakın kim kaldı? Birbirimize katlanacağız,megaloman hastalığına yakalanmayacağız bu mazlum zümre üzerinden hiç bir rant sağlamayacağız (siyaset arenasında karşı taraftan gelen teklif,camia yararına kullanılması haricinde). 
Sayın Kubilay AKBULUT 'un altını çizdiği gibi,korku refleksinden vazgeçmeli her birey özgürce ,cesurca bu davaya baş koymalı ve tek çözümün bu olduğuna inanmalıdır. 
Saygılarımla. 
Abdullah ZENGİN
 
 

Yazan Rafet Duran
09-12-2010 09:53,
 
...
BAŞARISIZLIĞI BİR KERE DAHA ÖDÜLLENDİRMEYELİM 
 
Defalarca denenerek başarısız olduğu kanıtlananların ihtirasları ile uğraşarak kaybedilecek zaman yoktur. Başarılı olacağına inanılan ve güvenilen bir ekibi gerekirse, bizler bularak ve zorlayarak, görev vermemiz gerekir.  
 
On binlerce meslektaşımızı, eş ve çocuklarının geleceğini, kişisel çıkarlara, basit ayak oyunlarına terk etme zamanı değildir. Başarısızlığı ödüllendirerek ve kendimizi adeta cezalandırarak, sanıyorum en büyük insafsızlığı kendimize yine biz yapıyoruz. Mücadeleye katılımdaki isteksizliklerin altında büyük oranda başarıya olan inançsızlık ve umutsuzluk yatmaktadır. Yaşanan bu umutsuzluğu umuda dönüştürecek meslektaşlarımıza ihtiyaç vardır.  
 
Bundan sonra mücadeleye önderlik edecek kişilerde aranması gereken niteliklerin başında liyakat, cesaret, davamıza inanç, bilgi ve kararlılık olmalıdır. Boş sözlere asla pirim verilmemelidir.
 
 

Yazan Osman Ada
09-12-2010 00:09,
 
zamanımıza yazık
Arkadaşlar size birkaç çarpıcı örnek: 
1. Bizlerin sorgulamasından rahatsızlık duyan korgenerale onlar bizden değil komutanım cevabı ile bizlere muhalif yakıştırması yapanlar 
2. MYO mezunu assubayların başlangıç derecesi için personel başkanına ebeler hemşireler örneği verenler 
2.Haklarımızla ilgili davalar için açtığımız yardım kampanyasını engelleyenler, üyelerine tepeden bakanlar 
4.Tek başına mahkeme koridorlarında bizler için dava açan İsmail Turan ağabeye kırıkçı,çıkıkçı yakıştırması yapanlar 
5. Hv.K.Komutanına MYO mezunlarının 8/2 den başladığını söyleyenler  
6.Nato orduları emeklileri toplantılarından bu site ile haberdar olup yıllarca aidatımız yatmış ama bizi götürmemişler diye itiraf edenler  
7.TESUD'a 650 bin lira hazine yardımı yapılırken sadaka gibi verilen 10.000 lirayı kabul edenler 
8. Kasımda eylem yapacağız diyerek mitingteki sesimize kulaklarını tıkayanların organizasyonunda Paris'e gidenler  
 
DAHA SAYMAMI İSTER MİSİNİZ, BUNLAR BİZİM SORUNUMUZU ÇÖZEBİLİR Mİ? ONUN İÇİN HEPİMİZ BİRLİK OLALIM. BİZE LAYIK, KİŞİSEL HESABI OLMAYAN ASSUBAY SEVDALILARINI YÖNETİME GETİRELİM, İNATLA BİZ BEN DİYEREK KASABA POLİTİKACISI GİBİ DAVRANANLARI DA AFFETMİYELİM, KARAR SİZİN SON PİŞMANLIK FAYDA ETMEZ.
 
 

Yazan Hüseyin SAVCI
09-12-2010 00:00,
 
Etiketsiz Mücadele
Mücadele için illa da bir etikete ihtiyaç olmadığını düşünüyorum. 
İlla da bir vasfımız olacaksa, o vasıfların en saygıdeğeri "GÖNÜLLÜ" olmaktır. 
Sözünü ettiğiniz hukuk bürosuna vekalet gönderelim, vekalet ücreti gönderelim, biz para toplamayalım, doğrudan hukuk bürosuna gitsin, dava konuları belirlensin, maliyet belirlensin, biz kendi aramızda toplayıp açalım davayı. Sn.Turan bu işin koordinasyonundan ve hukuk bürosu ile ilişkilerden sorumlu olsun. Site organizasyonu sağlasın, hepimiz biliyoruz ki TEMAD Yönetimi kendi derdinde, topluma hizmet beklemek boş hayal! 
 
Bu yazdıklarım sadece ham düşünceler, geliştirelim. Sayın ŞANLI'nın dediği gibi yazıp çizmenin, dert yanmanın, merhamet beklemenin ötesine geçelim. 
 
Bu ülkede belki aksak, belki ağır işleyen bir hukuk sistemi var, ama sonunda bir hukuk devletinde yaşıyoruz ve geç de olsa adalet tecelli ediyor. Bakın Uzman çavuş arkadaşlara! Harcırah verilmemesini mahkemeye verdiler ve kazandılar.  
 
Saygılarımla.
 
 

Yazan tedbir33
08-12-2010 23:11,
 
...
Bu yazıyı okuyunca iki duyguya kapıldım. 
Birincisi, Assubayların yasal temsilcisi olan derneğimizin merkez yöneticilerinin her ağızlarını açışlarında hain ilan ettikleri sitemizin zümremiz için, açlık sınırında yaşamaya çalışan zümremizin fertlerinin sıkıntılarını anlatmak için ne kadar da gerekli ve vazgeçilmez olduğu, ikincisi ise bu TEMAD Genel Merkezinde bir değil iki değil üç değil bir çok göreve seçilmiş kişi var, en yetkilisi akşam yastığa başını koyduğunda, çok rahat uyuyabiliyor, geri kalanların içinde bulundukları konumu sorgulayabilecek, diğerlerine "Biz ne yapıyoruz, ne yapamıyoruz, yaptıklarımızda eksik kalan nedir ki bir arpa boyu yol alamıyoruz?" diye soru sorabilecek hiç mi vicdan sahibi kimse yok ?..
 
 

Yazan ÇETİN1982
08-12-2010 22:39,
 
Gerçek assubay sevdalıları
Sayın Ersen GÜRPINAR abiciğim kaleminize sağlık. Bizlerin mağduriyeti ile ilgili sorunlar TEMAD Gen.Bşk.lığı dışında sizin ve bu işe gönül veren burada üye bazı meslektaşlarımızın asli görevi olmuştur. Yazınızda " Bizleri temsil etmek, sorunlarımızı çözmek için gönüllü oldunuz. Hatta seçilmek için özel gayretler sarf ettiniz." diyorsunuz çok haklısınız, ama onlar şahsi menfaatleri için seçilmek istediler ve bunu başardılar. Emekliye ayrılalı iki yıl oldu, ancak TEMAD'ın internet sitesini ve dergilerini daha önceleri de takip ettim. Sayın Mustafa EROL'un Genel Bşk.lığı döneminde elle tutulur bir icraatı olmadığına tanık oldum. Sizlere samimi olarak ifade etmek istiyorum TEMAD sitesindeki çoğunluğu yalakalık içeren yazıları ve bu sitedeki gerçekleri içeren yazıları okudukça sinirlerim yıpranmaya başladı; TEMAD Genel Merkezinin ve bazı TEMAD şubelerinin farkı olmadığını düşünüyorum. Biz kişisel hesabı olan değil gerçek bir LİDER istiyoruz. Genel başkanlık radikal karar alamıyor kişisel düşünüyor , bunun başka izahı var mı?
 
 

Yazan Adilhan
08-12-2010 22:16,
 
ÇOK GEÇ OLDU YA DAHADA GEÇ OLMADAN UYANM
Sayın Gürpınar;Bana öyle geliyorki mevcut TEMAD yönetimi (Disiplin ve Denetleme dahil)şöyle bir karar almış:Kim ne söylerse söylesin,kim ne yazarsa yazsın,kim ne yaparsa yapsın hiç kimse konuşmayacak,hiç bir tartışmaya girilmeyecek ve sadece susulacak.Çünkü konuşacakları ne bir fikirleri,ne bir görüşleri ve ne de bir tezleri var.Seçimler yakın.Konuşurlarsa batacaklar.Ama susarlarsa meslektaşlarımız ne olmadıklarını anlamayacaklar.Yeniden seçilme şansları ancak böyle olabilir.Nasılsa karşılarındaki muhalefet de (Yanıldınız muhallebi diyerek yeni bir polemik yaratmayacağım.)tam dişlerine göre.Birlik yok. Beraberlik yok. 
Kısacası Değerli Büyüğüm;Mevcut Yönetime tüzükten yüzükten söz etmek nafile.Hukuk mukuk hak getire.Ben izninizle bir kez daha yazacağım. Derhal,yarından tezi yok bu yönetime karşı alternatif bir oluşum öneriyorum.Dernek yasaksa bir otelde büyüklerimizin toplanıp sorunlarımızı tartışmaları da suç değil ya.Yapılacak iş basit.ÖNCE KENDİMİZE GÜVENECEK,SONRA EN KARŞI UÇTA GÖRDÜĞÜ ARKADAŞINA "ALO"DİYECEK.TOPLANTI VE DİĞER GİDERLERİ BİZE BIRAKSINLAR.İSİM YAZMAK İSTEMİYORUM.BÜTÜN AĞABEY VE KARDEŞLERİM KENDİLERİNİ BİLİYORLAR.ONLAR TOPLANIP TEORİYİ ÜRETİRLERSE PRATİKTE UYGULAMASINI DA BAŞARIRIZ.DEĞİLSE GÜNLERİMİZ HAVANDA SU DÖVMEKLE GEÇECEK VE ARKADAN GELEN KARDEŞLERİMİZ ÜZERİNDEKİ İNANDIRICILIĞIMIZI YİTİRECEĞİZ.ÇOK GEÇ OLDU YA DAHA DA GEÇ OLMADAN UYANMAK GEREK.SİLKİNMEK GEREK.BİR ŞEYLER YAPMAK GEREK. SAYGILARIMLA...!
 
 

Yazan msezek
08-12-2010 21:50,
 
...
Sn. Ersen GÜRPINAR 
Doğru tektir. Tek olan o doğru da akılcı ve akıllı olmaktır.  
Ancak akıl toplum için olursa, toplumca kabul görür. 
İnce ve uzun bu yolda doğruları söylemeye ve akılcı olmaya devam ederek başarıyı mutlaka yakalayacağız.
 
 

Yazan DAMAR
08-12-2010 17:03,
 
İSTİFA' NIN ONURU...
..ASSUBAY SINIFI'nın üzerinden hiç bir makam ,kişi,kurum siyaset yapamayacak..ÇARESİZ GÖRÜNTÜ ÇİZEN TEMAD genel merkez yönetimini istifaya davet ediyorum..
 
 
Sadece kayitli kullanicilar bir Makaleyi yorumlayabilir. Lütfen ücretsiz üye olun veya giriş yapın.
< Önceki   Sonraki >