cnnturk.jpg
haberturk.jpg
astsubaylar-yuruyor.jpg
videotalu.jpg

Kimler Sitede?

MÜCADELE DERKEN ! PDF Yazdır E-posta
Son Güncelleme ( Cuma, 03 Aralık 2010 )
 

Mücadele diyoruz da, neyin mücadelesi? Pek de derine inmiyoruz! 

mucadele-derken.jpg İstisnasız her mücadele için bir plan, bir program, bir hedef, bir yöntem gerekir. Mücadele edecekseniz öncelikle bazı sorulara cevap bulmak zorundasınız. Amacınız belli olacak; neyin mücadelesi, hedefiniz belli olacak; kime ve neye karşı mücadele, yönteminiz belli olacak; nasıl bir mücadele, dayanaklarınız belli olacak; haklılığınızı neye dayandırmaktasınız, gücünüz belli olacak; yaptırım gücünüz nedir? 

Bu sorulara ve belki de daha fazlasına cevap bulmadan uğraşlarınız hedefine ulaşmaz, ancak taş kuşa değil de, kuş taşa denk gelirse tesadüfi bir başarı sağlarsınız. Yoksa yıllar birbirini kovalar, takvimlerden yaprak düşer gibi gözü açık gidecek meslektaşları ebediyete yollarız. 

Başarıya susamış, dik durmaya, feryadını duyurmaya hasret, yüz yıllık haksızlıklara isyan noktasına gelmiş emekli arkadaşlarımız, saman alevi gibi geçen mitinge bile bir umut olarak sarıldılar. Ama o mitingin bile arkasında acı bir tablo vardı “mücadele” adına.

TEMAD,  işlevleri, kuruluş biçimi, tüzüğü pek uymasa da, sonuçta bir sivil toplum örgütüdür. Üyelik yalnızca gönüllülük esasına dayanır. Sendika değildir. OYAK hiç değildir. İSTEYENİN üye olduğu bir sivil toplum örgütüdür.

Bu tespiti yaptıktan sonra, Miting öncesi ve sonrasına bakalım. TEMAD Yönetimi tam bir askeri mantıkla MİTİNG kararı almıştır. Mitingin şeklinden tutun da zamanına kadar her şey TEMAD Yönetimince belirlenmiştir.

Sivil toplum örgütlerinde durum bu değildir! Her şey tabanda tartışılır, tabanın talep ve istekleri doğrultusunda karar alınır ve uygulanır. Gönüllülük esası söz konusu olduğuna göre zaten her üye amaçları benimsediği için o derneğe üye olmuştur.

Bizde ise Miting konusu tabanda, hatta şube başkanları arasında bile tartışılmıyor. Çoğu şube başkanı miting kararını TEMAD’ın web sayfasından öğreniyor! Özellikle bu site ve okuyucuları koşulsuz destek veriyor. Ancak, özellikle İzmir Şubelerinin çekinceleri olduğu görülüyor. Bu çekinceler kendi aralarında dillendirilirken sadece BALÇOVA açıkça çekincelerini ortaya koyuyor ve  bu haliyle mitingi desteklememe kararı alıyor.

Bir başka ilginç nokta; TEMAD Yönetiminin baş muhalif olarak kabul ettiği, aslında her zaman genel toplum çıkarları doğrultusunda hareket ettiğine tanık olduğumuz Sn.GÜRPINAR ve şahsen tanımasam bile, bu köşede 1975 olayları üzerine kendisi ile röportaj yaptığım, zaman zaman yazıştığım,  kendime örnek aldığım insanlardan biri olan Sn.Abdullah ZENGİN yönetimin kararına itiraz ederek TEMAD Yönetiminin kararını destekliyor ve koşulsuz destek verdiklerini ve mitinge katılacaklarını beyan ediyorlar ve katılıyorlar. 

İşin bundan sonrası daha da önemli; TEMAD Yönetimi Balçova Şubenin tamamından savunma istiyor. Balçova Şube başkanlığı da S.GÜRPINAR ve Sayın ZENGİN dahil savunma gönderiyor. Olayı toparlayıp, bir cümle ile anlatmaya çalışıyorum ama çok zor; gönüllülerden oluşan bir derneğin genel başkanlığı tepeden inme bir miting kararı alıyor. Şube başkanlığı karara katılmadığını bildiriyor. Şube yönetiminden iki kişi şube kararına itiraz edip muhalif olduğu merkez yönetimini destekliyor. Bu iki kişinin de savunmasını isteniyor.  Garip bir durum!

Başa dönelim ve soralım; Ortada bir plan, bir program, bir hedef, bir yöntem var mı?

Temiz mahalle istiyorsanız önce kendi kapınızı süpüreceksiniz. Kendi içinizdeki sorunları çözeceksiniz. Muhalefet elbette olacak ama ortaya konmuş ve kabullenilmiş temel ilkelere değil, yönetim hatalarına! Öncelikle mücadeleden ne anladığınızı çok açık ortaya koyacaksınız. Planınız, programınız, hedefiniz, yönteminiz olacak. 

Alfabeyi öğrenmeden doktora yapamazsınız!
LUTFEN PAYLASIN
Digg!Google!Facebook!Del.icio.us!Live!Technorati!Yahoo!

02-12-2010 17:33 Hüseyin SAVCI
02-12-2010 17:33. ..
Okunma Sayısı 728    
Okuyucu yorumları (10)
Ortalama Üye Değerlendirmesi
   (0 Oylama)

Yazan Ersen Gürpınar
05-12-2010 13:02,
 
Zaman daralıyor umutlar tükeniyor
TEMAD yönetimi bu tavrını terk etmelidir seçilmek için gösterilen onca gayret hizmet amaçlımıdır önce ona karar verilmelidir. 2009 mitingi kararı şubelere danışılmadan alındığı için iptal edildi peki iptal gerekçeleri aynen geçerli iken 9 EKİM 2010 mitingi kararı apartopar neden alındı? Temad yönetimi güven kaybetmiştir;Bu konuları görüşmek için Eskişehir temsilciler toplantısına şubelerin yarısının katılmaması katılan 43 şubeden büyük bölümü susarar protesto etmesi istisna birkaç şube dışında konuşulanların sorunlarımızla ilgili olmaması bu güvensizliğin en büyük göstergesidir. Balçova şubesi mitingin eylemlerle yapılmasını temin için demokratik tavrını sergileyip tüzükteki hakkını kullanınca TEMAD yönetimi tüzükteki görevlerini unutup birilerine haddini bildirmeye kalkmıştır böyle STK olamaz olursa başaramaz nitekim başaramıyoruz onun için zararın neresinden dönülürse kar olduğu hatırlanmalıdır.
 
 

Yazan Erdal GÜNŞER
04-12-2010 18:53,
 
Haklısın Abi....
Biz neyin mücadelesini veriyoruz? 
Maalesef TEMAD şu anki konumuyla güven vermiyor. Bizler miting lafı duyulur duyulmaz tüm desteğimizi verdik. En ön saflarda sesimizi duyurmak için Sayın Başkan'ın bile tahmin etmediği kadar güzel organize olduk. Yol yordam yanlıştı. Biliyorduk. Ancak biz onun sözüne sahip çıktık. 
Eğer bu mitingde yaptığım yürüyüş Sayın Başkan'ın icraat takviminde yer alacak ise zehir zıkkım olsun attığım her adım. 
Eğer üstümüzden siyaset veya propaganda yapacaklar ise ben den utanmıyorlar ise, bir söz ile taa 600km uzaktan benimle birlikte hareket eden bizlere moral motivasyon veren 75 yaşındaki şube başkanımdan utansınlar. 
Bizler bir kişinin kariyer basamağı olarak kullanılmak istemiyoruz. Biz demokratik bir ülkede demokratik bir şekilde anayasal haklarımızı istiyoruz. Bu insanları buraya toplayarak " bak ben ne kadar güçlüyüm." mesajını veriyorlarsa vay halimize... 
Aralık geldi. Bütçe bağlanıyor. Hani bir ay süre vermişlerdi. Hani eylemlerin daha başıydı. Ne oldu? Lider olmak başkadır. Başkan olmak başkadır. Lider korkmaz. Lider kendine güvenenleri satmaz. Lider kendisine bağlı olanların gönlündedir. Lider kendine güvenenleri kandırmaz. Saygılarımla...
 
 

Yazan Basri Bayrak
04-12-2010 18:41,
 
...
dam üstünde saksağan vur beline kazmayı sözü yönetimlerin durumunu özetlemeye yeter , birilerinin himmetiyle kişisel hesaplarla başarı mümkün olamaz. Bence eylem falan yapılmaz diyorum yapılsa bile üç beş günlük eylem sonuça gitmez gerekirse aylarca sürmeli bize uyar yönetimin yüreği ve aklı kesiyorsa hodri meydan
 
 

Yazan Rafet Duran
04-12-2010 16:24,
 
...
Sayın Savcı; 
 
Çok güzel yazıyorsunuz. Doğru şeyler söylüyor, yol yordam gösteriyorsunuz. Vicdanınızın sesini dinleyerek, bir amaç uğruna, mücadele, plan, program, hedef ve yöntemlerden bahsederek olması gerekeni açıklıyorsunuz. Bence hata yapıyorsunuz. Bu size pahalıya maloluyor. Bu tür davranışlarınız sizi üyelikten etti. Bu şekilde doğruları söylemek, birilerini korkutuyor. Yanlış düşüncelere sevk ediyor. Doğru hak arama yöntemlerini bırakalım, yol göstermek, yardımcı olmak, yanlışların üzerine gitmek dahi ne kadar tehlikeli olmaya başladı artık. Rekabet eden rakip gibi görünüyorsunuz. Yetkiyi elinde bulunduranlar, doğruya yanlışa bakacak durumda değil. Rakip olarak gördüklerini etkisiz hale getirme gayretleri içindeler. Bu konuda başarısız da sayılmazlar. İcraat olarak başka ne bekliyoruz ki. Yarın kimlerin kaydı silinecek aşağı yukarı belli oldu. Mahmut ERDEM!in kaydını silecek değiller ya. Bundan daha iyi mücadele olur mu? Hak alma, hak arama, mücadele filan boş işler. Rakip olarak gördüklerinizi yok edebiliyorsanız başarılısınız demektir.
 
 

Yazan ferudunsalih
03-12-2010 22:06,
 
...
haklarımız yerlerde sürünmekte,ıskalanmış boş geçen yıllar..emir-komuta sistemiyle bu kadar..
 
 

Yazan ZekaiAĞRI
03-12-2010 20:13,
 
...
Bence sorunun birincisi başkanlık koltuğuna oturan kişinin yaptığı icraata bakmadan ikinci defa seçilmesi diğeri ise kendi kendimizi kandırmamız neden derseniz maddi imkansızlık diyor herkes geliri üye aidatı olan bir yerde durmadan üye ihraç edeiliyorsa demekki parada çok ihtiyaçta yok .nasıl idare edilmek istediğiniz seçtiğiniz kişi ile alakalıdır .
 
 

Yazan Osman Ada
03-12-2010 14:37,
 
Bu kafa ile sorun çözülmez....
Hepimizin bildiği bir söz vardır; BU KAFA İLE GİDERSEN ASKERE ZOR ALIRSIN TEZKERE. Temad yönetiminden ben umudumu kestim bu yönetim gidinceye kadar üyeliğimi askıya aldım, kararım geçerlidir.
 
 

Yazan Ramazan TEKELİ
03-12-2010 11:33,
 
Tarih Sizi Yarğılayacaktır.
Değerli Arkadaşlarım, 
 
Balçova Şubemizden savunma istendiğini duymuştuk. Ancak sitelere arkadaşlarımız taşımadığı için ve temenni etmediğimizden dolayı üzerinde durmamıştık. Yönetimin her zamanki yaptığı baş kesen tavrına bir yenisini eklemiş olduğunu görüyoruz. Artık bu durumu daha nereye kadar götürebilirler. 
 
Bu yönetimin hangi yaptığı iş doğru ki, sanal Mahmut Erdem hariç bir arkadaşımız çıkıp anlatsın da öğrenelim. Bunların anti demokratik uygulamalarına karşı durmayan, eleştirmeyen veya ileride karma bir yönetimde yer almayı düşünenlerde en az bu yönetim kadar bence suçludurlar. 
 
2011 yılında yapılacak TEMAD seçiminde yönetime kim gelirse gelsin, bu gün için şikâyet etiğimiz konuların, anti demokratik uygulamaların ve saymakla bitiremeyeceğimiz birçok yanlışlıkların tekrar edilmeyeceği ve aynı zamanda tüm üyelerimizi kucaklayacak bir yapının oluşmasını diliyoruz. Bu bağlamda ileride oluşacak TEMAD Genel Merkez Yönetim Kurulu üyelerini sadece Ankara'da ikamet eden üyelerimizle sınırlamanın doğru olmadığını düşünüyorum. Bugün için teknoloji ve ulaşım çok farklı noktalara geldiğine göre, Genel Merkez Yönetiminde görev alacak üyelerimiz için, Ankara'da ikamet mecburiyet sınırlaması seçimle birlikte veya hemen sonra bir ay içinde kaldırılmalıdır.  
 
Bu gün için arkadaşlarımızın genel düşüncelerine baktığımızda tabanı temsil etmeyen bir Genel Merkez yönetimini görebiliyoruz. Böyle bir STÖ nasıl güçlü olabilir. Nasıl haklarımızı savunabilir. Kendilerini hiçbir siyasi parti ve kurum muhatap kabul etmediği ortadadır. Bu sadece bizim derneğimize mahsus olsa gerek!  
 
Buradan TEMAD Genel Merkez Yönetimine çağrıda bulunmak istiyorum. Ülkemizde bölücü teröristler bile ilgili makamlarca muhatap alınıp görüşmeler yapıldığı bir dönemde, yönetiminizin muhatap alınıp görüşme bile yapamadığını biliyoruz. Lütfen istifa edin, derneğimizi olağan üstü Büyük Genel Kurula götürün. Mensuplarımızın daha fazla güç kaybetmesine sebebiyet vermeyiniz. Aksi halde tarih sizleri yargılayacaktır.
 
 

Yazan MÜCADELE
03-12-2010 10:56,
 
MEŞRULUK VE YASALLIK
Yasallik ve mesruluk ayni sey degildir. Yasallik sistem yasalariyla (İster Gen.Kur deyin,ister iktidar) belirlenen bir çerçevedir. Mesruluk ise taleplerimizin, savunduklarimizin hakliligina göre belirlenir. Savunduklarimiz dogruysa, hakliysa, sistemin yasalarina göre yasadisi olsa da, hakli olani hakim kilmak için verdigimiz mücadele de, kurdugumuz örgütlenme de mesrudur.  
 
Bugün birçok hak alma mücadelesinde başarı meşruluk temelinde olmuştur. Mesela Türkan ALBAYRAK, Tekel İşçileri ve bugünlerde devam eden Kardemir işçilerinin mücadelesi..Hepsinde ortak olan mücadelenin sürekliliği kesintisiz devam etmesidir. Yani gemileri yakabilmektir. Elinde kanun kitabıyla direniş olmaz. Temad bu anlayışıyla bir yere varamaz. Kanunla kurulmuştur. Emir komutaya göre çalışır. Her defasında kendilerine yasal sınırları hatırlatılır. Askerlik anılarını yaşatmayıp niye eylem yaptınız dediklerinde de utanırlar. Saygılarımla.
 
 

Yazan ÇETİN1982
03-12-2010 00:37,
 
TEMAD KENDİNİ YENİLEMELİDİR
Sayın Hüseyin SAVCI gördüğüm kadarıyla bir çok TEMAD kuruluşunda sorunlar yaşanmakta. Bana göre sorun yaşanmasının nedenlerini ; 
1. TEMAD Tüzüğünün yetersiz olması, 
2. TEMAD Genel Başkanımızın liderlik vasıflarından yoksun olması, 
3. TEMAD şubelerinin askeri birlik gibi idare edilmek istenilmesi, Başkanların kendilerini KOMUTAN gibi görmesi, 
4. Maddi imkansızlıklar, 
5. Muhalif olan dernek üyelerine şahsi kaprisler nedeniyle haketmedikleri cezaların verilmesi, 
6. Kıt'alarda uzun yıllar birlikte görev yaptığımız arkadaşlarımız ile emekli olduktan sonra gönül bağımızın kopması, vb. nedenler sıralanabilir. İyi bir lider ve değişim bizim olmazsa olmazımızdır. Aksi halde kan kaybımız devam edecektir.
 
 
Sadece kayitli kullanicilar bir Makaleyi yorumlayabilir. Lütfen ücretsiz üye olun veya giriş yapın.
< Önceki   Sonraki >