cnnturk.jpg
haberturk.jpg
astsubaylar-yuruyor.jpg
videotalu.jpg

Kimler Sitede?

ORTOPEDİSTLER !.. PDF Yazdır E-posta
Son Güncelleme ( Perşembe, 02 Aralık 2010 )
 

Değerli Arkadaşlarım

karinca-agustosbocegi.jpg STK nedir, işlevleri nelerdir? Kanarya Sevenler Derneği'nin bile amacı kanaryaların tanıtımını yapmak, üretenler ve sevenlerin sorunlarına çareler bulmaktır. Bunu yaparken sivil toplum kuruluşları üyelerine saygı duyarlar. Onların önerilerini, fikirlerini dikkate alırlar ama, bizim derneğimiz gerek tüzüğü ve gerekse yöneticilerinin misyonu gereği, kendilerini, üst makam şubelerini, ona bağlı birimler bizleri de emrindeki askerler olarak görüyorlar!

Özverili arkadaşlarımız tarafından kurulan, Assubay sevdalıları tarafından her geçen gün artan bir ilgi gören “ASSUBAYLARIN ÖZGÜR SESİ” olan bu sitede TEMAD yönetimine ve mücadeleye verilen destek "muhalifler" denerek yok sayılmakla kalınmıyor sanal isimlerle adeta mesnetsiz karalamalarla susturulmaya çalışılıyor! Böyle bir STK olur mu, böyle mücadele kazanılabilir mi?..

Site üyesi arkadaşlarımız biliyorlar; yazarlarımız fikir üretiyor çözüm yolları öneriyor arkadaşlarımız yazılara yorumları ile katkıda bulunuyor, kendi açtıkları forumlarla özgür düşüncelerini tartışmaya açıyor, mesaj panosunda güncel konuları paylaşıyoruz. Haklarımızla ilgili dilekçe, faks, mail kampanyaları düzenleyip uyguluyor, bu sitede organize olup kişisel ve “E.ASSUBAYLAR GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU” vasıtası ile kamuoyu ve ilgililere sesimizi duyuruyoruz. Bir çok taşın yerinden oynadığını iftiharla söyleyebilirim.

Peki TEMAD yönetimi “ben bilirim, ben ne dersem o olur, şubeler öneri getiremez talimat alırlar” düşüncesi ile ne yapıyor? Bana göre hiçbir şey !..8 yıldır yönetimde olan sayın başkan bizlere bir tek başarısını, sınıfımız adına çözdüğü bir tek sorunu söyleyebilir mi?.

-Basında bizlerle ilgili birçok olumsuz haber, TV’ lerde diziler yapıldı. TEMAD yönetimi hukukçuları ne yaptılar? İzlediğimiz kadarı ile MS Komisyonu üyesi bir milletvekilinin bizleri sadist ilan etmesini sadece sitelerinde yazdıkları bir yazı ile sözde kınadılar! İlgili habere tepki vermek, tekzip göndermek, dava açmak meclis başkanına suç duyurusunda bulunmak akıllarına gelmedi. “Ne biliyorsunuz, gereğini yaptık” diyorlarsa bizimle paylaşma tenezzülünde mi bulunmadılar?

Bu vesile ile bugüne kadar tüm olumsuzluklara dava açan, tepki gösteren, dizileri yayından kaldırtan , yazanların özür dilemesini sağlayan  E.Asb.Güçbirliği Platformuna,onun üyesi olan ve olmayan arkadaşlarımızın bu yöndeki emek ve kişisel tepkilerine teşekkürü borç biliyorum.

Hatırlayacaksınız; Sn.Hüseyin SAVCI’nın önerisi ile “Haklarımızı hukukta arayalım. TEMAD davalar açsın bu konuda gerekirse profesyonel yardım alsın. Bu nedenle maddi destek kampanyası yapalım. Arkadaşlarımız gerçek kimlikleri ile ne kadar yardımda bulunacaklarını taahhüt etsinler” diye bir kampanya yaptık. 40 bin liraya ulaştığımızı hatırlıyorum! TEMAD yönetimi mani olmasaydı asgari 100 bin liraya, kampanyaya açık kimlikleri ile destek vermeyen muvazzaf arkadaşlarımızın maddi desteği ile bu rakam çok büyük bir olasılıkla 200 bin liraya ulaşacaktı…Bu yardımın TEMAD yönetiminin vereceği hesap numarasına yapılacağı belirtilmesine ve yönetimin bilgilendirilmesine rağmen sanal tetikçiler kampanyayı karalama çalışmalarına girdi. Bu mesajların yayınlanmasına izin vererek de bu kampanyayı TEMAD yönetimi engelledi.

Engellenmeseydi TEMAD davaları açma zorunda kalacaktı. “Benim avukatlarım var, gerekirse ben dava açarım” zihniyetini gösterenler, bizlerle ilgili ilk davası eski yönetim tarafından açılan OYAK iştiraklerinde temsil edilmemiz konusunu AİHM’ne taşımak oldu. Ardından da OYAK yönetimine hiç kimseye şubelere danışmadan kendi adaylarını bildirerek ve görev almalarını sağlayarak davayı zora soktular !..Yönetimlerde görev almak elbet önemli ama en önemlisi OYAK'ın tüm üyelerine katılımları nispetinde hisse senedi vermesiydi! “AİHM’ne bu konu yazıldı” denmesine rağmen Sn.Ersen GÜRPINAR bu konunun dava konusu yapılmadığını belirtip dava dilekçesinin yayınlanmasını istedi ama, TEMAD yönetimi hâlâ sessizliğini koruyor.

Kendini Assubay onur mücadelesine adayan Sn.İsmail TURAN ağabeyimiz intibaklarımız ve fiili hizmet zamlarının hizmet hesabına dahil edilmesi için dava açma teklifini sunduğunda TEMAD hukukçuları kendisini kırıkçı çıkıkçı olarak suçlamaya çalıştılar!.. O kırıkçı,çıkıkçı dediğiniz kişi aslanlar gibi adliye koridorlarında bizlerin haklarını savunmaya çalışıyor;

PEKİ SİZ ORTOPEDİSTLER; KIRILAN KOLUMUZ, KANADIMIZ İÇİN NE YAPTINIZ ?.. SİZİN DİPLOMALARINIZ NE İŞE YARIYOR?..

Bizlerin zorlaması ile miting kararı alındı. Bu site mitingin eylemlerle desteklenmesi önerisini ve tam desteğini belirtip yönetimden "tüm meslektaşlarımızı kucaklayacak birlik çağrıları yapın. Miting için profesyonel yardım alın. Mitingte dile getireceğiniz 32 madde ile belirtilen teferruatlarla değil, çarpıcı örnekler ve hukuki gerekçelerle haklarımızı dile getirin. Mitingte başka konulara yer vermeyin" ricasında bulundular. Tabiî ki dikkate alınmadı!…

Seçim için orduevlerini ayarlayan yemek ziyafetleri veren yönetim mitingte “orduevleri dolu, başınızın çaresine bakın” dediler. Bu yüzden birçok arkadaşımız sağlık sorunlarına rağmen 30 saatte 24 saat yolculuk yapmak zorunda kaldı! Meslektaşımız Sn.Ramazan TEKELİ kamu kuruluşları misafirhanesinden yer ayırmasaydı birçok arkadaşımız mağdur olacaktı, kendisine teşekkürlerimi sunuyorum.

"Miting eylemlerle desteklenmezse 24 saat sonra unutulur" diyenler haklı çıktı! Sn. Başkan şimdi şubelere gönderdiği bir yazı ile GEREKİRSE sadece şube başkanları ile ANKARA’da oturma eylemi yapılacağını bildirmiş! Sn.Başkan, diğer illerden ekonomik ve sağlık sorunlarına rağmen mitinge katılanlar bulundukları illerde çadır kurup oturma eylemini yapacak kadar onurlarına ve mesleklerine saygılı kişilerdir.

Aklınıza geleni uygulamaya koymak yerine bizlerin ve şube başkanlarının önerilerini alın. Bu oturma eylemleri muhtelif illerde eş zamanlı ve sonuç alınıncaya kadar devam etsin. İyi bir organizasyon ve tüm şubelerin desteği ile sesimizi duyuralım. Aksi halde hiçbir sonuç alamayız…Bu mesleğin mensuplarının vebalini değil saygısını kazanın. Bu güne kadar sınıfımız için hiçbir somut kazanım sağlayamasanız da bunun için hâlâ geç kalmadınız.

Assubay onur mücadelesini kişisel çıkarları için araç değil, sınıfımız için amaç edinerek emek veren tüm meslektaşlarıma saygılar sunuyorum.
LUTFEN PAYLASIN
Digg!Google!Facebook!Del.icio.us!Live!Technorati!Yahoo!

01-12-2010 14:46 mehmet emin atılgan
01-12-2010 14:46. ..
Okunma Sayısı 1018    
Okuyucu yorumları (12)
Ortalama Üye Değerlendirmesi
   (0 Oylama)

Yazan Bülent dayı
14-12-2010 01:14,
 
...
Değerli Arkadaşlarım,Buradaki yorumlar ve genel merkez çalışmaları ile ilgili kişisel değerlendirmeler yaptım.Assubayların sorunları konusunda ve de yapılması gereken insan haklarına aykırı düşen bizlerin hakları konusunda istediğimiz yasal düzenlemelerin, görev süresince bağlı olduğumuz kurumun ,yürütmenin duyarsızlığı hepimizin ortak tesbiti olarak değerlendiriyorum.Bence burada düşünülmesi ve çalışılması gereken en önemli konu STK ların önemini ve gücünü emekli olan tüm arkadaşlarımıza anlatmak.Bu konudaki çabamız yaşadığım şehirde görüştüğümüz arkadaşlarımızda, üzülerek söylüyorum duyarlılık,mücadele gücü ,kendi ve toplumu için ,geleceği için birşeyler yapma arzusu genel olarak çok zayıf önce bunu aşmamız gerekir. Yapmış olduğumuz en önemli tepkisel mücadelemiz olan Ankara mitinginin rakamsal olarak çok yetersiz olması (sadece Ankara'daki emekli Assubay ve aileleri bu rakamın üzerinde olduğunu düşünüyorum) nedenlerini başta Genel merkez yöneticileri ve şube yöneticilerinin tesbit ve çözüm konusunda çabaları mutlaka vardır. Teori,eylemsiz olursa anlamsız ,Eylem, teorisiz olursa amaçsız olur.Bizler haklı olduğumuz davada, mücadele gücümüzü, birlikteliği sağlayarak arttırabiliriz.Başta özverili bir şekilde,fedakarca mücadele eden arkadaşlarıma ve değerli büyüklerime bu onurlu mücadelede daima beraber olduğumuzu,birlikte hareket edeceğimizi bilmenizi isterim.Tüm meslaktaşlarıma selamlarımı ve saygılarımı sunarım.
 
 

Yazan Ramazan TEKELİ
12-12-2010 12:53,
 
Org Sitesi legal mi? İllegal mı?
Değerli arkadaşlarım, 
 
Bir sitenin legal veya illegal olmasını karar verecek hukuk sistemimizde bir madde bulunmamasına karşılık, Mahmut Erdem'in meslektaşlarımızın özgür sesi olan Org sitesini illegal olarak yazısında ifade etmesi, ne kadar demokratik düşündüğünün göstergesi olarak kabul edilmelidir.  
 
Org sitesi üyelerinin gayretleriyle haklı sesimizin kamuoyuna duyurulmaya çalışıldığı bir ortamda bu sanal Mahmutların varlığı ve azda olsa kabul görmesi astsubay toplumu için gerçekten bir talihsizliktir. Bir kısım arkadaşlarımda bende Mahmut Erdem'lere cevap vermeyi sorgular noktaya geldik. Sanal Mahmut Erdem'lerin varlığını sürdürmesine ses çıkarmayan siteleri ve şakşakçılarını da kınıyorum. Bunlarla aynı kefeye konmaktan da rahatsız olduğumu ifade etmek istiyorum. Demek ki bir kısım üyelerimiz hayatlarından memnunlar, bizler neyin mücadelesini veriyoruz diye kendimizi düşünmeye davet ediyorum. 
 
Üyelerin sesine kulak tıkayan bir yönetimin eylemi ikinci günü unutulmaya yüz tutar diye bir çok arkadaşımız 09 Ekim eylemi öncesi çırpında sesini duyan olmadı. Duydular fakat önemsemediler. bizim oğlan bina okur, döner, döner yine okur  misali sosyal haklarımız konusunda bir arpa boyu yol kat edemiyoruz. Sevgili meslektaşım Atılgan çok iyi özetlemişsin, iyi ki varsınız, elinize kolunuza sağlık. 
------------------------------ ------------------------------ --- 
YÖNETİCİ NOTU.  
Sn.Tekeli bu site yasal olmasaydı assubayların sorgulamasından rahatsızlık duyanlar çoktan hukuki girişimde bulunurlardı. 
Sitemiz ve üyleri adalet,eşitlik ve insan onuruna saygı taleplerimiz karşılanıncaya kadar yasal mücadelemize devam edecektir.Saygılarımla
 
 

Yazan gejder
11-12-2010 18:49,
 
...
STK üyeleri, toplum sorunları konusunda her zaman görüş bildirir. Gerekirse amaçlarını gerçekleştirmek için yardım da toplayabilir; 
Dava açar. Fakat asla emredin yapayım dememelidir. 
Bunu dediği anda ciddiye alınmaz. 
Her zaman el altında olunan biri için neden ve kim zaman harcasın. Bu stk sadece belli kesimin çıkarlarını temsil eder.
 
 

Yazan AKALP
04-12-2010 17:49,
 
M.E ne düşünüyor acaba ????
Sayın ağabeyim ellerinize sağlık nezaket kurallarını zorlayarak yazacağını yazmışısın anlayan anlar, vermemiş mabut neylesin sultan mahmut bu da bizim şansızlığımız. Eylem için izin alsınlar yaparlar merak etmeyin.
 
 

Yazan Altındağ
03-12-2010 16:48,
 
neden benciliz
Sayın Atılgan elinize,kaleminize yüreğinize sağlıklar dilerim. Bazı arkadaşlarımız bencillik yapıyor kişisel hesaplarını ön plana çıkarıyor bu davranışla sorunlarımızı çözemeyiz, bu mücadele birkaç kişinin hırsına feda edilmez günah, birçok arkadaşımız umutla çözüm bekliyor dayanacak güç kalmadı bu yazıdan ve yorumlardan inşallah ders alırlar.
 
 

Yazan Osman Ada
03-12-2010 14:40,
 
Tek kelime ile yazık
Atılgan kardeşim bunları dikkate alacak bir yönetim olsaydı siz bunları yazmak durumunda olmazdınız.Ayrıca bu toplumun mahmutları bitmez, biri kaybolur öbürü çıkar...
 
 

Yazan Mustafa Levent
02-12-2010 22:23,
 
Bakar körler,sağırlar birbirini ağırlar
Sn.Atılgan içimizde olumsuzlar kişisel hesaplar yapanlar var bunlar yolumuzdaki çakıl taşlarıdır,sitemizin ve onun kuruluşu güçbirliği platformunun başarısı hepimizin gururu olmasına rağmen at gözlüğü ile bakanlara aldırmadan mücadeleye devam etmemiz gerekiyor mücadale bilincindeki arkadaşlarımızla birgün mutlaka kazanacağız..... 
------------------------------ ------------------------------ ----- 
YÖNETİCİ NOTU.  
Sn.Levent, Sn.Yazıcı'nın düşünceleri ve Türkçesi ile ilgili yazdığınız bölümü hoşgörünüze sığınarak çıkardık, arkadaşlarımızın gerekli değerlendirmeyi yaptığından eminiz.İyi günler dilerim.
 
 

Yazan Rafet Duran
02-12-2010 21:31,
 
...
Sayın Atılgan; 
 
Elinize sağlık. Tespitlerinize ve fikirlerinize katılmamak mümkün değil. 
 
Öncelikle bizler kendimize saygı duymamız gerekir. Verilmeyen haklarımız konusunda en yetkili makamlar tarafından kameralar karşısında kamuoyuna birikmiş sorunlarımız sayılmış, bu sorunların çözüleceği hususunda söz verilmiştir. Muhalefet Partileri tarafından göstermelik yasa teklifleri hazırlanmış ve TBMM. İhtisas Komisyonlarına sevk ettirilmiştir. ( MSB.Komisyonu 2/40- 2/69 vb.) Hükümet tarafından bir yasa çıkartılmış ve yasa, ertesi gün iptal edilmiştir. 
 
Bütün bu olup, bitenlerin karşısında bilinçli, ne istediğini bilen, amansız bir şekilde üyelerinin hak ve menfaatleri peşinde koşan, hakları verilmiyorsa ne yapacağını herkese gösteren mücadeleci bir STK yöneticilerinin olduğunu bir an hayal edelim. Şimdi aynı noktada mı olurduk?  
 
Bizim de bir STK.mız var. Dostlar bizi dernekte görsün misali. 8 Yıldır sıfır kazanım ile tekrar alkışlayarak aynı yöneticileri seçip, hak alma umutlarımız halen varsa, geldiğimiz nokta da burası olur işte. Öncelikle sorunun nerede olduğunun tespitini doğru yapmak gerekir. Bu nedenle üyeler olarak bizlerin kendimizi sorgulamamız, yanlışı nerede yaptığımızın farkına varmamız gereklidir.  
 
Bu şekilde kaç kere daha yanlış yapıp, ne kadar süre daha beklememiz gerekecek. Başkalarından hak istemeden önce, kendi yanlışlarımızın farkına varırsak, yapılacak işlere doğru bir noktadan başlamış oluruz. Doğru mücadele yöntemleri karşısında, muhataplarınız bile size saygı duyar.
 
 

Yazan mehmetyazici7189
02-12-2010 12:12,
 
TEMAD birde G.B.Platformunuz mu va?
TEBREKLER!!! hem iyi bir yazı yazmışsınız, hemde platform olarak yaptıklarınız ve yapmaya çalıştıklarınız için... 
 
Sizin dünyanızda TEMAD, birde Güç Birkiği Platformunuz mu var? 
Yazınızın bir yerinde '' Bu vesile ile bugüne kadar tüm olumsuzluklara dava açan, tepki gösteren, dizileri yayından kaldırtan , yazanların özür dilemesini sağlayan E.Asb.Güçbirliği Platformuna ve onun üyesi olan arkadaşlarımızın bu yöndeki emek ve kişisel tepkilerine teşekkürü borç biliyorum.'' Sayın Ahmet KEKEÇ HERHALDE SİZİN MAİLİNİZDEN DOLAYI ÖZÜR DİLEMİŞTİR. TEBRİK EDERİM . O ZAMAN BEN ve BİR KAÇ ARKADAŞIM ŞAHSEN BEYHUDE UYKUSUZ GECELERDE Hasan Karakaya, Sevilay Yükselir ve Ahmet Kekeç'e maillerle sırf tepki ve kınama içerikli değil ''AStSUBAY KİMDİR, eğitim ve seviyesi nedir...ÖNEMİ VE TSK daki yeri ve önemi nedir'' i anlatan e-mailler göndermişim. bİLSEYDİM HERŞEYİN SAHİBİ, HERŞEYİ BECEREN BİR G.B.PLATFIORMUMUZ VAR BEN UYKUSUZ MESAİLER'E GİDERMİYDİM... *BU BAKIŞ AÇINIZLA BİRDE DEMİŞSİNİZ Kİ ; ''Bizlerin zorlaması ile miting kararı alındı. Bu site mitingin eylemlerle desteklenmesi önerisini ve tam desteğini belirtip yönetimden "tüm meslektaşlarımızı kucaklayacak birlik çağrıları yapın.'' bence önce birlik beraberliğe bireysel sonra * 'platformunuzdan başlamaya ne dersiniz? Biz demeyi deneyerek mesela...  
*_ASSUBAYLARIN ÖZGÜR SESİ_ NDEKİ ''ASSUBAY'' İSMİNİ YA KULLANMAYI BIRAKINIZ YADA TÜM BI SINIF İSMİNİN HAK SAHİBİ TÜM AStSUBAYLAR'I HEDEFLEYEN KUCAKLAYAN BİR TAVIR İÇERSİNDE OLUNUZ 
------------------------------ ------------------------------ ----- 
 
YÖNETİCİ NOTU.  
Sayın Yazıcı, E.ASSUBAYLAR GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU Ahmet, mehmet, hasan, hüseyin değildir. Assubay platformu hangi seviyede olursa olsun Onur mücadelesine emek veren, çaba gösteren tüm meslektaşlardan oluşur. Bu şekilde anlamanızı ve değerlendirmenizi dileriz ve bekleriz. 
Yapıcı eleştirilere her zaman açığız, ancak başka platformlarda oluşturduğunuz polemiklere burada izin vermeyeceğimizi de hatırlatırız. İyi günler dilerim.  
 
 

Yazan Ersen Gürpınar
01-12-2010 23:15,
 
Artık tahammül kalmadı...
TEMAD yönetimi ne yazık ki yıllardır fikir üreten muhtelif platformlarda sesimizi duyuran bu siteyi yok saymak bir yana engellemek için elinden geleni yaparak adeta bindiği dalı kesmiştir!  
 
2847 sayılı ihtilal kanununa göre kurulan dernekle sesimizin yükseltilmesi adeta engellenmiştir,85 şubenin eli kolu adeta bağlanmıştır; tüzüğü MSB tarafından onaylanan bir dernek STK olabilir mi? Derhal tüzük değişikliğine gidilmeli onaylanmayan maddeler olursa AİHS aykırılık iddiası ile idari mahkemeye dava açılmalıdır.  
 
Atalarımız "isteyen tekeden süt çıkarır" demişler, şu an eleştirdiğimiz tüzükle bile birçok hakkımızın alınabileceğine inanıyorum, yeter ki özveri ve kararlılık gösterilsin, ama ne yazık ki bu kararlılığı görmek mümkün değil. Yönetim emir komuta makamı değildir; Bizleri temsil eden o göreve kimseyi zorla seçmediler sorunlarımızı çözeceklerini taahhüt ederek kendileri gönüllü olan üstelik seçilmek için gayret gösteren kişilerdir !..  
Bizlerin artık sabrı kalmamıştır, daha ne kadar beklememiz gerekiyor? TEMAD sesimize kulak vermeli,ilk olarak Assubayların yoğun olarak yaşadığı yerlerde eş zamanlı ve sonuç alınıncaya kadar ses getirecek eylemler yapmalıdır.
 
 

Yazan ÇETİN1982
01-12-2010 23:01,
 
...
Sayın ATILGAN güzel yazmışsınız, "Miting eylemlerle desteklenmezse 24 saat sonra unutulur". 09 EKİM 2010 tarihinde yapılan miting 10 EKİM 2010 tarihinden sonra unutuldu, böyle olacağı belliydi. Sayın Mustafa EROL miting günü bizlere hitap ederken bu mitingimizi haklarımız verilmezse oturma eylemleri ile devam ettireceğiz demişti ! Mitingin üzerinden iki ay geçti kendisi bile şimdi bu sözünü unutmuştur. Sayın Mustafa EROL'a sesleniyorum " MADEM MİTİNGİ OTURMA EYLEMLERİMİZ İLE DESTEKLEMEYECEKSEK NİÇİN 09 EKİM 2010 TARİHİNDE BİNLERCE MESLEKTAŞIMIZI ANKARA'YA GETİRDİNİZ? MADEM OTURMA EYLEMİ YAPMAYACAKTIK NİÇİN SAKARYA'DAN 93 YAŞINDAKİ ABİMİZİ, MANİSA'DAN ENGELLİ KIZIMIZI VE DİĞERLERİNİ ANKARA'YA GETİRDİNİZ? SİZ YURT DIŞINDA GEZERKEN BAKIN EN SOM AF TORBASINDAN KİMLERE İYİLEŞTİRME YAPTILAR, BAKIN DA ACİZLİĞİNİZİ GÖRÜN "
 
 

Yazan ferudunsalih
01-12-2010 22:09,
 
EMEKLİ ASSUBAY OLARAK SORUYORUM..
Sayın TEMAD başkanımız o koltukta kaç yıldır bulunmakta..?başarıları ne..?ne gibi haklarımız bugüne kadar alınabildi..?2011 yılına kadar ıskalanan alınamıyan hak kayıplarımız varmı..?varsa neler..? TEMAD ın 2011 yılı hedefleri ne..?BU KONUDA DETAYLI BİLGİ İSTİYORUZ..?üyeler olarak TEMAD başkanımız için bir yıl sonu karnesi düzenlense notu ne olurdu..?lütfen TEMAD başkanımız için YIL SONU KARNESİ tartışmasını başlatalım..daha güzel yarınlar için..saygılarımla.
 
 
Sadece kayitli kullanicilar bir Makaleyi yorumlayabilir. Lütfen ücretsiz üye olun veya giriş yapın.
< Önceki   Sonraki >