cnnturk.jpg
haberturk.jpg
astsubaylar-yuruyor.jpg
videotalu.jpg

Kimler Sitede?

Bir Rüya Gördüm PDF Yazdır E-posta
Son Güncelleme ( Çarşamba, 10 Kasım 2010 )
 

Çok sık rüya görmem…

Gördüğüm rüyalar da hep uzun olur, dizi film gibi… Kimi zaman hayra yorarım. Kimi zaman yorganın konumuna bakarak değerlendiririm. Yorgan yerde ise bir başka, üzerimde ise bir başka tabi. Bazen yorgan üzerimde de olsa, yere düşmüş de bir yerlerim açıkta kalmış gibi rüyalar görürüm. İşte o zaman bir anlam veremem bu rüyalara!

Hayra mı yorsam, yoksa “say ki yorgan aşağı düşmüş” mü desem bilemedim bu sefer. Arada bir rüya göreniniz, sık rüya göreniniz, hiç rüya görmeyeniniz, rüyalarda yaşayanınız, çıplak gerçeği tercih edenleriniz, rüya tabirlerinden anlayanınız, rüyayı yorumlayanınız vardır. En iyisi ben rüyamı anlatayım. Yorum size kalmış.

Anlaşalım; rüya benim, yorumlar sizin. Siz benim rüyamdan sorumlu değilsiniz, ben sizin yorumlarınızdan sorumlu değilim…

Anlaştıysak, “güne karşı söylüyorum, hayrolsun inşşşalllahhh” deyip başlayayım…

ruya-gordum.jpg

Rüyamda gözümün önünden televizyon görüntülerine benzer görüntüler geçiyor ama ekran yok… Eli cebinde başı eğik insanlar, ak saçları ile kadınlar, umutsuzluk, hayal kırıklığı, bezginlik ifadesi yansıtan yüzler, uzaktan bakınca hepsi farklı ama yakından bakınca hepsi aynı yüz hatları, ne tarafa dönsem aynı yüzler, aynı yüz ifadeleri... Yaklaşıyorlar, çember daralıyor, yere düşüyorum. Yorgun ayaklar yaklaşıyor, sürünerek kaçmaya çalışıyorum. Geliyorlar, üzerime basmadan geçiyorlar. Bir gölge gibi, sessiz, yorgun adımlar…

Sonra bir parti binası görüyorum. Pek de kalabalık değil. Bir başka bina; gözlüklü bir adam oturuyor masada. Yalnız. Etrafında gölgeler var. İnsan gölgeleri ama kendileri görünmüyor.  Bir oradayım, bir beri tarafta. Başımı çevirdiğimde parti binasını, başımı öte yana çevirdiğimde gözlüklü adamın odasını görüyorum. Partiyi soruyorum; “cinlerin partisi” diyor birisi. Hem gülüyor, hem aynı zamanda ağlıyor. Şaşırıp ürperiyorum. “Cinler parti kurmuş” diyorum kendi kendime, inanmadan.

Esmer bir adam çıkıyor partiden. Tişörtünde “HERODOT” yazıyor. Bakıyorum gözlüklü adamın kulağına bir şeyler söylüyor. Ben net duyuyorum; “Burada saltanatın sona erecek!” diyor. “Topla ve Yürüt, gücünü göster!” Gözlüklü adam; koltuğun iki tarafına yapışıyor, elinden alıp  da kaçacaklar gibi… “Topladım, yürüttüm” diyor. Meğer benim üzerime basmadan geçen yorgun ayaklar oymuş… Konuşma mı önce, yürüyüş mü anlayamıyorum, iç içe geçiyor. Çıkamıyorum işin içinden. “Cinlerin partisi senin yerin bundan sonra!” diyor esmer adam. Gözlüklü adamın elleri gevşiyor. Koltuk kenarlarını hala tutsa da çok fazla gergin değil! Esmer Adam eliyle uzakları gösteriyor. El uzayıp uzaktaki partinin tabelasına dokunuyor…

Gözlüklü adam her nedense bana kızgın! “Seni yok ettim” diyor. Var olduğumu biliyorum, sorgulamıyorum.

Gözlüklü adamın etrafında birileri dönüyor. Bir kısmı ona gülümseyerek, ona dokunarak, yakınından geçiyor. Tişörtünde “HERODOT” yazan esmer adam da onların arasında. Bir başka grup daha mesafeli duruyor. Gruplar birbirine karışıyor. Sesler geliyor öfkeli, kırgın, kızgın, umutsuz, bezgin... Gözlüklü adam kulaklarını kapatıyor eliyle bu seslere. “Yetti ama!” işareti yapıyor. Parti binasına bakıyor.  Yürüyen kalabalığa bakıyor. Masasının üzerinde bir kağıda hep sekiz rakamını karalamış. Sekiz yıllık bir eski takvim var. Sayfaların kimi boş, kimine kargacık burgacık notlar düşülmüş. Kalabalık üzerine üzerine geldikçe koltukta neredeyse kayboluyor. Sesler uzaklaştıkça yeniden büyüyor. Gözlüklerini bir işaret parmağı hareketiyle düzeltip rahatlıyor.

Yüzler geçiyor gözümün önünden. Keder çizgileri oturmuş her birine. Umutsuz, bezgin, yorgun. Yürüyorlar, yorgun ayakları ile hiç durmadan, güneşin doğduğu yere doğru. Karanlığın içinde kayboluyorlar. Bir de yol kenarlarında duranlar var. İnsan siluetine benzer ışık hüzmesi. Bunların nur olduğunu düşünüyorum. Her birinin vücutlarının farklı yerlerinden kan akıyor. Yere düşmüyor kanlar, nur oluyor. Onlar yer küre ile yıldızlar arasında bir yerdeler, mekan tayin edemiyorum. Gözlüklü adama bakarak “kanımızı yerde koma!” diyorlar. "Şehitler olmalı bunlar" diyorum kendi kendime. Bir başka gurup var. Onların kimi organları diğerleri gibi nurdan. Kiminin kolu, kiminin bacağı, kiminin gözü, kiminin ayağı. "Bunlar da gaziler" diye düşünüyorum. Onlar da gözlüklü adama “haklarımızı koru!” diyorlar. Bir başka grup daha var. Şeffaf siluetlerinin bir tarafından bakınca öbür tarafı görünüyor. Yolda yürüyenlerden zaman zaman kaldırıma çıkanlar oluyor ve kaldırıma çıkar çıkmaz şeffaflaşıyorlar. Bunlar ahrete göçen meslektaşlarımız herhalde diyorum. Sonra üç grup bir oluyor, bir vücut oluyor,  gözlüklü adama “bizi unutma, unutturma!” diyorlar.

Bu mesajın her nedense sadece bu gün için orada oturana değil, bundan sonra oturacak olanlara da olduğundan emin olduğumu fark edip şaşırıyorum. Gözlüklü adam başını çeviriyor, kendi etrafında dönüyor, gözlerini kapatıyor, farklı noktalara odaklanıyor ama o görüntü her nereye bakarsa oraya gidiyor, göz bebeklerine kilitleniyor.

Uyanmak istiyorum. Kan, ter içindeyim. Kaldırımdaki üç grup bana sesleniyor. Biraz da acıyarak “bir sen uyansan ne olacak, herkes uyanmadıktan sonra” diyorlar.

Güneş doğuyor bir yerlerden ama, doğudan değil! Kesinlikle doğudan değil!

 
LUTFEN PAYLASIN
Digg!Google!Facebook!Del.icio.us!Live!Technorati!Yahoo!

10-11-2010 16:36 Hüseyin SAVCI
10-11-2010 16:36. ..
Okunma Sayısı 825    
Okuyucu yorumları (6)
Ortalama Üye Değerlendirmesi
   (0 Oylama)

Yazan Ersen Gürpınar
21-11-2010 17:43,
 
Uykularım kaçtı
Sn.Savcı  
Kurdun aklına kuzu getirdin,uykularımız kaçtı; 2011 yılına bir ay kala ben de şekerleme yaparken çok kısa,kısa rüyalar görüyor ama netleştiremiyordum. Benim başım kel mi ben de rüyaya yatar resmin tamamını görürüm dedim ama olmuyor, rüya görmek öyle kolay değil, evimiz 24 saat kesintisiz jeotermal ısıtmalı, yorganı açmak ne kelime üryan yatsan da bir yerin üşümüyor bunun sonucu uzun rüya görmek de zor oluyor.  
Tüzük derken fonda müzik duyuluyor, meclisteki ceylan derisi koltukları meclis dışında görüyorum,hak diyorum karşımdaki ne hakkı hak değirmende diyor. Biri umutlar başka bahara kaldı diyor, velhasıl resim netleşmiyor.  
 
Gözünü seveyim bize eziyet etme, zaman herşeyin ilacı ama sen hem Ankara'dasın hem Ankara soğuk, yorganı düşürünce rüya başlar! Bizi merakta koma gözlerinden öperim.
 
 

Yazan Hüseyin SAVCI
12-11-2010 22:24,
 
...
İtiraf ediyorum, anlattığım bir rüya değil, bir gerçeğin rüya formatında anlatımıydı. Semboller kullanmıştım, elbette anlayanlar oldu. Anlayanlar sustu, anlamayanlar bu yazıyı bir yere not etsinler. Olaylar geliştikçe bu yazıyı anlayacaklardır.
 
 

Yazan Mithat Türetken
11-11-2010 20:16,
 
Yüksek Dağlar
Sn. Savcı,  
Yazarın dediği gibi (Yüksek dağlarda hem kuşa, hem yılana rastlanır. Birisi uçarak, diğeri sürünerek zirveye çıkmışlardır) Sonuçta zirveye çıkmayı başarmışlardır. 
Sürünerek de olsa bu dağa tırmanmaya başladık. Büyük başarıdır. Başlamak bitirmenin yarısıdır der atalarımız. Değerli kardeşlerimizin dedikleri gibi, taşlar yerinden oynadı. Tek kişi olarak kalsak dahi, onurumuz uğruna haklarımızı aramak, her birimizin asli görevi olmalı. Sürünerek bu güne kadar almış olduğumuz yoldan geri dönmeme dileklerimle saygılar sunarım. 
Mithat Türetken
 
 

Yazan wian
11-11-2010 19:04,
 
RÜYALAR
Aslında sizin rüyanızın yorumunu yüz yıllar önce atalarımız yapmış "korkulu rüya görmektense uyanık kalmak iyidir ". 
Bizler de korkulu rüya görmemek için uyumayacağız, uyutmayacağız uyuyanları uyandıracağız. 
 
 
SAYGILARIMLA .
 
 

Yazan msezek
11-11-2010 14:55,
 
Haydi uyandırmaya
Haydi uyandırmaya... 
Yol uzun, sabır, sebat gerektirir.
 
 

Yazan Ersen Gürpınar
11-11-2010 02:01,
 
UYANMALIYIZ
Sevgili Hüseyin Savcı kardeşim bir solukta okurken yazınızı bir taraftan da değerlendirmeye çalışıyordum; Acaba ...derken "BİR SEN UYANSAN NE OLACAK HERKES UYANMADIKTAN SONRA" cümlenizi okudum ;İşin püf noktası burada daha fazla düşünmeye gerek kalmadı ! 
Gecenin bu saatinde yaşlı beynimi yormaya gerek kalmadan rahat uyuyacağım ve sabah yeni bir umutla kendime saygım gereği mücadeleye devam edeceğim, umarım herkes uyanmayı becerir.Saygılarımla.
 
 
Sadece kayitli kullanicilar bir Makaleyi yorumlayabilir. Lütfen ücretsiz üye olun veya giriş yapın.
< Önceki   Sonraki >