cnnturk.jpg
haberturk.jpg
astsubaylar-yuruyor.jpg
videotalu.jpg

Kimler Sitede?

ONUR MÜCADELESİNE DAVET! PDF Yazdır E-posta
Son Güncelleme ( Pazartesi, 08 Kasım 2010 )
 

baskaldiri.jpg Haksızlığa karşı duran, emeğinin alın terinin akıttığı kanın karşılığında adalet, eşitlik ve insan onuruna saygının gerçekleşmesini isteyen, çocuklarına aydınlık yarınlar bırakmayı ve insanca yaşamayı amaçlayan Assubay meslekdaşım; sicil, sürgün, ceza tehdidi ile yıllarca sustun, susturuldun! Açlık sınırında emekli maaşına mahkum edildin. Sosyal ve ekonomik hakların engellendi. OYAK tarafından, yok kabul edildin..

Halâ susacak mısın?

"Haksızlıklara tepkisizlik, yeni haksızlıklara davetiyedir" diyerek, haksızlığa isyanını onurlu bir insan olarak haykıracak mısın?

Senin vatanseverlik duyguların istismar edildi. Hiç bir talebimizde imtiyaz ve ayrıcalık yoktu! Hiyerarşiye hep saygılıydık. Hak etmemize rağmen önyargılarla gasp edilen haklarımız dışında; ne özel lojman, ne koruma ve şöför, ne eşlerimiz için Vip kuaförü, ne ayrıcalıklı özel dinlenme tesisleri,  ne de A tipi poliklinik hizmeti talep ettik!..

Delikanlı çağımızda akranlarımız sevgililerinin elini tutarken, bizler silah tuttuk. Onlar şarkılar söylerken, bizler marşlar ezberledik. Onlar sevdiklerine kır çiçekleri toplarken, biz kır çiçeklerini terimizle, kanımızla suladık.

Onlar sıcak yataklarında iken biz ağır iklim koşullarında dağlarda, denizlerde, kışlalardaydık...

Bir ayın asgari 10 gününü nöbet, gece eğitimi, tatbikat gibi özel görevlerle bir tek kuruş fazla mesai ücreti almadan geçirdik!

Evlatlarımızın doğumunda sevdiklerimizin mutlu günlerinde, acılarında yanlarında olamadık. Görev verildiğinde de, ölüme giderken de, muhakemesiz hapis cezası aldığımızda da yüreğimizde ve aklımızda hep vatana sadakat ve hizmet duygusu vardı. Genç bedenlerimiz vurulurken, arkadaşlarımızın kollarında son sözümüzde "vatan sağ olsun" dedik!

Bu kadar ağır koşullarda çalışırken, büro memurları ile aynı dereceden göreve başlatıldık. Önyargılar sonucu tahakküme varan haksızlıklar yaşadık. "Kol kırılır yen içinde kalır" dedik. Kolumuzdan sonra kanadımız ve umudumuz kırıldı ...

Halâ susacak mıyız?

Bayramları 15 yıllık elbise ile geçirerek, torunumuza, şehidimizin yetimine bayram harçlığı verememenin ezikliğini duyarak, ruhumuzda fırtınalar kopmasına izin mi vereceğiz?

Artık yeter! Hiyerarşiye değil, haksızlıklara, keyfi uygulamalara karşıyız. Ne imtiyaz ne daha fazlasını istiyoruz. Tek talebimiz; adalet, eşitlik ve insan onuruna saygıdır.

Bize verilen sözlerin, senetlerin karşılığını istiyoruz. Karşılığı yoksa verenleri gönlümüzde yargılayacağız. Sosyal, demokratik, hukuk devletine olan inancımız zayıfladı. Hukukun guguk olmasını istemiyoruz.

Bize 'haklılığımız tescil edilerek' verilen sözlerin tutulmasını istiyoruz. Genelkurmay, siyasiler ve MSB.lığı arasında tenis topu olmak istemiyoruz.

Adalet ve reform yanlısı E.Gnkur. Başkanı Sn.İlker Başbuğ’un sancak altında verdiği sözlerin hayata geçmesini bekliyoruz.

Vatanseverlik duygularımızın daha fazla istismarına izin vermeyeceğiz!

Bir parmak bal yalatılarak, ruhumuzdaki haksızlıklara karşı isyanımızın ateşinin söndüğünü kimse zannetmesin. 1975 yılında hak aradıkları için isyanla suçlanıp acımasızca haksızlığa, çilelere mahkum edilen meslektaşlarımız bize ibret değil, mücadele gücü vermektedir.

Bizleri ölüme gönderenler, bizim mayın tarayıcısı makinalar değil; İNSAN olduğumuzu unutmamalıdırlar.

Sadece göreve giderken ve şehit cenazelerinde anılmak istemiyoruz.

Biz hiyerarşiye hep saygı duyduk, mesai mevhumu gözetmeden çalıştık, tereddütsüz ölüme gittik; Vatan,bayrak ve TSK için terimizi,kanımızı ve canımızı verdik; Önyargıların olmadığı adalet,eşitlik ve insan onurunun ön planda olduğunu görmek en büyük hakkımızdır.

Bizler, 'hayatımızı, gençliğimizi verdiğimiz' TSK'nın adaleti ile övunmek istiyoruz.

Gayretlerimiz, bizi her gün biraz daha saran sevgisizlik sarmaşığından da kurtulmak içindir.

Anayasanın teminatı, Peygamber ocağı ve her kuruma örnek olan TSK, bizlere üvey evlat muamelesi yapmaktan vazgeçmelidir.

Kahraman, fedakar ve onurlu Assubay meslektaşım;

Haklarımız için bir meşale yakarak yola çıktık.

Bu yol zahmetli bir yoldur.

Bu yasal onur mücadelesinin içinde mi olacaksın? Yoksa, haksızlıklarını kader olarak yorumlayıp susacak mısın?

Karar senin….

Yaşasın onur mücadelemiz ve ona gönül verenler!

NOT: Saygıdeğer meslektaşlarım, bu yazım bir yıl önce www.emekliassubaylar.org sitemizde ve http://blog.milliyet.com.tr/ersengurpinar adresinde yayınlanmıştı ama güncelliğini koruduğu için tekrar bilgilerinize sunuyorum. Saygılarımla .LUTFEN PAYLASIN
Digg!Google!Facebook!Del.icio.us!Live!Technorati!Yahoo!

03-11-2010 11:27 Ersen Gürpınar
03-11-2010 11:27. ..
Okunma Sayısı 1278    
Okuyucu yorumları (7)
Ortalama Üye Değerlendirmesi
   (0 Oylama)

Yazan erolsarac
10-11-2010 12:44,
 
İŞTE BU
Bir Astsubayın emekleri, çalışma hayatında karşılaştığı zorluklar, yaşam mücadelesi bu kadar doğru ve güzel anlatılabilir.Kaleminize ve yüreğinize sağlık.Adalet, herkes için adalet, sonunu kadar adalet, sonsuza kadar adalet. 
Kimse endişe etmesin; 
Astsubaylar, haddini de, yerini de, hakkını da, hukukunu da biliyor.Bu haklı mücadelemizi sonuna kadar destekliyorum. 
Ölüm oruçları ve açlık grevleri de dahil her yol değerlendirilmelidir.Bu bir onur ve adalet mücadelesidir. 
İstiklal, istikbal, hürriyet, herşey adaletle kaimdir! 
ADALET; SANA, BANA, ONA, ŞUNA, HERKESE, HER KESİME  
SONUNA KADAR, SONSUZA KADAR 
ADALET, ADALET, ADALET !!!!!!! 
Sevgi ve saygılarımla.
 
 

Yazan Mithat Türetken
07-11-2010 12:34,
 
Eylem şart
Sn. Gürpınar, 
Yapılması gerekenleri önermekten bir-hal olduk.  
Yetkililer, bizlerin sorunları gündeme geldiğinde uzaya gidiyorlar adeta.  
Kafalarındaki düşünce sabitleşmiş. ''Assubaya hak yok'' 
Assubayı işkenceci ilan eden Mehmet Alp, askerlik yapan hakime işkence eden Binbaşı'ya değinse ya. Ne mümkün. Ödleri kopar. Gelinim sana söylüyorum kızım sen anla misali, işleri güçleri Assubayları rencide etmek, tabiri caiz ise Assubayları her ortamda kullanmayı ilke edinmişler arasındayız. 
Her daim söylediğiniz ve söylediğimiz, gibi eylem yapılmazsa kimseler bizi gündeme getirmez. TEMAD eylem yapma kararını bu sıralarda almazsa, Assubay sevdalılarının ümidi başka bahara kalacaktır. Yüreğinize sağlık. 
Saygılar.
 
 

Yazan Ersen Gürpınar
05-11-2010 11:24,
 
Haklarımızı kararlılıkla savunmalıyız
Bu mücadeye gönül vermiş arkadaşlarımızın motivasyonunu sağlayacak olan TEMAD yönetimidir. Eylemler konusunda kararlılığımızı bir kez daha belirtiyoruz. TEMAD yönetimi muhtemelen seçim yatırımı olarak tüm memurların ağızlarına sürülecek bir parmak bal ile yetinmeyip, temel haklarımız için ilgililerle bir kez daha görüşüp kararlılığını göstermeli ve uygulamalıdır. Biz her türlü desteğe hazırız. Saygılarımla.
 
 

Yazan ÇETİN1982
04-11-2010 23:11,
 
TEMAD'LAR KIŞLA OLMASIN
Sayın Ersen Gürpınar bizleri ve yaşantımızı mağduriyetimizi en güzel haliyle ifade etmişsiniz. Biz 09 EKİM 2010 tarihinde ANKARA'da kaç kişiyle eylem yaptık? Herkes sözde kahraman ama icraata gelince yıllar sonra yapacağımız eylemde sayımıza göre çok az bir meslektaşımız ile eylem yaptık, bu bize hiç yakışmadı. Sayın Hüseyin SAVCI abimiz üyelikten atıldığı halde her türlü desteği vereceğini ifade etmiştir. Ama bizim içimizde BEN diyenler var ya, yargısız infaz yapanlar var ya belki çoğumuz onlara küsüp gelmedik. Gördüğüm ve duyduğum kadarı TEMAD'larımız bir askeri kışla gibi, komutanlık havası içinde yönetilmek isteniyor, biz hala kafamızdaki askeri yok edemedik. Bizler görevdeyken subayların adalet anlayışından ve hukuksuzluğundan yakınırken aynısını şimdi TEMAD'da görüyoruz. Bir kalemde üyeliğe son verme veya 6 ay uzaklaştırma cezası, bana göre banal bir anlayış. Bu zihniyetli insanlar sayesinde gasp edilen özlük haklarımızı almakta gecikeceğiz.
 
 

Yazan ahmetçam
03-11-2010 23:31,
 
EN HAKLI VE ONURLU MÜCADELE
Sayın GÜRPINAR, 
Yazınızın daha önce yazılmış olmasının bizim verilmeyen HAKLARIMIZ konusunda HİÇ ÖNEMİ yok.Haksızlıklar o gün de vardı,bugün de, değişen bir şey yok. Kısacası BATI cephesinde değişen bir şey yok. Hatta her geçen yıl artarak HAKSIZLIKLAR devam ettiğinden sizin yazdığınız tarihten çok önce var olan ASSUBAY sorunları her geçen yıl KAR TOPU misali BÜYÜYEREK bizlerle ilgilenen ve söz veren ONURLU DEVLET ADAMLIĞI niteliklerini taşıyan kişiler YÜZÜNDEN günümüze de TAŞINMIŞ VE DAHA DA İLERİYE GİDECEK GİBİ GÖRÜNÜYOR. 
Bir de toplumumuzun ve halkımızın önüne çıkarak ASSUBAYLAR TSK'nın iki ASLİ unsurundan biridir diye de söylemelerine rağmen. 
Bu yapılanlar karşısında insan HAYRETLER içinde kalıyor.Ama yapılanın bir tek adı vardır,ÇİFTE STANDART VE RİYAKARLIK. 
Elinize,yüreğinize ,kaleminize sağlık.Esen kalın.Saygılar.
 
 

Yazan DENİS
03-11-2010 19:29,
 
HER ZAMAN GÖZÖNÜNDE OLSUN
Sayın GÜRPINAR , tekrar elinize sağlık ,mükemmel bir anlatımla sorunlarımızı ve beklentilerimizi ifade eden yazınız her zaman güncelliğini muhafaza edecektir. Sitemizde ana sayfada her daim muhafaza edilmesini rica ediyorum. Onur mücadelemize katkıda bulunan herkese selam ve saygılar.
 
 

Yazan Adilhan
03-11-2010 18:27,
 
YA KUZGUN LEŞE YA DEVLET BAŞA
Saygıdeğer Büyüğüm;  
Aradan bir yıl gibi insan yaşamında uzunca olan bir süre geçmiş.Bu süre içinde taş duvar konuştu,TEMAD konuştu,Tuncer yürüdü,meslektaşlarımız yürüdü.Ama sınıfımızın önünde duran engeller bir milim yürümedi. Bize yıllarca dikte edilen görmedim duymadım bilmiyorum değişti, meslektaşlarımızın sınıf bilinci değişti,kımıldamaz sanılan taşların yeri değişti.Ama sınıfımızın "makus kara talihi" değişmedi.Kurumumuzu koruyalım denildi,yen denildi kol denildi,sağ denildi sol denildi,sınırlarda öl denildi. HAK,HUKUK, EŞİTLİK ONUR dedik Hooop..!orada kal denildi. Sağa bak sola bak havaya bak ham hum yutuldu OYAK. 
Sanal da olsa bu sınıfın onurlu mücadelesinin bayrağı açılmıştır.Hepimiz askeriz. Savaşmayı en iyi biz biliriz.Onurumuz için hakkımız hukukumuz için de savaşamayacaksak ölelim daha iyi. Artık kimse kimsenin kulu kölesi değildir. Hiçbir meslektaşımın özgürlüğü General de olsa bir insanın iki dudağı arasındaki sakız değildir tükürülüp atılacak.Yeter artık.YA KUZGUN LEŞE YA DEVLET BAŞA...!
 
 
Sadece kayitli kullanicilar bir Makaleyi yorumlayabilir. Lütfen ücretsiz üye olun veya giriş yapın.
< Önceki   Sonraki >