cnnturk.jpg
haberturk.jpg
astsubaylar-yuruyor.jpg
videotalu.jpg

Kimler Sitede?

Özet ve Son-2 (SON) PDF Yazdır E-posta
Son Güncelleme ( Pazartesi, 30 Ağustos 2010 )
 

 

Bu yazıyı okuyan herkesten binlerce kez özür dileyerek kendi özelimle ilgili bazı bilgileri paylaşacağım.

mum-eriyor.jpg Ben tuzu kuru astsubaylardan biriyim... Onbir yıl İzmir’de, on yıl Ankara’da iki yıl da yurt dışında görev yaptım. İki kere lisan kursuna gittim, önce Yunanca, sonra İngilizce kurslarına… Her iki kursun tekamül kurslarına katıldım.  Neredeyse dört yıla yakın sürem kurslarda geçti.

Şark görmedim, hep masa başında çalıştım, elime piyade tüfeğini sadece yıllık atışlarda aldım. Emekli olmadan iş buldum, çok iyi koşullarda ve emekli olmadan işe başladım. Daha sonra kendi işimi kurdum, ortağı olduğum Anonim Şirkette Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptım, devrettim, halen ortağı olduğum bir başka Anonim Şirkette Yönetim Kurulu üyesiyim.

Kendim için değildi çabalarım;  Taksi durağında gece bekçiliği yapan, taksi şoförlerinin “BAŞÇAVUŞ” aşağı, “BAŞÇAVUŞ” yukarı dediği, “BAŞÇAVUŞ çay ver!” dediği meslektaşım için, 53 yaşında 350 liraya yürüyerek kargo dağıtıcılığı yapıp, böbreklerini üşütüp, yataklara düşen meslektaşım için, 3 ncü dereceden emekli olduktan sonra eşi vefat eden ve dört çocukla kalan, bulaşıkçılık, temizlikçilik işi arayan meslektaşımın eşi ve çocukları için, her birinizin gördüğü, bildiği binlerce benzer örnek için çabaladım.

Bu üç kuruşun mücadelesi değildi! Bu bir haysiyet, bu bir onur mücadelesiydi. Bu kendi emeğine, toplumunun emeğine saygınlık kazandırmanın mücadelesiydi.

Bu aynı zamanda Silahlı Kuvvetlere saygının mücadelesiydi. Silahlı Kuvvetlerle asla sorunum olmadı, her şeye rağmen bu ülkeyi ayakta tutan kurum olduğu konusunda hiç şüphem yok. Bu gün bu topraklar üzerinde emelleri olanların hedefindeki tek kurum Türk Silahlı Kuvvetleri. 

Benim hedefimde ise; 21 nci Yüzyıl Türkiye’sine, 21 nci Yüzyıl Türk Ordusuna, çağdaş medeniyet kriterlerine, insanlığa, silah arkadaşlığına ve hatta akla-mantığa-vicdana sığmayan insani bazda ayrımcılık vardı. Birini ötekinden rütbe, makam olarak değil, “insan” olarak aşağı görmek vardı. Aynı toplum içinde emeği, katkıyı, faydayı, can yoldaşlığını, silah arkadaşlığını göz ardı edip, tüm medeni, insani değerlerin önüne statü’yü koyan hastalıklı zihniyetti hedefim.

Hiyerarşi her toplumda var, olmalı, olacak! Hiyerarşi; yönetim piramidi içinde her bir kişinin konumunu belirler, hiyerarşik yapıdaki konumunuz insan olarak sizi bir başkasından üstün yapmaz, ya da insan olarak bir başkasından daha aşağı da yapmaz. Bu düşüncenin sadece deri rengi siyah diye insanları köle olarak gören çağdışı ve artık topal demokrasilerin bile kabul etmediği zihniyetten farkı yoktur. Bu durum aslında Türk Silahlı Kuvvetlerinin de bir an önce tedavi edilmesi gereken iç kanamasıdır.

Bu mücadele akılla, bilgiyle, hukukla olur.Hepsinden de öte, İNANÇLA olur, önce SİZ kendinize inanacaksınız. İNANÇ sahibi insanlar bir araya gelecek, güç oluşturacak, ortak akılla ve sadece toplumsal fayda esas alınarak, belki de yıllarca uğraşılacak.

Tüm bunlar olsa bile akşamdan sabaha çözüm yok! Biz neredeyiz, ne yapıyoruz? Yıllardır birbirimizi yemekten öteye geçememişiz!

BİZ NE YAZIK Kİ KENDİMİZİ AŞAMADIK!

Derneğe hizmet etmek yerine, derneği kendilerine hizmet ettiren Dernek Yönetimimiz ilk ve büyük engel. Yaptığımız, kendimiz yazıp kendimiz okumak! Birbirimizi eleştirmek! Özellikle TEMAD Şube Başkanlarına seslenmek istiyorum. Üzerinizde insani sorumluluk var, mesleki sorumluluk var, vebal var! Lütfen sesinizi yükseltin, inisiyatif alın, sessizliğinize son verin! Bunca çabanın sonuçsuz kalması, tüm inancımıza rağmen bu site yöneticilerini de yoruyor, yıpratıyor, “BİZDEN BU KADAR” noktasına gelmeden, bu toplumun ve bu toplum için gerçekleştireceği çabaların sonuç aldığını görmek istiyoruz. Kısaca mum eriyor, bunu belirtmek istedim.

 

TEMAD Yönetiminin eylem kararını memnuniyetle karşılıyorum, dernekten atılmış olsam da hala emekli assubayım, orada olacağım. Kendisine saygısı olan her emekli assubayın da orada olmasının bir haysiyet borcu olduğuna inanıyorum. 

Elimden gelecek her türlü desteğe hazırım!

 
LUTFEN PAYLASIN
Digg!Google!Facebook!Del.icio.us!Live!Technorati!Yahoo!

29-08-2010 22:48 Hüseyin SAVCI
29-08-2010 22:48. ..
Okunma Sayısı 954    
Okuyucu yorumları (9)
Ortalama Üye Değerlendirmesi
   (1 Oylama)

Yazan davacı
31-08-2010 01:37,
 
tuzum hiç kurumadı
Bu yazıdan sonra nereden başlayacağımı bilemiyorum, arkadaşımız öyle bir Assubay profili çizdi ki imrenmemek mümkün degil,hadi kısaca tam tezat olacak ama bir Assubay profili de ben çizeyim.  
1970'de mezun oldum 971-974 arası Ordu İl jandarma,974-978 arası Gümüşhane il jandarma,978-982 Ankara j.Gn.Klığı, 982-985 Seferihisar J.Mu er egt.tb.klığı, 985-986 Şırnak-Şenoba J.Hudut taburu, 986-988 Ağrı İl Jandarma, 988-992 Yozgat İl j. K.lığı, 992-994 Muş İl j. K.lığı, 994-2003 Konya İl j. Klığı, 2003-2005 Giresun İl j. K.lıklarında görev yaptım . Arkadaşımız Yunanca, İngilizce Ögrenmiş, eh biz de görev gereği kürtçe ögrendik; asıl bahsetmek istedigim konu Sayın İlker Başbuğ paşanın veda konuşmasında benim çocuklarım oldukları için gurur duyuyorum cümlesinden sonra ağlamaya başlaması, ben de diyorum ki benim çocuklarım ilkokula Seferihisar'da başladı Ağrı'da mezun oldu. Ağrı'da başladı Muş'ta mezun oldu, üçer adet ilk okul degiştirdiler, egitim ögretim ise sıfırdı. Geçen yıl basında çıkan bir haberde Ankara-Çankaya'da bir ilk okul ögrencisinin ögretmeni değişmişte efendim çocuk bunalıma girmiş, breh breh breh, yahu bizim çocuklar ilk ve ortaokul yıllarında hemen üç gecede bir saldırı ve silahlı taciz atışlarından psikolojileri bozuldu hastaneye bile götüremedik . Benim gelmek istedigim nokta şu; bir eli yağda bir eli balda kendi ailen için göz yaşı döküyorsun da bizlere gelince neden en küçük bir merhamet duygun uyanmıyor? Bizleri imamdan, vilayetteki evrak memurundan bile alt statülere mahkum ettiniz. Halen meslekte olan ve bu sayfaları okuyan genç arkadaşlarıma ışık tutsun istedim, 976-981 yılları arasında Gazi Ünv.İktisat Fak. bitirdim.8 aylık yaş farkıyla subaylığı kaybettim, yine meslekte iken konservatuar müzik gece bölümünü bitirdim, yine konservatuarda resim egitimi aldım, halen çeşitli derneklerde ve topluluklarda bağlama ve şan egitimi vermekte ve resim yapmaktayım.Saygılarımla.
 
 

Yazan nemokaptan
31-08-2010 00:32,
 
MÜCADELE YENİ BAŞLADI!
Saygıdeğer Ağabeyciğim; 
 
Emekliliğimden sonra hayat benim için yeni başlamıştı. TEMAD ve memurlarla ilgili site ve forumlarda gezinirken buralara yazı ve yorumlar yazan Ersen Gürpınar gibi değerli Ağabey ve meslektaşlarımızın Assubayların haklarını savunan cesurca, bilgili ve araştırmacı üsluplarla kaleme alınmış yazıları beni çok duygulandırdı. İşte bu (!) dedim. Benim bundan sonraki yaşantımda en önemli hedeflerimden birisi Assubayların onur mücadelesine elimden geldiğince katkı yapmak olmalı. Bu düşünce ile yaptığım araştırmalar beni emekliassubaylar.org sitesine getirdi. Burada yazılanları okumak, yorumlar yazmak beni oldukça mutlu etmişti. Burada tanıştığım değerli meslektaşlarımdan yüz yüze görüştüğüm ilk kişi, Hikmet Bolat ağabey ve siz oldunuz. Sizinle ve Hikmet Bolat ağabeyle daha sonra birkaç kez daha bir araya geldik. Bugüne kadar geçen sürede değerli birçok meslektaşımı, ağabeyimi Assubayların onur mücadelesine katkıda bulunmak için yaptıkları özverili çalışmalarla tanışma şansını elde ettim. Sizin de alçak gönüllü ve demokrat kişiliğinizle Assubay camiasının birlik ve beraberliğinin, dayanışmasının sağlanması için, onur mücadelemize önemli katkılar sağladığınız apaçık ortadadır.  
 
Assubay camiasının önemli bir kısmının kendi sorunlarının çözümüne yönelik çalışmalara kayıtsız kalması üzücüdür. TEMAD gibi bir kuruluşun Assubay camiasının örgütlenmesini ve dayanışmasını sağlayamamasının bu sonuçta etkisinin büyük olduğu bilinen bir gerçektir. TEMAD yönetimlerine seçilenler kuruluş felsefesine uygun olarak içinde bulunduğumuz gelişim çağına ayak uydurma, örgütlenme, etkili mücadele stratejileri geliştirme ve uygulama yolunda başarılı olamamışlardır. Alışılagelmiş dernek yöneticiliği kalıplarının dışına çıkamamışlar, camiamızın beklentilerini karşılayamamışlardır.  
 
Siz ve Ersen Gürpınar gibi değerli ağabeylerimizin ve meslektaşlarımızın özverili çabaları TEMAD ve Yönetimlerine seçilenlerin yaptıklarının ve yapacaklarının sorgulanmasının araştırılmasının ve değerlendirilmesinin fitilini ateşlemiştir. Mücadele daha yeni başlamıştır. Hakkını arayan, araştıran, sorgulayan, hesap soran Assubay sayısı gün geçtikçe artacaktır. 
 
TEMAD; Assubay camiasının gurur duyduğu ve övündüğü temsilcilerin göreve getirileceği günlere er ya da geç kavuşacaktır. Bizlere düşen görev bu uğurda yapılan mücadelede zaman zaman yorulsakta, darılsakta yılgınlık ve bezginlik göstermeden yola devam etmektir.
 
 

Yazan mehmetyazici7189
31-08-2010 00:29,
 
kenetlenerek güçbirliği etmeliyiz!
Siz saygıdeğer abilerim gerekeni yazmışsınız...Bu onur mücadelesi ise maddi durumun iyi ya da kötü olması önemli olmamalı diye düşünüyorum. Maddi durumu iyi olanlar haklarının gasp edilmesinden, bazı malum zihniyet yüzünden layık olduğu ve hak ettiği hayatı yaşayamayan bu yüzden de bekçilik, pazarcılık yapan meslektaşlarımı görünce ekmek parası ve namusuyla yapıyor diye utanmıyorum ama içim acırken maddi durumu iyi (tuzu kurular) bunu görmemiş olamazlar. Ama tuzu kuru olmak; maddi durumu iyi olmak insana zümre değiştirtiyorsa ona bir şey söyleyemem. İş bu kadar basit olsaydı gönüllü, çıkarsız yandaşımız, haklarımızın savunucusu sayın Umur TALU'ya neydi Assubayların derdinden. İşte bu bakış açısıyla aradaki fikir ayrılıkları, kırgınlıkları, çıkar çatışmalarını bırakarak üst seviyede birleşerek, kenetlenerek güçbirliği etmeliyiz ve kamu oyuna Assubayların büyüklüğünü, gücünü ve haksızlığa uğramışlığımızı haykıracak çoğunlukla bu ''ONUR MÜCADELESİNE'' topyekün katılım sağlamamız gerektiğini düşünüyorum. Bu onur mücadelesine fiziğiyle, beyniyle katkıları olan, olmazsa gönlüyle destekleri olan tüm meslektaşlarıma şükran ve minnet duygularımla saygı ve sevgilerimi sunarım...
 
 

Yazan DENİS
30-08-2010 13:53,
 
NİCE HÜSEYİN SAVCI'LAR OLMALI !
Değerli Kardeşim , meslekteki koşullandırmalar gereği bazı arkadaşlarımızın ürkekliği ve çekingenliği yüzünden maalesef birlik ve beraberliğimizi arzulanan seviyede gerçekleştiremiyoruz. Pek çok meslektaşımızda maddi imkanları yeterli olduğundan onur mücadelemize katılmıyorlar. Sorun bilindiği üzere belli bir kesimin durumunun iyi olması değil tüm emekli-muvazzaf meslektaşlarımızın statü gereği verilmek istenmeyen haklarıyla ilgili onur/hak mücadelemizdir. 
43 Yıldır Assubay'lığın onuru ve yücelmesi için maddi manevi mücadele ediyorum,ömrüm oldukçada edeceğim. Beni en çok üzen bazı meslektaşlarımızın duyarsızlığı ! Boşvermişliği ! Adamsendeciliği. Mücadeleler topluca yapılırsa anlam kazanır,itibar görür. Bir avuç insanla başarı sağlamak mümkün değil. Değerli mücadeleniz hertürlü taktirin üzerindedir,lütfen ümitsizliğe kapılmayın,pes etmeyin. Mutlaka yeni Hüseyin Savcı'lar sizden ilham alarak onur mücadelemize katılacaktır. Size ve diğer tüm mücahit arkadaşlara sonsuz teşekkürler, sağlığınız,azminiz eksilmesin. En samimi dileklerimle selam ve saygılarımı iletiyorum.
 
 

Yazan ahmet.duvar
30-08-2010 13:37,
 
Ben mumların eridiğini değil çoğaldıgı
Ben mumların eridiğini değil çoğaldığını görüyorum.Bu site yaklaşık 4 yıldır var.4yıl önceki durum ile bu günkü durumu karşılaştırdığımızda siz ve sizin gibi bu sitede yazanlar Assubayların ufkunu açtınız.Açmaya da devam edeceksiniz.Mücadele ruhu bu sitede başladı.Bu ruha sizlerin katkısı çok büyük oldu.İnanın ve ben de inanıyorumki bu sitede bir kez olsun yazan kişi bu mücadeleye katkıda bulunmaya başlamıştır.Bu mücadele bizlerin kurtuluş savaşı olacaktır.
 
 

Yazan Rüzgar
30-08-2010 13:15,
 
...
yüreğinize ve kaleminize sağlık
 
 

Yazan Mustafa Levent
30-08-2010 11:55,
 
Keşke
Keşke bu toplumda daha birkaç tane Hüseyin Savcılar olsa....
 
 

Yazan ÇETİN1982
30-08-2010 01:57,
 
ONUR MÜCADELESİNE DEVAM
Sayın Hüseyin SAVCI abimiz görevdeki bizleri ve emekli bizleri iyi tasvir etmişsiniz, bunlar bizim gerçeklerimiz. Aranıza katılalı fazla olmadı ancak siz ve sizin gibi onur mücadelesi veren kalemi kuvvetli meslektaşlarımız çok az veya fikirlerini yazmaya çekiniyorlar. TEMAD derneklerinde ise insanlara birşey verilmiyor. Ben İZMİR / Karabağlar ilçesi TEMAD üyesiyim. Bizim TEMAD cafe gibi kullanılıyor. Gelen arkadaşlardan çoğu haklarımızı ve gasp edilen haklarımızı bilmiyorlar. İnterneti kullanan arkadaşımız çok az, ben de onur mücadelesi için buradayım. Ancak bu TEMAD yönetimi ile bir yere varamayacağız. İyi ki aramızdasınız, saygılar.
 
 

Yazan Ersen Gürpınar
30-08-2010 01:07,
 
İyi ki varsınız
Saygıdeğer Kardeşim, 
Yıllardır önyargılarla tahakküme varan haksızlıklarımızı dile getirmek için kendimize saygımız gereği buradayız. Bizlerin makam,mevki beklentisi yok onur mücadelesi yaparken ne yazık ki meslekte iken de tanıdığımız sorunlular yüzünden sorunlarımıza yeteri kadar zaman ayıramıyoruz,güçbirliği yapamıyoruz umutsuzluğa düştüğümüz anlar oluyor.  
 
Bizi temsil etmekle görevli TEMAD yönetimi bizim maddi ve manevi desteğimizi ne yazık ki kullanamadı, sizin gibi değerli bir mücadele bayraktarını kişisel hırsları yüzünden dernekten ihraç ettiler. İhraç sizin emeklilik yaşamınızda bir onur madalyasdır. Bizler sizi tanımaktan mücadelede sırtımızı güvende hissedeceğimiz bir kale olarak görmekten kıvanç duyuyoruz. 
 
Haksızlıklarımız kader olmaktan mutlaka çıkacaktır,birçok taşın yerinden oynaması umutlarımızı arttırıyor. 
 
Muhataplarımızı değiştiremesekte biz değişiyoruz sorguluyoruz .Birgün Assubay tarihi yazılınca sizden de mücadeleyi araç olarak görenlerden de bahsedecektir. İyi ki varsınız, ben özellikle size dost'um demekten büyük bir onur duyuyorum. Şahsınızda mücadeleyi amaç edinen özverili meslektaşlarıma sevgi ve saygılar sunuyorum.
 
 
Sadece kayitli kullanicilar bir Makaleyi yorumlayabilir. Lütfen ücretsiz üye olun veya giriş yapın.
< Önceki   Sonraki >