cnnturk.jpg
haberturk.jpg
astsubaylar-yuruyor.jpg
videotalu.jpg

Kimler Sitede?

ANTALYA TEMAD SEÇİME GİDERKEN PDF Yazdır E-posta
Son Güncelleme ( Salı, 29 Haziran 2010 )
 


antalya-temad.jpg Antalya ve İzmir genel bakış açısıyla TEMAD Teşkilatı kapsamında “yerel” olarak değerlendirilebilir. Ancak; delege-üye sayısı, gerekse de etkinliği açısından yerelin ötesine geçip “belirleyici” rol oynayan iki önemli ilimiz.    

Son TEMAD genel Kurulu baz alındığında, yönetimin içinden çıkacağı ANKARA Merkez Şube’nin delege sayısı 28, Antalya ve İzmir’in her birinin delege sayısı 50' nin üzerindeydi. Bir de şu veya bu şekilde İzmir ve Antalya’daki üyeler her şeye rağmen soran, sorgulayan, ilgili kişilerin yoğunlukta olduğu iki büyük merkez. Öyle olunca da buradaki seçimleri “yerel” olarak nitelendiremeyiz. Sonuçları itibariyle geneli çok yakından ilgilendiriyor. 

Antalya TEMAD sancılı bir süreçten geçti, geçiyor. Nedenleri,  niçinleri bu yazının konusu değil ve fikir yürütmek de zaten bu satırların yazarının  haddi değil! O halde beklentilerimizden, toplum genelinin ANTALYA TEMAD’a ilişkin beklentilerinden söz edelim.    

Aslında Sivil Toplum Örgütlerinin olağan genel kurullarının geleceğe dönük “vizyon ve misyon” toplantıları olması gerekir. Göreve aday olmak, medeni cesaret ister ve  sorumluluk bilinci içinde elini taşın altına koyan arkadaşları kutlamak gerekir. Aday gruplar geleceğe dönük vizyonlarını ortaya koymalı, bu vizyonlar tartışılmalı, geliştirilmelidir. Tek ortak amaç “daha iyi bir gelecek” olmalı, her grubun bu ortak amaç için izleyeceği yoldan hangisinin toplum için daha iyi olacağı tartışılmalıdır ve tek seçme kriteri bu olmalıdır.    

Ne yazık ki bizde durum hep farklı olmuştur, sadece TEMAD değil, genel anlamda sivil toplum örgütleri, siyasi partiler de benzer süreçleri yaşamaktadır.   

Kişiler tartışılır, sen-ben kavgasına dönüşür. Sesler yükselir, kürsüye yürünür, konuşmacı susturulur, ölçü kaçar, saygı kalkar, ortam çirkinleştikçe çirkinleşir. Ortak bir amaç etrafında buluşması gereken üyeler, salondan ikiye, üçe bölünmüş olarak ayrılır.

Aslında bu durum gelişmişlik düzeyi ile doğrudan ilişkilidir. Fikrin olmadığı, bittiği yerde öfke başlar, fikir tükenince kaba kuvvet devreye girer.

Göreve aday arkadaşlarımızın her şeyden önce yüklenmeye aday oldukları sorumlulukları çok iyi tartmaları gerekir. Süslü makam koltuğunun üzerinde görünmeyen çivilerin var olduğunun farkında olmalıdırlar. Dahası; toplumsal sorunların ancak toplumla birlikte çözüleceğini, kimsenin tek başına ne kadar üstün niteliklere sahip olursa olsun, hatta Mahmut ERDEM (Kısaca M.E)  olsalar bile tek başına çözemeyeceğini, toplumun her bir ferdine ihtiyaç olduğunu baştan görmesi gerekir. Bu nedenle genel kurul salonuna giren herkesin salondan kol kola çıkması gerektiği gerçeğini en baştan bilmeli ve ona göre konuşmalı, davranmalıdır.

Antalya binlerce yıllık medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir şehir. Oradaki meslektaşlarımızın bilinç düzeyi memnuniyetle ifade etmek gerekir ki ortalamanın üzerinde.    

Kim kazanırsa kazansın, ama toplumun tümünün kazanacağı bir seçim sonucunun elde edilmesini, o salondan tek yürek çıkılmasını, o güzel şehre yakışır “örnek” tavırlar sergilenmesini diliyor ve bekliyoruz.   

Toplumsal beklentilerin karşılanabilmesi, Antalya'da yakılacak meşalenin yolumuzu aydınlatması için ANTALYA’daki her bir meslektaşımıza  ciddi görev ve sorumluluk düşüyor.   

Antalya seçimi, Antalya yereli ile kalmayacak, her meslektaşımızın kıvancı veya üzüntüsü olacaktır.   

Başarılar diliyoruz.
LUTFEN PAYLASIN
Digg!Google!Facebook!Del.icio.us!Live!Technorati!Yahoo!

29-06-2010 13:48 Hüseyin SAVCI
29-06-2010 13:48. ..
Okunma Sayısı 724    
Okuyucu yorumları (7)
Ortalama Üye Değerlendirmesi
   (0 Oylama)

Yazan mehmet burkay
01-07-2010 18:34,
 
ANTALYA DA TEMAD
Saygı değer meslektaşlarım  
Antalya da Yaşayan Astsubayları bu seçim gününde önemseyen tüm meslektaşlarımıza sonsuz teşekkürler ediyorum. Bu süreçte yaşananları inanın yazmaktan utanıyor dönen oyunları, dolapları adımıza yakıştıramıyoruz. Ben dahil 15 arkadaşımı ihraç eden, arkasından hakaretler ve küfürlerle üzerimize saldıran Yusuf ÖZKARA Yönetimi 03 Temmuz günü son bulacaktır.Burada yaşayan tüm meslektaşlarımız haklının yanında olacaktır. Kanun tanımayan, Tüzükten bihaber, yalanlarla iftiralarla meslektaşlarına çamur atan bu anlayışa son verecektir.Astsubayları layıkı ile temsil aderek tek çatı altında toplayabilecek,haklarının takipçisi olabilecek Başkanını seçecektir.Günden güne kan kaybeden bu Derneğimiz kısa zamanda Mustafa DÜNDAR ve Yönetimindeki meslektaşlarımızın sayesinde eski günlerinin ötesine taşınacaktır. Saygılarımla
 
 

Yazan Ersen Gürpınar
01-07-2010 00:53,
 
Bu sınava başarmak zorundayız
Saygıdeğer Arkadaşlarım 
ANTALYA TEMAD yönetiminde yaşanan traji komik durumun sona ermesi buradaki arkadaşlarımızın sağduyusu ile aşılacaktır. 
 
Bizlere yıllarca önyargılarla tahakküme varan haksızlıklar yapıldı, iletişim çağında sesimizi ancak güçlü STK olan bir dernekle aşmamız mümkündür. 
 
Bazı yöneticilerimizi tenzih ederim ama hala hiyerarşik sistem anlayışında, biat kültürü içerisinde, cesaret ve kararlılıktan uzak yöneteciler bizi temsil edemez sadece lokal işletmeciliği yaparlar! 
 
Mücadelemizi kişisel hesapları için araç olarak gören yönetimler yerine özverili,bilgili ve kararlı yöneticiler Assubaylık çıtasını yükselteceklerdir. 
 
Antalya seçimlerinin bu güne kadar yaşanan kötü tecrübelerden ders alarak sonuçlanması bizler için büyük önem taşımaktadır. 
Mevcut statükodan mutlu olanlar bu seçimlerde duyarsız kalabilirler, ancak hak ettiğimiz adalet,eşitlik ve insan onurunun gerçekleşmesini istiyorsanız lütfen seçimlere gereken önemi gösterip hatır gönül yerine akılcı düşünce ile sizi temsil etmeye layık kişileri seçiniz. 
Assubay onur mücaadelesinin başarıya ulaşması dileklerimle saygılar sunuyorum.
 
 

Yazan aydinaksu52
30-06-2010 23:54,
 
DOĞRU ÇIKIŞ YOLU BULUNMALI
ANTALYA TEMAD Şubesinin değerli üyelerinin göstereceği bilinçli ve tarafsız adil değerlendirme sonucunda oluşacak yeni bir yönetimin tüm TÜRKİYE genelinde ki şubelerimiz için önemli bir başlangıç olacağını düşünüyorum. Burdan çıkacak olumlu bir sinerji ölü toprağı serpilmiş sınıfımızın ayaklanmasını, haklarını arayan bireylerin çoğalarak artmasını, art niyetin düşünülmediği tamamen sınıfımızın çıkarlarıyla örtüşen mücadelelerin verileceği birlikteliğin yaratılmasını sağlayacaktır. 
 
Artık kimsenin ayrıcalık yaratmadığı, üyelerini zorlukla çoğaltabildiğimiz derneklerimizden kolayca atılarak uzaklaştırılmadığı, gelecekle ilgili görüşlerini korkmadan söyleyebilen ve bu duruma anlayışla bakabilecek demokratik yargıya sahip yönetimlere kavuşmamız gerektiğini vurgulamak istiyorum. 
 
Bundan sonra ki Genel Merkez Seçimlerinde, daha önce yapılan seçimden çok farklı düzeyde gerçekleştirilecek bir Genel Kurulla bu sınıfın haklarını her platformda arayabilme olgusuna ve cesaretine sahip donanımlı, birbirini tamamlayan toplumsal yapı sahibi kişilerden oluşacak bir örgütlenmenin sağlanması en büyük dileğimdir. 
 
Tüm bu dileklerin oluşması Tüzükle ilgili gerekli değişikliklerle ve giderek hızla arttırılacak üye sayısıyla direkt ilgilidir. Derneğimizin bulunduğu her noktada bilinç sahibi her yöneticimizin görüş ve değerlendirmelerini gereken her ortamda rahatça ifade edebilmeleri gerekmektedir. Bu hareketin önünün açılması kaçınılmaz bir durumdur. 
 
Umarım ANTALYA' da yapılacak seçimler üye arkadaşlarımızın bilinçli seçimleriyle, herhangi bir şaibeye fırsat vermeksizin gerçekleşir de artık istenen sonuç yakalanır. Umudun hiç kaybolmaması dileklerimle seçime katılacak kişi ya da guruplara başarılar diliyorum.
 
 

Yazan bergamalı
30-06-2010 12:13,
 
...
Değerli Arkadaşlarım 
Her seçimin önemli olduğu gibi ANTTEMAD seçimleri de elbette çok önemlidir. 
Yöneticilerimizi seçerken ; 
Bu makamları kendi kişisel ikballeri için kullanmayacak,  
Birilerinin güdümü ile hareket etmeyecek,  
Bağımsız ve özgür iradeleri ile her şeyden öncelikle sınıfımızın anayasal haklı taleplerinin ve uğradığımız haksızlıkların kazanımı için kurumsal olarak çalışacak, yasal ve etkin mücadele edebilecek, 
Üyeleri arasında ayrımcılık yapmayacak,  
Üyelerine saygı ve sevgi ile yaklaşacak, 
Ayrıştırıcı değil, birleştirici ,  
Yasa tanımazlıkla ben yaptım oldu mantığı ile hareket etmeyecek, 
STK ile yakın işbirliği içinde olacak,  
Sorunlarımızın ve çözümlerinin farkında olan,bilgili,donanımlı,  
Yasa,tüzük ve çağdaş demokratik ilkeleri yaşamına rehber edinen, 
Çağdaş bireylerimizi dernek yönetimlerimize getirebilmemiz dileklerim ve umudumla, "bu ilkeler ışığında görev üstleneceğim" diyebilen seçimde grup veya kişisel olarak aday olan meslektaşlarıma başarılar dilerim. 
 
ANTTEMAD seçimlerinde oy kullanacak arkadaşlarımızın hakkaniyet ve sağduyu içinde sınıf mücadelesi doğrultusunda hareket etmesi gerektiği inancımla Assubay onur mücadelesine emek veren tüm arkadaşlarıma saygılarımı sunuyorum.
 
 

Yazan Ramazan TEKELİ
30-06-2010 10:37,
 
Şaibesiz Bir Seçim Bekliyoruz.
ANTALYA TEMAD Şubemizin değerli üyeleri, 
 
Uzun bir süredir devam eden olumsuzlukların bitirilip yeni bir anlayışla, en demokratik ve şaibesiz güzel bir seçim yapılması benim olduğu kadar, Antalya dışındaki diğer üyelerimizin de beklentisidir. Uzak da olsak yüreğimiz sizlerle olacaktır.  
 
Antalya bildiğiniz gibi turizmin başkenti hüviyetinin yanında, üyesi en fazla olan büyük şubelerimizden birisidir. Bu nedenle her üyemiz Antalya'ya ayrı bir önem vermektedir. Genel Merkez seçimlerini etkileyecek şubelerin en başında gelmektedir. Umarım kendisine en uygun yönetimi Astsubay toplumuna yakışır bir şekilde ve olgunluk içinde seçecektir. 
 
TEMAD Genel Merkezi hiçbir şekilde Antalya seçimine müdahale etmemelidir.  
 
Divan Başkanı ve heyetinin en tarafsız üyelerimizden seçilmesi demokratik anlayışın birinci şartı olmalıdır. Seçimin sağlıklı bir şekilde yapılması için tüm üyelerin divan heyetine yardımcı olmaları gerekmektedir. Blok listeler olabileceği gibi, yönetimde görev almak isteyenlerin tamını kapsayan çarşaf liste şeklinde de olabilir. Üyelerin çoğunluğunun isteği tarafsız divanca oylanarak, en güzel yöntemin bulunacağını düşünüyorum. 
 
03 Temmuzda 2010 tarihinde ANTALYA şubemizde yapılacak seçimin, diğer şubelerimize örnek olması dilek ve temennilerimle şimdiden başarılar diliyorum.
 
 

Yazan fikret
29-06-2010 23:02,
 
...
ANTALYA TEMAD seçimleri için içtenlikle ve samimi olarak iyi dilekleriniz için teşekkür ederiz, ancak eski yönetim hiçte adil olarak seçime hazırlanmıyor.İnşallah demokratik bir ortamda üyelerin sağduyularıyla gerçekten camiamıza hizmet edecek yönetimi seçerler, aksi takdirde ANTALYA TEMAD'ın geleceğini düşünmek bile istemiyorum.
 
 

Yazan tedbir33
29-06-2010 20:05,
 
ARAYAN ÇÖZÜMÜ BULUR...
"Kim kazanırsa kazansın, ama toplumun tümünün kazanacağı bir seçim sonucunun elde edilmesini, o salondan tek yürek çıkılmasını, o güzel şehre yakışır örnek tavırlar sergilenmesini diliyor ve bekliyoruz."  
 
Sayın Savcı  
Yukarıdaki içten temenninize yürekten katılıyorum. Antayla Merkez'de ikamet eden bir emekli Assubay olarak en büyük temennim budur. Son üç yıl içinde keyfilik, siyaset, Temad yönetici koltuğunu siyasi amaçları için kolayca kullanabileceğini zannetme yüzünden Antalya Temad'ın getirildiği durumları burada yakından izleyen emekli Assubaylar olarak bir bizler biliriz bir de Allah. Antalya Temad'da seçme seçilme aday olma faaliyetleri normal demokrasi sınırlarını çoktan aşmış durumdadır. Eski yönetim sanki, 200 üyesinin istemeyerek imza toplayarak seçim kararı aldırdığı, gönüllü üye olunan bir derneğin üyelerini eften püften sebeplerle kıyıma uğratıp derneği yerde sürünür duruma getiren yönetim hiç değil. Kendileri, derneği bu hale düşürenler doğrudan, açıktan aday olamıyorlar ama, bulmuşlar Antalya'ya daha bir yıl önce gelmiş, çevreyi tanımayan bir meslektaşımızı onun arkasına saklanmaya çlışıyorlar. Ne kadar saklanırlarsa saklansınlar, eski yıpranmış yönetimden, meslektaşları kıyım kıyım kıyılırken seyreden, haksız ihraçların altında imzası olan bir kişi dahi yeni yönetime seçilmiş olsa yeni yönetimin üzerinde gölgesi olacak, huzursuzluklar devam edecektir.  
 
Antalya TEMAD'I bu açmazlardan kurtaracak yönetim listesi vardır, o da eski yönetimin gölgesinin üzerine düşmemiş olan listedir. Arayan uygun çözüm listesini bulur...
 
 
Sadece kayitli kullanicilar bir Makaleyi yorumlayabilir. Lütfen ücretsiz üye olun veya giriş yapın.
< Önceki   Sonraki >