cnnturk.jpg
haberturk.jpg
astsubaylar-yuruyor.jpg
videotalu.jpg

Kimler Sitede?

Şehitlerimiz PDF Yazdır E-posta
Son Güncelleme ( Pazartesi, 21 Haziran 2010 )
 

sehitlerimiz.jpg Şehitlerimizle ilgili yazı yazmaktan genelde kaçındım.  “Başımız sağ olsun, şehitlerin kanı yerde kalmayacaktır,  vatan sağ olsun, bu ülkeyi kimse bölemeyecektir, teröristlerin son çırpınışları” gibi artık anlam ve önemini yitirmiş, samimiyetten uzak, gerçekleri yansıtmayan “resmi” söylemleri bir kere de ben tekrar etmek istemedim.

Büyük Şair Mehmet AKİF’in dediği gibi onlara“ağuşunu (kollarını) açmış duruyor peygamber”  Acılı ana-babaların acısını dindirecek, hafifletecek, yüreğine su serpecek bir sözcük yok ve asla da olmayacak. Onlar yaşadıkları sürece o benzersiz acıyı, evlat acısını yaşayacaklar, o acı ile gidecekler evlatlarının yanına, büyük buluşmaya!  

Çeyrek asırdan biraz fazla bir süredir, bölücü teröre ilk şehit verdiğimiz Assubay Kardeşimiz'den bu yana sayıları binleri bulan asker şehidin yanında, öğretmen, masum vatandaş, işçi, mühendis ve hepsinden acısı bebekleri şehit verdik.

O günden bu güne kara gözlüklüler cenazelerde saf tutup, aynı lafları ettiler ve sonra da kirli siyasetlerini yapmak üzere çekip gittiler.  

Terör Örgütü, ilk cana kıydığı yerde 25 yıl sonra gösteri yaptı, iki parmağını (V) yaparak kameralara salladı, zaferini kutladı. Bizim tarafta ilk şehidimizi, assubay kardeşimizi hatırlayan pek olmadı, ne bir tören düzenlendi, ne bir konuşma yapıldı.

Terörü önlemekte aciz kalan sorumlular (!) bu güne kadar iyi-kötü mahcubiyet duyduklarını hissettirdiler.

Bu gün ilginç bir durum yaşıyoruz. Hükümet mahcubiyet duymak bir yana, “biz iyi bir şey yapıyoruz, açılım, anayasa, özgürlük vs. ondan terör arttı” diyebiliyor. Sanırsınız Başbakan İsviçre Başbakanı, akan kandan o sorumlu değil! Bakanlar, Milletvekilleri aynı şarkıyı söylüyor “Biz iyi bir şey yaptık”  

Siz hiç iyi bir şey yapmadınız!  

Habur’da özel mahkeme kurup, gelen teröristleri davul zurna karşıladınız, ellerinde örgüt bayrakları onbinler eşliğinde şehir şehir dolaştılar, televizyon kameraları karşısına geçip “barış” demeçleri verdiler. Şehit ana-babaları bir kere daha kahroldu.  

Dünya tarihinde belki de bir ilk; bir koramiral, bir gün terörist olarak mahkeme karşısındaydı, ertesi gün uluslar arası bir deniz tatbikatını yönetmek için Türk Donanması'nın başında! Bir gün terörist, ertesi gün KOMUTAN!   Her ay onlarca askerimizi şehit vermeye devam ettik.  

TOKAT’ta yedi, İskenderun’da altı, Hakkari’de on bir!  

Bunlar toplu katliamlar, her gün bir-iki can verdik toprağa onlar hariç.  

Bu gün gelinen noktada, kendisine, makamına, yediği ekmeğe, bu memlekete, şehitlerin toprağa düşen mübarek kanlarına, şehit ana-babalarına zerre kadar saygısı olan Sayın Cumhurbaşkanı'ndan başlayarak en uçtakine kadar tüm yetkililer kara gözlüklerini takıp, demeç vermesinler.   

Milyon kere tekrarlanan içi boş sözleri bırakıp, gereği neyse onu yapsınlar.   

Görev ve sorumluluklarını yerine getirmeyenler, suça ortak olduklarını asla unutmasınlar.   

Mavi Marmara gemisinde şehit edilen  vatandaşlarımız için sokaklara dökülenleri, bu kez de Hakkari’de verdiğimiz şehitler için sokaklarda terörü lanetlerken görmek istiyoruz.    

Yoksa bu şehitler onları ilgilendirmiyor mu? 
LUTFEN PAYLASIN
Digg!Google!Facebook!Del.icio.us!Live!Technorati!Yahoo!

19-06-2010 12:58 Hüseyin SAVCI
19-06-2010 12:58. ..
Okunma Sayısı 471    
Okuyucu yorumları (5)
Ortalama Üye Değerlendirmesi
   (0 Oylama)

Yazan Bizdenbiri
22-06-2010 13:14,
 
Sn.Umur TALU ANLATMIŞ;
Sn.Savcı, 
 
Cesur Yürek Sn.TALU nun bugünkü köşe yazısı hemen hemen demeye çalıştığıma denk düşmüş.Takip ettiğinizi biliyorum,yine de yazmak istedim. 
 
Selam ve saygılarımla.
 
 

Yazan Hüseyin SAVCI
22-06-2010 11:25,
 
...
Sayın Bizdenbiri, 
 
Genelde kimsenin yorumuna yorum yazmam, herkesin fikrine duyduğum saygı gereği. Sadece bir konuyu karşılıklı doğru anlayalım.  
 
"Gazze'de olmak siz de istemezsiniz sanırım;bir şehit babası da.. " demişsiniz. Elbette istemem, ben Gazze'dekilere destek verilmesin demedim ki? Amacım Gazze'ye verilen desteği sorgulamak değil, bırakın islam olmalarını bir yana, insan olmaları destek verilmesini gerektiriyor. Destek verenlerin Türk evlatları şehit olduğunda da, Irak'ta kara gözlü arap çocuklarının katledilmesine de, KARABAĞ'daki Ermeni Zulmüne de aynı tepkiyi göstermeleri gerekmez mi? 
 
Soru bu, yoksa Gazze'yi umursamayalım demek insanlık suçu olur! 
 
Hoş göreceğinizi umuyorum.
 
 

Yazan Bizdenbiri
21-06-2010 22:18,
 
DUYGULARINIZA KATILIYORUM,ANCAK!
Sn.Savcı, 
 
Duygularınıza katılıyorum.Hepimiz ana-babayız.Bu gencecik çocuklar,bırakın roket-havan patlamasını;yanlarında araba lastiği patlasa ayakları yerden kesilecek gencecik,tabiri caiz ise,yumurta kırmayı beceremeden "asker"olan bizim çocuklarımız..Bu tespitime "doğru" diyorsanız devam edelim... 
 
Yaklaşımınız bana biraz politik,siyasi ve önyargılı geldi.Tipik bir AKP karşıtlığı içeriyor sanki..AKP demeyelim,ama iktidar eleştirisi ve yüklenmesi..Şimdi bazı meslektaşlar hemen "aha da AKP yandaşı yorum"diye damgalayacaklar,biliyorum..Değ il sayın kardeşim,değil,açıkça ben son seçim oyumu ANA MUHALEFET'e vermiş biriyim.. 
Ama doğruları da ortaya koyalım,Sn.Talu gibi.. 
 
Şimdi,haklısınız,sorumluların hepsi hesap vermeli;de..Kim bunlar? 
Önce AKP yönetimi tabii ki!Gazze-açılım derken her şeyi yüzüne bulaştıran AKP.. 
İkincisi Gen.Kur ve Kuvvet Komutanları..Kaçınız takip ettiniz bilmiyorum ama, daha bir kaç ay öncesi Gen.Kur Bşk.ve Kuvvet Komutanlarının emrine 100 milyonlarca dolarlık VIP uçağı veren,ödenek ayıran da bu hükümet.. 
Yani al gülüm-ver gülüm..Şimdi de yapılan biraz timsah gözyaşı....MAYACAK; MEYECEK,CAKTIR,CUKTUR... 
 
Geçin bunları Sn.yetkililer... 
Astsubayların özlük hakları için ödenek yok;imamlara var... 
Karakollara ödenek yok;Fenerbahçe Villalarına var... 
Size 1/4 yok;ama bize milyonlarca dolarlık VIP Uçak var... 
Yani hepiniz mutlusunuz..Aman mutlu olun-mutlu kalın.. 
Ancak;kaçınız yastığa başını dayadığında mutlu? Ona bakalım..Hiç mi üzülmüyorsunuz? Hiç mi "ya nedir bunun önlemi?"diye öz eleştiri yapmıyorsunuz? 
Kusura bakmayın;ama siyasi iktidar da,askeri kanat da topu birbirine atıyor..Kardeşim Asker isen; ÖLMEYECEKSİN....ÖLMEYECEKSİN.. Eksiğin mi var;önce İKTİDARA;SONRA MİLLETE GİDECEKSİN..Uydu mu istiyorsun-füze mi? Bu millet sana kralını alır;eksiğim yok diyor isen?? 
Kurmay sınıfı ne iş yapar? Adam senin sınırlarında;seni vurup kaçıyorsa!sen niye Kurmaysın?demezler mi? 
Sn.Savcı,bu bela 25 yıldır var;bu iktidar ile başlamadı..Gazze için yürüdüler,şehitler için neredeler? diyorsunuz..Haklısınız..Ama unutmayın;Gazze'de olmak siz de istemezsiniz sanırım;bir şehit babası da.. 
 
Selam ve saygılarımla...
 
 

Yazan Mehmet Ali Kılınç
21-06-2010 10:31,
 
...
Sayın Savcı.. 
İki yıl önce hatırladığıma göre yine böyle 14 şehit verildiği bir günün ertesinde gazete yorumlarına tarihte bir ilk olarak, hatırlayabildiğim kadarıyla Genelkurmay Kargahında sorumlu siyasi iktidar yetkililerinin de katıldığı bir terör zirvesi yapılmıştı. Gazetede yazılanlara göre bu toplantıda Genelkurmay'ın terörle mücadele için çeşitli ek yasal düzenlemeler istediği yazılıp çizilmişti. Siyasi iktidar ise verilen 14 şehite rağmen ayak diretmiş, toplantıdan çıka çıka görevi bir kaç kanaldan gelen istihbaratları bir elde toplayıp koordine etme olan Kamu Güvenliği Müsteşarlığı kurulması kararı çıkmıştı ve bu karar derde deva olarak lanse edilmişti. Maalesef o günden bu güne onlarca şehit verildi. Aradan tam iki yıl geçti, derde deva denilen müsteşarlık daha son bir ay içinde faaliyetin başladı. Eskisi gibi başımızda koalisyon iktidarı yok tek parti iktidarı var. Niçin bazı şeyleri yapmak için ayak sürünüyor. Tek parti iktidarının elini tutan mı var? Bu günkü şehit cenaze törenini izledim. Sizin de belirttiğiniz gibi bu ülkede huzurun sağlanması için baş sorumlu olan zat yaptığı konuşmada maalesef, bölücü teröriste terörist demeye dili varmadı. Bu şehit verilen olaylar için ne dedi biliyor musunuz "şiddet olayı"! Sanki ortada her iki tarafın da bazı yönlerden haklı olduğu bir mücadele var. Ama sadece bu mücadelenin şiddet içeriyor olması rahatsızlık veriyor demeye getiriyor. 
Ben sade yurttaş aklımla, her verilen şehitten sonra Kaçak Kuran kurslarında yıllarca kendilerine ettirilen yemin gereği Türk Ordusu'nu kendilerine düşman görmeleri nedeniyle ordunun başarısız olduğuna bu nedenle biraz daha yıprandı diye sevinerek, Mehmetçik dağın bir yamacında mücadele ederken, diğer yamacında TSK'yı suçlamak için dozerlerle hain mezarı kazıp insan kemiği arayıp Mehmetçiğin motivasyonunu bozarak terörle mücadele edilemez. Terörle mücadele devlet olduğunu unutmadan, terör örgütünün kullandığı her türlü silahı ve yöntemin aynısını kullanarak ancak mücadele edilebilir. Bahanesi ne olursa olsun, karşı çıkan kim olursa olsun,karşı tarafa hizmet ediyor, karşı tarafın adamıdır demektir... 
-- 
 
YÖNETİCİ NOTU:Mesaj panosuna gönderilen yorum ilgili makaleye taşınmıştır.
 
 

Yazan Ramazan TEKELİ
20-06-2010 22:44,
 
Topluma Çıkacak Yüzleri Kalmadı
Başbakan ve bakanlar şehitlerimizin törenlerine, kimsenin yani hiçbir vatandaşımızın giremediği askeri kışlalarda, sadece mikrofonlara konuşabildiklerini gördük. Bence toplumun yüzüne bakacak halleri kalmadı. Artık istifa etmeliler. İktidara geldiklerinden bu yana sadece beceriksizliklerinden dolayı verdirdikleri şehitlerin kanı kendilerini bir gün boğacaktır. Bu şehitlere rağmen ülkemizin bazı yerlerine gitseler de, bindirilmiş çıkar guruplarının ortasında polis ordusu ile ancak durabildiklerine şahit oluyoruz. Bence çember her gün daralmakta. Daha fazla insanımızın kanına girmeden çekip gitmeleri ülkemizin için en hayırlı yol diye düşünüyorum.
 
 
Sadece kayitli kullanicilar bir Makaleyi yorumlayabilir. Lütfen ücretsiz üye olun veya giriş yapın.
< Önceki   Sonraki >