cnnturk.jpg
haberturk.jpg
astsubaylar-yuruyor.jpg
videotalu.jpg

Kimler Sitede?

SAHİ NEREDE KALMIŞTIK..? PDF Yazdır E-posta
Son Güncelleme ( Çarşamba, 10 Mart 2010 )
 

Saygıdeğer arkadaşlarım, 29.Ağustos.2009 tarihindeki yazımın bir bir bölümünü aktarıyorum; 
Varlığını bizlerin aidatlarına borçlu olan OYAK bizi bir mendil gibi buruşturup kapınınönüne koydu. Yeniden üye olmamız ve üyelere hisse senedi verilmesi sağlanmalıdır  ama, TEMAD sessiz!
dedim.

65244.jpg Vay sen misin bunu yazan! Ne yalancılığımız kaldı, ne muhalifliğimiz, ne de toplumu yanıltmış olmamız. Yetmedi, üyelerine "herkes kendi davasınıkendi açsın" diye harika bir çözüm bulan TEMAD hukukçuları, haklar için hukuka gitmenin gerektiğini  unutup, beni dava etmekle tehdit ettiler!..

Çok korkmama rağmen  işkembeyi küberadan atıp kimseyi yanıltmadığımı, haşa haddimizi bildiğimizi ama gerçekler konusunda suskun kalmanın etik anlayışımıza uymadığını düşünerek, TEMAD’a  kendi sitesinden ve bu siteden yanıt verdim;

AİHM dava dilekçenizde iki gerekçeniz var:
  •   Türkiye'de adil yargılama yapılmamıştır.
  •   OYAK iştiraklerinde Assubaylar temsil edilmiyor.
Bunu ben uydurmadım,referans verdiğiniz TEMAD dergisinde siz belirttiniz !

Şimdi Genelkurmay  "7 emekli Assubay atadım, dava gerekçesi geçersizdir" derse...

Dava düşer mi?

Dava dilekçenizde özür dilememi gerektiren, 'yeniden üyelik ve tüm üyelere hisse senedi verilmesi talebi' var mı? YOK!
"Dava gerekçesi hangi temellere dayandırıldı bize açıklayın. Davanın kabul ediliş tarih ve numarasını verin" dedik; hala ses YOK ! Ne bekliyorsunuz? Ya beni haksız eleştiri ve toplumu yanıttığım  için dava edeceksiniz...

Ya da "biz hata yaptık. Özür dileriz" deme olgunluğunu göstereceksiniz !..

Sizden toplum adına açıklama bekliyorum.

Sanırım hatırladınız ama TEMAD yönetimi yoğun işlerinden fırsat bulup hala yanıt vermedi.

TEMAD OYAK yönetimini AİHM şikayet etti. Gerekçelerini yukarıda yazdım. ESKİŞEHİR toplantısında Sn.Başkan OYAK’ın yeni satın aldığı ASLAN ÇİMENTO’ya atamak üzere TEMAD’dan isimler istemiş buraya da göstermelik bir kişi atanınca 'havada bulut AİHM davasını unut' diyebiliriz.

OYAK SAYIMIZLA ORANTILI OLARAK ATAMA YAPMADIĞI MÜDDETÇE BU ÇÖZÜM DEĞİL, KANDIRMACADIR.

Yeniden üye olma fırsatını bilgi eksikliği ve maddi imkansızlıklar nedeniyle değerlendiremiyenlerin % 90’ı astsubay olduğu için, bu konuda yeni bir imkanın verilmesi taleplerimiz MSB.lığına yazılmıştır şeklinde atlatılmaktadır.
OYAK’ın tüm üyelerine katılımları nispetinde hisse senedi vermesi adaleti sağlayacaktır. Bunun dışında isteyen üyeler paralarını OYAK’ta değerlendirebilir. TEMAD bu konuyu dava dilekçesinde dile getirdi ise bunu yayınlıyarak bizlerin tereddütlerine son vermelidir. Şayet bunu TEMAD yapmazsa bizler yapmaya kararlıyız. Kurumun tüm iştiraklerinde alın terimiz, çocuklarımızın süt paraları var. 'Sırtına bastım, yükseldim' düşüncesi artık geçerli değildir.  Haklarımızı gerekirse FİZAN’da, gerekirse AİHM, gerekirse öbür dünyada mutlaka alacağız!

Saygılarımla
NOT. Değerli arkadaşlarım, biz her zaman olduğu gibi mücadelede TEMAD’ın öncü olmasını bizim desteklerimizle başarıya ulaşmayı diliyoruz. Ancak bu konuda TEMAD  gereğini yapmazsa, biz yapacağız! Bunun vebalide TEMAD yöneticilerinin olacaktır. Hazırlık safhası için ellerinde OYAK konusunda bilgi ve belgesi olanların bildirmelerini ve konuya katkılarını istirham ediyorum.LUTFEN PAYLASIN
Digg!Google!Facebook!Del.icio.us!Live!Technorati!Yahoo!

09-03-2010 23:39 Ersen Gürpınar
09-03-2010 23:39. ..
Okunma Sayısı 2609    
Okuyucu yorumları (13)
Ortalama Üye Değerlendirmesi
   (0 Oylama)

Yazan ahmetçam
26-03-2010 14:00,
 
YASALAR GEÇMİŞE ŞAMİL OABİLİR Mİ ?
Değerli arkadaşlarım, 
Bu konuda konuşup karar vermek benim haddimi aşar.Ancak JANDARMA sınıfından olduğum için mesleğim boyunca yaşadıklarımdan bildiğim YASALARIN GEÇMİŞE GÖTÜRÜLEMİYECEĞİ yönündedir.Bunu şunun için söylüyorum. 
Biz yani bizlerin adına TEMAD AİHME ne zaman baş vurmuş.Bunun tarihi bellidir.Şimdi GENKUR dan YÖNETİM kdarolarında görevlendirilmek için TEMAD dan personel istendiği ve personellerin atanacakları tarihlerde belli olacağına göre,DAVADAN VAZGEÇİLME İÇİN GEREKÇE OLUŞMAYACAĞI kararı çıkmaz mı? 
Değerli arkadaşlarım.Bizim istediğimiz sadece ASLAN ÇİMENTO yönetimimidir.OYAKIN buna benzer daha ne kadar çok kuruluşu ve organı vardır.Eğer düşünüldüğü gibi olacaksa "YAPILANIN GÖSTERMELİK VE SORUMLULUKTAN" kaçma adına yapılacağını AİHME anlatamaz mıyız. 
Bu konuda kendilerini TÜM ASSUBAY arkadaşlarımızın davalarına bakmaya adamış olan A-F HUKUK BÜROSUN DA ki arkadaşlarımız Adem DEMİR ile Fevzi AKSOY dan konuyu araştırarak bir açıklama yapmalarını ÖZELLİKLE istirham ediyorum.Bizin HAKLARIMIZ OLDU-BİTTİYE GETİRİLEMEZ.Böyle bir olayı da HİÇ BİR YÖNETİM ÜSTLENMEZ, ÜSTLENEMEZ.TEMAD YÖNETİMİ nin de böyle bir düşünceye EVET diyeceğini tahmin etmiyorum.TEMADIN Hukuk komisyonunda görevli AVUKATLARDA da aynı konu hakkında geniş bir araştırma yapar,yayınlarlarsa TOPLUMUMUZ rahat bir nefes alır. 
______________________________ ______________________________ ______________________ 
YÖNETİCİ NOTU. Sn.Çam konunun geçmişle ilgisi yok ki Biz OYAK'ı iştiraklerinin yönetim ve denetim kurullarına atama yapmadığı için dava etmedikmi? OYAK savunma olarak ben atamalara başladım isimleri de davacıdan aldım derse bu davanın düşme ihtimalini tahmin etmek için hukukçu olmaya gerek yok(TEMAD bu talebi çevirseydi uygulamanın hukuki zemine dayanmayan göstermelik olduğunu savunurdu) umarız düşmez haklarımızı kaybetmeyiz birde Sn.Gürpınar AİHM OYAK'ta haklarımız var bize hisse senedi verilmelidir konusu götürülmedi diye yazdı TEMAD Hukuk komisyonundan Sn.Kadir KOCALAR bu konu dava konusudur demişti ama basında bilgi yok açıklama yok atamalar elbet önemli ama bu konu daha önemli zahmet olmazsa sizin sorduğunuz hususlarla birlikte bu konu da TEMAD tarafından açıklanmalıdır.Saygılarımla
 
 

Yazan Dalkılıç
26-03-2010 01:41,
 
KURALDIR-OLAĞANDIR-DOĞALDIR !
Toplumun dikkatini çekecek sansasyonel bir haber çıkınca basın bu konuda kaynak olabilecek yerlere başvurur bu; KURALDIR  
 
Oyak'ın şikayet edilmesini AİHM kabul edince davayı açan TEMAD başkanının bilgisine başvurulması da OLAĞANDIR! 
 
"Dava açılmış muhalifler özür dilesin-Aslan başkanım sen olmasaydın biz ne yapardık-Başarılarının devamını diliyoruz" diye alkışlayanlar TEMAD'ın sempati duyduğu birkaç kişinin aday gösterilmesinin bu davayı yok sayacağını en önemlisinin daha önce açıklanan üyelere hisse verilmesinin davada yer almadığı gibi önemli hususları gözardı edip gündem değiştirme görevini yerine getirmeleri de DOĞALDIR !.. 
 
Diğer haklarımız gibi OYAK'taki haklarımızı da kişisel hesaplardan uzaklaşıp bu zümre için akılcı bir işbirliği yaptığımız zaman çözüm bulacağız.
 
 

Yazan janissary
25-03-2010 20:51,
 
...
TEMAD başkanlığını ve yönetim kurulunu ele geçirin bence daha başarılı oluruz sanırım...Protokolda 1.sırayı almışlar başarmışlar :)
 
 

Yazan ayhan_orhan
14-03-2010 00:03,
 
GÖZ BOYAMA
TEMAD assubay camiyasının baskısından kurtulmak için zorunlu olarak oyak ile ilgili dilekçeyi vermiş olmak için vermiştir. Assubayların sesi kesilsin, assubayların istekleri doğrultusunda olmayacağı aşikardır, çünkü üst komutanları küstürmemek ve belkide komutanım bizim camıamızın böyle bir talebi var bunların sesini kesmek için göstermelikte alsa AİHM 'de gidelim ama vereceğimiz dilekçe sizin isteğiniz doğrultusunda olsun bile demiş olabilirler, yadırgamamak lazım,onun için bir daha vurgulayarak söylüyorum TEMAD'dan bizim beklentilerimize cavap vermemek için direniyor,assubay camiasının içinde hukuğu bitirmiş bu dava için kendini adamış allahını seven birisi çıksında bizlerde her türlü maddi desteği vererek kangıren olmuş bu yaramıza melhem olsun, bu gönüllü şahsıda minnetle analım,bütün meslektaşlarıma saygılar sunarım
 
 

Yazan ferit sarp
12-03-2010 18:07,
 
OYAK HAKSIZLIĞI NASIL GİDERİR
OYAK HAKSIZLIĞI NASIL GİDERİR. 
 
Sevgili ağabeyciğim, Oyak konusunu gündeme taşımanızdan dolayı teşekkür ederim, Bu konudaki fikirlerimi sizlerle paylaşmak istedim. 
 
Bilindiği gibi Oyak Assubayların uradığı birçok haksızlıklar nedeni ile Temad tarafında Avrupa İnsan Haklar mahkemesine götürülmüş, davanın sonucunu etkilemek amacıyla oyak Temad dan yönetim kurulunda bulundurmak üzere isim istemiştir. 
 
Değerli dostlar, Bilindiği gibi şirketler, kuruluşlarında, sermayelerinin yeterliliği yanında o günkü piyasa koşullarının rekabet ortamından dolayı bir risk alırlar, bu risk her zaman var olmakla beraber en çok ilk kurulduklarında oluşur. 
Şirketler her zaman piyasalarda değerlendirilirken, sermayelerinin yanında gelecekte şirket üzerinde oluşacak risklerde hesap edilerek değerlendirilir. Şirket ortaklarının karları yalnızca sermaye,temettü gelirleri,duran varlıkların değerleri değil, önceki ortakların almış olduğu riskleri de oluşturmalıdır. 
İşte bu nedenle oyak ta yapılan kar payı dağıtımlarında üyenin geçmişte aldıkları risklerde hesap edilmelidir. Bu şekilde dağıtılacak kar payı bugünkünden daha adil olacaktır. Bu nedenden dolayı daha önce ayrılarak oyak üyeliği sona ermiş meslektaşlarımıza geçmişteki aldıkları riskler göz önüne alınarak ödeme yapılması gerekmektedir. 
 
1: Oyak idari kurulları mecburi bulunması gereken üyeler dışında , sermaye sahibi üyelerin seçeceği üyelerden oluşturulmalıdır. 
2: Oyak kar dağıtımında üyenin birikmiş parasına oranlı olarak kar payı dağıtmamalı, ayrıca üyenin aldığı risk payını da oranlayarak kar payı dağıtımına eklenmelidir 
3: Oyaktan parasını olarak ayrılmış olan üyelere aldıkları risklere oranla risk primi karı ödenmelidir. 
4: Üyelerin oyaktaki varlıkları mirasçılarına intikal edebildiği gibi 3. şahıslara da devredilebilmeli, Üyelik üyenin talebi olmadıkça hiçbir zaman sona ermemelidir. 
5: Oyak ın ticari bir şirket olduğu kabul edilmeli yasalar bu gerçeğe uygun olarak yeniden düzenlenmeli.  
6: Silahlı Kuvvetler yardımlaşma ve hizmetleri ayrıca oluşturulacak yardım ve hizmet sandıklarıyla sağlanmalıdır 
 
Saygılarımla 
Ferit SARP
 
 

Yazan bergamalı
11-03-2010 20:02,
 
TEMAD, SESİMİZİ DUYUYOR MUSUN ?..
Sayın Gürpınar, 
 
Aydınlatıcı ve hatırlatıcı bilgileriniz için teşekkür ederim. 
 
Oyak emekli olan üyelerine katılımları oranında hisse senedi vererek ve her kuruluşunda adil temsil edilmelidir, bizlere karşı adaletli olmalıdır diye sürekli yazıyorsunuz ve dernek yetkililerimize çağrıda bulunarak haklı taleplerimizi hukukla aramalarını davet ediyorsunuz. Dernek yönetimlerimiz ise bu tür yasal girişimleri ne yazık ki yapmıyor. Bu yazınıza da her zamanki gibi ne yazık ki yine duyarsız kalacaklardır,umarım yanılırım! 
 
TEMAD yönetiminin bu konuda açtığı bir tek dava da ne yazık ki beklentilerden uzak,çok eksiktir. TEMAD yönetimi tarafından sadece Oyak'ta Assubayların da temsil edilmeleri için AİHM'nde görülen belirttiğiniz bir dava var, o dava da dernek yönetiminin basiretsiz ve yanlış uygulamaları sonunda yakında sanırım dava konusu olmaktan çıkacaktır. 
 
Deneğimiz bizlere yapılan her türlü haksızlığı hukukla çekinmeden çözmelidir. 
Assubay onur mücadelesini amaç edinerek emek veren tüm arkadaşlarıma saygılarımı sunuyorum.
 
 

Yazan Mustafa Levent
11-03-2010 14:00,
 
Maalesef ilgisizlik dizboyu ...
Sn.Gürpınar kendinizi üzmeyiniz, bir ata sözümüz at sahibine göre kişner demektedir. Bakın her dereceden emekli olan tüm Assubayları ilgilendiren bu çok mühim konuya gösterilen ilgisizlik ortadadır. Doğal olarak bu ilgisizlik TEMAD'a yansıyor, bu kadar önemli konuyu şubelerimiz arkadaşlarımız dert edinse TEMAD dava açmaya mecbur kalır, göreceksiniz TEMAD yanıt vermeyecek sizin yazınıza da birkaç duyarlı arkadaş katılıp on gün sonra unutulacak,ilgisizlik bir yana bize halinize şükredin diyen arkadaşlarımızı gördük, Assubayın sesi olacağız diyerek tek soruna değinmeyen kendi reklamını yapan çookkkk,ama çookkk fedakar meslektaşlarımızı gördük,aksi olsaydı sorunlarımız çözülürdü .Herşeye rağmen inanan gerçek Assubay sevdalısı sizler ve arkadaşlarıma saygılarımı teşekkürlerimi sunuyorum.
 
 

Yazan ÇETİN1982
11-03-2010 02:10,
 
TEMAD - OYAK ÇIKMAZI
Sayın Ersen GÜRPINAR abimiz zümremizin duygularını en güzel şekilde ifade etmiş, emeğine saygı duyuyorum. Ancak TEMAD Genel Başkanlığı, Genelkurmay Başkanlığı'nın boyunduruğunda olduğu sürece bir adım dahi atmamız mümkün değildir bence. Bu tür faaliyetin TEMAD dışında yürütülebileceğini düşünüyorum. ESKİŞEHİR toplantısında TEMAD Genel Başkanlığı'nın vermiş olduğu broşürü inceledim, olduğumuz yerde kürek çekmişiz çok üzgünüm. 
TEMAD, varlığını hissettirmenin zamanı gelmedi mi ? Saygılarımla.
 
 

Yazan Cengiz Kurul
10-03-2010 20:14,
 
...
Sayın Gürpınar...Eskişehir toplantısında Gn.Bşk.EROL;''ASLAN ÇİMENTO'nun yönetim kadrosunda görevlendirilmek üzere 2 (iki) isim istediler,biz de 7(yedi)isim bildirdik''açıklamasını yaptığında,içimden''eyvah AİHM davası bitmiştir''dedim.Geldiğimiz nokta trajikomiktir! TEMAD neden böyle bir tuzağa düşer? Ayrıca neden 2 kişilik kontenjan ? Neden cevaben 7 kişilik liste verilir? 7 isim kimlerdir ve hangi kriterlere göre belirlenmiştir? Şubelerden görüş alınmış mıdır? (En azından benim şubemde böyle bir bilgi yok) OYAK'ın AİHM'de görülecek bir davayı düşürmek ve istihdam edilecek Em.Asb.ların bir takım oyunlarla tasfiye edilmeyeceğini kim garanti ediyor? OYAK eğer samimi ise iştiraklerindeki personeline kontenjan sistemi getirsin,biz de bilelim..Saygılar.
 
 

Yazan yyılmaz
10-03-2010 17:19,
 
Her türlü desteğe hazırım
Sizlere minnettarlık duyduğumu ve her türlü desteğe hazır olduğumu belirtiyorum. TEMAD için sınav zamanıdır, vereceği yanıtla Assubayların mı yoksa kendilerini mi temsil ettiklerini kanıtlayacaklardır...
 
 

Yazan Erdal GÜNŞER
10-03-2010 16:29,
 
Barış Manço'yu rahmetle anıyorum.
Rahmetli Manço 70'li yıllarda bir bestesinde " Bugünlerde kendimi hıyar gibi hissediyorum. Öyle bir hıyar ki ince kıyım doğrasalar Marmara, Karadeniz, Ege hatta Akdeniz cacık olur diyorum." diyordu.  
Sayın arkadaşlarım, bizim haklarımızı aramamızdan rahatsız olanlar bir punduna getirip bizi bir araya getirseler ve ince kıyım doğrasalar her yerimiz pança pincik olsa yine hınçlarını alamayacaklar. Çünkü bizim haklarımız hep ulufe gibi görüldü. Padişahım çok yaşa demesi gereken son meslek grubu olarak kaldık. Saygılarımla...
 
 

Yazan Mithat Türetken
10-03-2010 14:06,
 
Oyak Sefası !
Sn.Gürpınar, 
Bu OYAK meselesi kangren oldu. ''Cefasını Hacivat çeker, sefasını Karagöz sürer'' misali. 
Bu sefacıların sefalarına son verilmedikçe, bu kangren tedavi edilemez. Nasıl Oyakbank'ı sattılar, şu Oyak' ı da satıversinler olsun bitsin. Biz Assubaylara hayrı olmayan, bizlerin sırtından geçinenler de kendilerine yeni bir kapı arasınlar. 
Üye sayısı çoğunluğu bizde değil mi, çoğunluğun yönetim kurulunu seçmesinin gerekliliğini anlamayanlara anlatmamız, haklarımızı bu yönde savunmamızın gerekliliğine inanıyorum.Gerekirse mahkeme yolu ile de bu konu çözümlenir. Yasal yollarla yapılacak olan her türlü hak aramalarımızda her türlü desteğe hazırım. Saygılar.
 
 

Yazan Osman Ada
10-03-2010 11:05,
 
Haydi bakalım hizmet fırsatı çıktı
TEMAD bu konuya yanıt verirken zahmet olmazsa bir de Eskişehir toplantısında açıkladığı iyileştirmelerin sonucu ne oldu onu da açıklasın. Elma şekeri gibi arada bir topluma umut verip sonra sessiz kalmanın ne anlama geldiğini ben değil yöneticiler kendi söylesin. Biz, maddi manevi desteğe hazırız TEMAD bizim haklarımızı korumaya hazırsa, açıklama bekliyoruz.
 
 
Sadece kayitli kullanicilar bir Makaleyi yorumlayabilir. Lütfen ücretsiz üye olun veya giriş yapın.
< Önceki   Sonraki >