cnnturk.jpg
haberturk.jpg
astsubaylar-yuruyor.jpg
videotalu.jpg

Kimler Sitede?

BU KEZ HUKUK GERÇEKLEŞECEK PDF Yazdır E-posta
Son Güncelleme ( Pazartesi, 22 Şubat 2010 )
 

yargitay.jpg Saygıdeğer Arkadaşlarım,
2000 yılında sadece general ve amirallere ödenen 2002 yılında ise yarbay ve albaylara ödenmeye başlanan temsil tazminatı  yasanın özüne aykırı olarak  diğer askeri personele ödenmemiş ve bu durum maaş dengelerini bozduğu gibi küçük rütbeli personelin açlık sınırına yakın maaş alarak hayat idamesini güçleştirmiştir. 631 sayılı Kanun Hükmündeki Kararnameye istinaden çıkarılan  2002/3546 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının 1' nci maddesinin iptali için karayollarında görevli bir kamu avukatı tarafından  açılan dava sonucunda DANIŞTAY İdari Dava Daireleri Kurulu kararın yasaya aykırı olduğuna karar vermiştir.

KARAR GEREKÇESİ: 631 sayılı KHK 11 nci maddesinin sadece makam tazminatı alanlara değil en az 5 hizmet yılını dolduranlara da görev tazminatı ödenmesini hükme bağlamış olmasına rağmen çıkarılan Bakanlar Kurulu Kararında “En az 5 hizmet yılını dolduran memurların yer almadığı” belirtilmiştir. Kararda ayrıca bütçe olanaklarının kısıtlı olmasının tazminat ödenmesi öngörülen personel arasında bir ayrıma gidilmesinin gerekmediği vurgulanmıştır.

Bilahare aynı konuda TEMAD yönetiminin açtığı iptal davası da aynı gerekçe ile kabul edilmiş, hükümet yeni uygulamada karar gerekçesini dikkate almamış ve karar düzeltme talebinde bulunmuştur. Sonuç kesin olarak  bizlerin lehine gerçekleşecek ve iptal talebinde bulunduğumuz tarihten geçerli olarak hak sahibi olacağız. Konunun önemine binaen durumu sitemiz ve TEMAD sitesi mesaj panosunda TEMAD yetkililerine aşağıdaki mesajımla hatırlattım .

TEMAD GENEL MERKEZ YÖNETİMİNDEN AÇIKLAMA BEKLİYORUZ! Saygıdeğer Arkadaşlarım, yılan hikayesine dönen 631 sayılı KHK 11'nci maddesi gereğince en az 5 hizmet yılını doldurmuş kamu görevlilerine ödenmesi gereken tazminatın bu personeli kapsam dışı bırakması üzerine daha önce bir kamu avukatının bilahare de TEMAD'ın başvurusu üzerine Danıştay yasaya aykırı uygulama için İPTAL kararı vermiş ve bu karar 25 Mart 2009 tarihinde tebliğ edilmiştir.

Kararın hükümet tarafından temyiz edildiği bildirilmiştir.

TEMYİZ SONUCU İLE İLGİLİ BUGÜNE KADAR TEMAD YÖNETİMİ BİR AÇIKLAMA YAPMAMIŞTIR.

İlk iptal ile uyarılarımıza rağmen kaçan tazminat hakkımızın tekrar kaybolmaması gerekmektedir.
TÜM ASSUBAYLARIN BÜYÜK KAYIPLARINA YOL AÇAN YASAYA AYKIRI BU UYGULAMA İLE İLGİLİ TEMYİZ SONUCUNU TEMAD HUKUKÇULARININ TAKİP ETTİĞİNİ DÜŞÜNÜYOR VE BU KONUDA AÇIKLAMA BEKLİYORUZ. Saygılarımla.
Bu konudaki mesajımın altına TEMAD hukuk komisyonunca yapılan açıklama aşağıdadır. İlgilerine teşekkür ederim.
TEMAD ESKİ BAŞKANIMIZ SAYIN ALİ ŞENCAN’IN GÖREV TAZMİNATI İLE İLGİLİ DANIŞTAY 11.DAİRESİNDE  AÇMIŞ OLDUĞU DAVA 2004 YILINDA  REDDEDİLMİŞ İDİ. BİZ BU DAVAYI TEMYİZ ETTİK VE DANIŞTAY İDARİ DAVA DAİRELERİ GENEL KURULU  2009 YILINDA VERMİŞ OLDUĞU KARARLA 11.DAİRENİN KARARINI BOZARAK HAKLI OLDUĞUMUZA KARAR VERMİŞTİR (TEMAD İNTENET SİTESİNDE KARAR YAYINLANMIŞTIR). BU KARARI DA BAŞBAKANLIK VE MALİYE BAKANLIĞI KARAR DÜZELTME YOLUNA BAŞVURMUŞTUR. BU KARAR ONANDIĞI TAKDİRDE Kİ BÜYÜK İHTİMALLE ONANACAKTIR - DAVA YAKINDAN TAKİP EDİLMEKTEDİR ONANDIĞINDA GÖREVDEKİLER DAHİL BÜTÜN ÜYELERİMİZ GEÇMİŞE DÖNÜK HAKLARINI ALABİLCEKLERDİR.

TEMAD HUKUK KOMİSYONU
DEĞERLİ ARKADAŞLARIM TEMAD HUKUK KOMİSYONUNUN YAPTIĞI AÇIKLAMADA DA BELİRTİLDİĞİ GİBİ KARAR DÜZELTME TALEBİNİN LEHİMİZE SONUÇLANMASI HALİNDE BU TAZMİNATIN VE  GEÇMİŞE  AİT FARKLARIN ÖDENMESİ SÖZ KONUSUDUR KONU TARAFIMIZDAN DA YAKINDAN TAKİP EDİLMEKTEDİR. BU KEZ SEVİNMEYİ UMUT EDEREK, SAYGILAR SUNUYORUM.LUTFEN PAYLASIN
Digg!Google!Facebook!Del.icio.us!Live!Technorati!Yahoo!

22-02-2010 16:03 Ersen Gürpınar
22-02-2010 16:03. ..
Okunma Sayısı 1549    
Okuyucu yorumları (6)
Ortalama Üye Değerlendirmesi
   (0 Oylama)

Yazan Mithat Türetken
24-02-2010 13:29,
 
Yola Devam
Gasp edilen haklarımızın verilmesi için adeta hukuk savaşı veren değerli meslektaşlarıma başarılar diler saygılar sunarım.  
Mithat Türetken
 
 

Yazan Osman Ada
23-02-2010 23:52,
 
Tütsülü gözle bagajdan bakanlar
İsmail Turan abimizi kırıkçı çıkıkçı diyen niteleyerek "herkes kendi davasını açsın" diyenler İzmir'de sizin verdiğiniz bilgiye göre altın tepside sunulan hukuk yardımını tıpkı bu sitenin hakkımızı hukukta ararsak TEMAD'a destek olalım kampanyası gibi ellerinin tersi ile geri çevirdiler. Umarım kamu avukatının iptalinden sonra dava açmayanlar bu kez temyiz sonucu dava açarlar, yoksa iki elimiz bu dünyada da ahırette de yakalarında olacaktır. Bu sitenin çalışmalarını elbette tütsülü gözle arabanın bagajından bakanlar göremez !..
 
 

Yazan Yolcu
23-02-2010 23:34,
 
BAŞKAN ve LİDER
Benim Başkanım Ankara'da oturur.Edebi tasvirler yapar.Bazen de göbeğini kaşır.Sevgili Başbakanını ve iktdarı üzmemek için sadece sıcak koltuğunda oturur.Dosya alır dosya verir.Dostlar alış verişte görsün. 
Benim liderim koşar koşturur.İçimizdeki heyecanı canlı tutar.Elini değil yüreğini taşın altına koyar.Arkasında İktidar,Bakan,General yoktur.Bir avuç onur savaşçısı vardır.Şimdilik bu kadar güçle bu kadar.Arkası yarınlarda...
 
 

Yazan oktay KAYA
23-02-2010 18:36,
 
AZ KALDI HAKLARIMIZI ALMAYA BAŞLAYACAĞIZ
Değerli Ersen Ağabeyim; 
Bilgilendirmenizen dolayı size teşekkürlerimi sunuyorum. Özellikle böyle olumlu bilgilendirmeler bizleri de olumlu yönde motive ederek davamıza daha sağlam bir şekilde sahiplenmemizi sağlamaktadır.Olumsuz haberleri takip etmekten artık gına gelmişti. Konuyla ilgili TBMM dilekçe komisyonu başkanlığına verilecek olan dilekçeyi facebook'ta Emekli Jandarma Assubaylar ve 1982 devresi Jandarma Assubaylar gruplarına da gönderdim.Bilgilerinize
 
 

Yazan ÇETİN1982
23-02-2010 00:20,
 
TEMSİL TAZMİNATI
Sayın Ersen Gürpınar abiciğim bu tür haberleri TEMAD genel başkanımız Mustafa EROL beyden duymak isterdik ama malesef bu günlerde kayıplar.  
Sayın Ersen Gürpınar abiciğim Astsubay zümresini bilgilendirmeleriniz nedeniyle size teşekkür ediyorum, saygılarımla.
 
 

Yazan ahmetçam
22-02-2010 18:09,
 
HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ VARSA !
Sayın GÜRPINAR, 
Eğer bu ülkede HUKUK var ve ÜSTÜNLÜĞÜ kabul ediliyorsa,ASSUBAYLAR da İSTİFADE EDECEK diye DÜZELTME bu defa da hukuka uygun yapılmazsa PES demek gerekir ki o ZAMAN DA BU ÜLKEDE HUKUKUN GEÇERLİLİĞİ VE ÜSTÜNLÜĞÜ HAKİKATEN TARTIŞILIR hale gelir.Ama BURASI TÜRKİYE bekleyelim ,görelim. 8)
 
 
Sadece kayitli kullanicilar bir Makaleyi yorumlayabilir. Lütfen ücretsiz üye olun veya giriş yapın.
< Önceki   Sonraki >