cnnturk.jpg
haberturk.jpg
astsubaylar-yuruyor.jpg
videotalu.jpg

Kimler Sitede?

NEYİ AMAÇLIYORLAR ? PDF Yazdır E-posta
Son Güncelleme ( Pazartesi, 15 Şubat 2010 )
 

asker_raporu.jpg
Star gazetesi muhabirlerinden Sn.Nevin Bilgin bir haber yaptı. Daha doğrusu kendisine dikte ettirilen konuları yazarak kamuoyunun bizim tarafımızda esen rüzgarını değiştirmek, kafalarda soru işareti yaratmak amacına hizmet etti !..

Haberde AK Parti'nin 8 yıllık iktidarları döneminde Asb.ve Uz.Çavuşların çalışma koşulları ve özlük haklarına ilişkin yapılan düzenlemeler rapor haline getirilip millet vekillerine sonulmuş. Yapılanlar ise özetle;

  • Son 6 yılda sicil ortalaması %90 ve üzerinde olan Asb.lara  1'nci dereceye yükselme imkanı
  • Kamudaki kariyer sahibi grubunda bulunanlara verilen ek göstere imkanı
  • Rütbe bekleme sürelerinin 3 yıldan 6 yıla çıkarılması
  • Subaylığa müracatın öne alınması ve Assubaylardan Subay olanların albay'lığa yükseltilmesi
  • Assubayların sicil verme yetkisinin tanınması
TEMAD sorunlarımızı çözemedi. Yüreğini bu mücadeleye koyanların sesi az duyuluyor diye üzülürken, haberi okuyunca sevinçten göklere uçtum! Hukukun guguk olduğunu düşündüğüm için kendimden utandım. Meğer neler kazanmışız da haberimiz yokmuş !
Bunlar bizi gözü açılmadık sığırcık yavrusu mu sanıyor?  Hatırlar mısınız, dilekçe faks mail kampanyamızdan sonra Hv.K.Komutanlığı bir emir yayınlayarak "haklarınızı sorgularsanız hak kayıplarına uğrarsınız" diye aba altından sopa göstermişti. Ne yazık ki bizi temsil eden TEMAD yönetimi verilenin lütuf olmadığını, haklarınızın gasp edildiğini yüksek sesle dile getirmedi... Bugüne kadar yazılı ve sözlü olarak, biz Assubaylara  hiçbir sınıfa tanınmayan haklar tanındığı, lise mezunu Assubayların 1'nci dereceye yükseltildiği, MYO mezunlarının 10/2' den göreve başladığı halde sizi 9/1' den başlattık diye lütfettiklerini belirtmişlerdi !

Oysa bunu dile getirenler Emniyet Hizmetleri, meclis stenoğrafları, ziraat ev ekonomistleri, teknik hizmetler sınıflarında görevlilerin MYO ile 9/2' den bu memurlar ve daha birçok sınıftaki devlet memurlarından, lisans mezunlarının 8/1' den göreve başlayıp ¼' e yükseldiklerini lise ve 2-3 yıllık harp okulu mezunlarının intibaklarının 8' nci dereceden yapıldığını unutmuşlar mıydı?

Bir ikinci husus, lütuf gibi sunulan, lise mezunu olup 1'nci dereceye yükselen tek kamu görevlisi bizler değiliz. 657 sayılı yasanın 37'nci maddesi 29.11.1984 tahihindeki KHK 243/2 maddesi ile aşağıdaki şekilde düzenlenerek 2'nci dereceye kadar yükselen tüm memurlara 1'nci derece hakkı tanınmıştır !

"Bu kanun hükümlerine göre eğitim durumları, hizmet sınıfı ve görev ünvanları itibariyle azami yükselebilecekleri derecenin 4'ncü kademesindan aylık almaya hak kazanan ve son altı yıllık sicil notu ortalaması  90 ve daha yukarı olanlardan son sicil notu olumlu bulunanların kazanılmış hak aylıkları kadro şartı aranmaksızın bir üst dereceye yükseltilir."

Bırakın bize ayrıcalık tanınmayı, devlet memurları bizden yıllarca önce bu hakkı aldılar. Tıpkı yüksek öğrenim hakkının öğretmenlere bizlerden yirmi yıl önce tanındığı gibi. Her kuruma örnek olan TSK, sıra assubaylarına gelince reformu, adaleti, eşitliği göz ardı ediyor !..

Sözleşmeli subay alımının neden çıkarıldığını biliyoruz. Bunun için, lisans ve yüksek lisans yapan assubayların subaylığa geçirilmesi lütuf değildir! ABD ordusuna onbaşı olarak giren A.Haig,  Genelkurmay Başkanı olmuştur. Orada Assubayların statü saygınlığı biliniyor. Ancak, subaylarını NATO ordusu subaylarının  bir gömlek üzerine çıkarmaya çalışan Genekurmay, assubaylarına NATO ordusu assubaylarının standardını getirmiyor, hakkı olanı vermiyor, verdiklerini lütuf sanıyor...

AKP döneminde gerçekleşen  assubayların astlarına sicil vermesi elbette önemsenecek bir konu ama, bunun maddi kazanımını assubaylar değil, disiplinin tesisi ve hizmet verimliliğinin arttırılmasını sağladığı için TSK'ya ait bir kazanımdır. Terfi süresinin uzatılması hak değil kayıptır !
Bizler ne imtiyaz ne de ayrıcalık talep etmiyoruz. Talebemiz adalet, eşitlik ve insan onuruna saygıdır. Tahsilimizi, müfredat programımızı, fiziki niteliklerimizi biz tayin ve tespit etmedik! Eksiklik varsa, bu bizim değil bunu tespit edenlerin sorunudur. Bizler sadakatle verilen görevleri ölmeyi göze alarak yaptık. Birçok arkadaşımızın teri ve kanı, bu toplakları suladı. Karşılığında büro memurları ile aynı dereceden göreve başlatılıp birçok haktan mahrum edildik! Haklarımızdan kesinlikle taviz vermeyeceğiz! Kol kırılır yen içinde kalır devri sona ermiştir. Bu konuda ne düşündüğümüzü merak edenler bu tür haberlere yapılan yorumları okumalıdır...

Saygılarımla.LUTFEN PAYLASIN
Digg!Google!Facebook!Del.icio.us!Live!Technorati!Yahoo!

15-02-2010 15:52 Ersen Gürpınar
15-02-2010 15:52. ..
Okunma Sayısı 1359    
Okuyucu yorumları (13)
Ortalama Üye Değerlendirmesi
   (1 Oylama)

Yazan yusuf
21-02-2010 00:14,
 
YANLIŞ BİLGİ
Değerli meslektaşlarım 14.02.2010 tarihli star gazetesinde yayınlanan Assubaylara son sekiz yılda verilen haklar olarak yazılanlar hem tarih olarak yanlış, hem de içerik olarak yanıltıcıdır. 
1-Assubaylara 90 sicil ortalamasıyla birinci dereceye yükselme 1991 yılında gerçekleşmiştir. 
2-Ek gösterge uygulaması da daha önceden uygulanagelmektedir. 
3-Rütbe bekleme süresinin 6 yıla çıkarılması kazanım değil kayıptır. 
4-Subaylığa erken terfi ve albaylığa yükselme mesleğini Assubay olarak tamamlayan %99 Assubay için bir mana ifade etmemekte,aksine sb.lar için bir kazanımdır. 
5-Sicil verme yetkisi on yıldır uygulanmaktadır.Bilmeyenlere duyurulur.
 
 

Yazan Mustafa Levent
19-02-2010 14:41,
 
Suçu başkalarında aramayın
Bizimle ilgili önyargılı art niyetli basın mutlaka var, ama basını direkt suçlamadan esas suçlunun basına özellikle böyle asparagas haberleri sızdıranları ve tanıtımımızı yapmayanları suçlamak daha doğru olur düşüncesindeyim. Mesela bu haberden sonra Sn.Gürpınar'ın hukuki dayanakları ile yaptığı açıklamayı basına TEKZİP olarak göndermeyen TEMAD yönetiminin suçu daha büyük değil midir? Saygılar.
 
 

Yazan bilal erdemir
19-02-2010 14:14,
 
verilen-verilmeyen
Bu gazeteci hanımefendi verilenlerden bahsediyor, ya verilmeyenler nerede, onları görmeyen gazeteciye ben kör gözlü derim, ya da Astsubay düşmanı gibi görürüm.Bu tip gazeteciler generallerden prim yaparım zihniyetiyle yazılar yazarlar ve kendilerini kandırırlar biz E.Astsubayları değil!..
 
 

Yazan Mithat Türetken
19-02-2010 13:11,
 
TEMAD' ı Özgürleştirmek
Sn. Gürpınar, 
Yüreğine sağlık.Sıkıntılarımızın neler olduğunu vurgulamışsınız. Sağ olun var olun. 
TEMAD'ın da sıkıntıları olduğu hepimizin malumudur. Ancak bu konuda Sn.Cengiz Erten kardeşimizden çok iyi çalışmalara başlanıldığını öğrenmek beni mutlu etti. Sn. Erten'e teşekkür ederim. Zaten bizlerin amacı da budur. 
Bağımsız ve güçlü bir TEMAD.  
Birlikte başaracağımızdan kimsenin şüphesi olmamalıdır. Saygılar.
 
 

Yazan ÇETİN1982
18-02-2010 01:37,
 
ÇARPIK HABER
Türkiye'de bir çok doktorumuz yanlış tedavi ve ameliyatlar neticesinde ölüme sebebiyet veriyorlar, Sn.Nevin Bilgin de yanlış haber yaparak binlerce şehit veren bir zümreyi öldürmüş kimin umrunda! Nasıl olsa burası Türkiye, hesap soran yok, ama asıl hesabı vicdanımız ile yapmamız gerekiyor bunu unutmayalım. Sn.Nevin Bilgin bu haberi yapmadan önce bence hiç bir araştırma yapmamış, yazıklar olsun onun gazetecilik anlayışına.
 
 

Yazan yyılmaz
17-02-2010 12:15,
 
Kılavuzsuz yol bulunmazmış
Basında bizle ilgili yayınlanan bir çok olumsuz yorumdan anlaşıldığı üzere biz halka ve ilgililere kendimizi anlatamamışız, bunun sonucu olarakta olumsuzluğa engel olamıyor ve sorunlarınıza çözüm bulamıyoruz.Sağolsunlar, sorunlarımızı bu kadar sade ve anlaşılır bir şekilde dile getiren Sn.Ersen Gürpınar'ın yazılarının çözüme katkı sağlamasını diliyorum.
 
 

Yazan Hüseyin SAVCI
16-02-2010 22:40,
 
...
Yalan haber yazmak ne yazık ki bir cezayı gerektirmiyor. Sadece uzun bir mahkeme sürecinden sonra tekzip yayınlatabiliyorsunuz.  
İktidar yanlısı basın kuruluşlarının hep uygulayageldiği pek te etik olmayan bir yaklaşım. Bu durumu ne kadar protesto edebildik? Yazanı ve gazeteyi pişman edebildik mi? Sanırım bu site ve okuyucuları dışında, en azından kurumsal düzeyde bir tepki görmedik. 
Bu toplum birilerinin kendisine sahip çıkmasını beklemek yerine, kendi sorunlarına sahip çıkmadıkça bu durumda sürüp gidecektir.
 
 

Yazan martı
16-02-2010 17:23,
 
UYUTULMANIN İSPATI
Hafızalarımızı yokladığımızda Sn.'Başbuğ'un Gnl.Kur.2. Bşk. olduğu dönemde Hürriyet gazetesinde yayınlanan beyanında Ordu personelinin maaşlarının yetersizliğinden bahsedilerek;(Her zaman olduğu gibi Ordu deyince Subaylar kastedilmiştir diye düşünmemek malesef mümkün olamıyor.) hazırlanan teklifin çizelgesi yayınlanmıştı. Dengeleri allak bullak edecek olan bu aleyhimizdeki teklifte yanılmıyorsam Kıdemli Başçavuş Üsteğmenle mukayese edlmişti.Eğer hükümetçe dikkate alınsaydı o zaman aradaki uçurum daha da büyüyecekti. İyi ki kabul edilmedi. Subaylar lehine olan iyileştirmeler herhalde tazminatlarıyla oynanılarak yapılıyor olsa gerek. Bir sınıfın menfaatleri ile diğer sınıfın menfaatleri karşı karşıya.Astsubayları temsil eden TEMAD'ın sadakaya benzer olası iyileştirmelere itiraz edeceğine hala inanmak istiyorum. Komuta kademesiyle iyi ilişkilerinin sonuçları : SIFIRA SIFIR ELDE VAR SIFIR...
 
 

Yazan ÇETİN1982
16-02-2010 01:16,
 
BİZLERİ OYALIYORLAR
Sayın Ersen Gürpınar abiciğim bizlerin duygu ve düşüncelerini en güzel şekilde ifade etmişsiniz. Saygılar.
 
 

Yazan bergamalı
16-02-2010 01:01,
 
ART NİYETLİLER !
Sayın Gürpınar, 
Ülkemizde yazılı ve görsel basın görevini basın ilkeleri ışığında yapan ne yazık ki bir iki yayın organı var. Çoğunluğu teşkil eden kesim ise çeşitli çıkar ilişkileri içinde iktidarlar ile çok yakın bir yayın politikası izlemektedirler. 
 
Bir başka kesim ise belki de kendilerine verilen özel görevler doğrultusunda yalan içerikli ve maksatlı yayın yapıyorlar ve yayınlarını ısrarla sürdürüyorlar... 
 
Assubay MYO bu iktidar zamanında oluşturulmuş ve ilk mezunlarını vermiştir,dolayısı ile en azından bu doğrultudaki Anayasal kayıplarımızı bu iktidarın gidermesi gerekmekte iken yalan haberlerin maksatlı yaptırıldığı bellidir. 
 
Sorunlarımızı ve çözüm önerilerinizi yılmadan yetkililerin gözlerine sokarcasına yazmanıza rağmen bu tür bilgisiz, art niyetli ve kasıtlı yayıncıların gerçek sorunlarımızı yazacağını hiç sanmıyorum. 
Saygılarımla.
 
 

Yazan Dalkılıç
15-02-2010 22:56,
 
Haklar böyle savunulur
İŞTE BU! Sağolasın Ersen abi, TEMAD bunu not etsin, bir ibret belgesi olarak size iyilik ihsan buyurduk diyenlerin önüne koysun.
 
 

Yazan DAMAR
15-02-2010 21:58,
 
ONUR MÜCADELESİ...
HAKSIZLIĞA RAZI OLMAK ONURSUZLUKTUR ..
 
 

Yazan Edip HAYTE
15-02-2010 21:09,
 
Kurdela Kesiyorlar!
Bir şey yapamıyorlar ya, daha önce yapılanları kendileri yapmışlar gibi lanse ediyorlar.  
Bunların politikaları belli. Yıllardır işleyen sanayi kuruluşlarını yeni yapılmış gibi kurdela keserler. 
Burada da eskiden yapılan iyileştirmeleri kendileri yapmış gibi "KURDELA KESİYOR".  
Açılışta kesilen kurdelalardan "KOLLEKSİYON" yapıyorlarmış ya, kolleksiyonlarına bir bez daha bağlarlar. Dilek ağacı mübarek!
 
 
Sadece kayitli kullanicilar bir Makaleyi yorumlayabilir. Lütfen ücretsiz üye olun veya giriş yapın.
< Önceki   Sonraki >