cnnturk.jpg
haberturk.jpg
astsubaylar-yuruyor.jpg
videotalu.jpg

Kimler Sitede?

Belletilmiş Çaresizlikten Çıkış Yolu PDF Yazdır E-posta
Son Güncelleme ( Çarşamba, 17 Haziran 2009 )
 
  

   Birazcık psikoloji bilimi ile ilgilenenler “Belletilmiş çaresizliğin” ne olduğunu bilirler ve belletilmiş çaresizlik bilinçli ya da bilinçsiz günlük hayatımızda sıkça yer alır.

   Meslek hayatımızda çok sık karşılaştığımız bir durumdu “Belletilmiş Çaresizlik.” Konunun daha anlaşılır olması için bir hayali örnekle devam edelim.

    Yasal izin hakkınızı kullanmak için izin istiyorsunuz, amiriniz sizinle aynı fikirde değil, dilekçe veriyorsunuz bir üst makama, haklı mazeretler öne sürüyorsunuz, talebiniz kabul ediliyor, yasal hakkınızı kullanarak izne gidiyorsunuz amiriniz de konuyu “not” ediyor.

     Bir süre sonra, günlük izne ihtiyacınız oluyor, önemli bir işiniz var, çocuğunuz veya bir yakınınız hasta, banka ile işiniz var ve sorununuzu “o gün - o anda” çözmek zorundasınız. Aynı amirden günlük izin istiyorsunuz, “hayır” cevabı alıyorsunuz. Hayır, cevabının arkasındaki nedeni biliyorsunuz, ya da söyleniyor yüzünüze.

    Ya o gün söz konusu işinizden vazgeçeceksiniz, ya da katmerli suç işleyeceksiniz. İzinsiz işe gelmeyecek, ayrıca size mesaiye gel denildiği halde gelmediğiniz için “emre itaatsizlik” suçu işleyeceksiniz.

     Aynı amir size savunma verecek, aynı amir savunmanızı değerlendirecek, “mazeretiniz yeterli görülmediği” için aynı amir sizi “tecziye” edecektir.

     Sizin yaptığınız şey yasaların size vermiş olduğu bir hakkı kullanmak olmasına rağmen, dolaylı bir biçimde, kullandığınız yasal hakkınız nedeniyle cezalandırılacak, ya da insani olarak doktora götüremediğiniz çocuğunuz, eşiniz, yakınınız için “manevi baskı” altında kalacaksınız. Benzer durumlar tekrar tekrar yaşanınca sizin için artık “yasal hak arama” seçeneği ortadan kalkacak, siz “Belletilmiş Çaresizliği”  kabulleneceksiniz.

      Bu gün emekli astsubay toplumunun içinde bulunduğu durum tam olarak budur.

      Emekli olmamıza rağmen, halen “belletilmiş çaresizliği” üzerimizden atamıyoruz. Sitedeki yazıları, yorumları, talepleri incelediğinizde bu gerçek somut biçimde ortaya çıkıyor. Sürekli olarak bilinen, yaşanan ortak sorunları birbirimize yeniden ve tekrar tekrar anlatıyoruz, ya da Bakanlığın, Genelkurmayın, TEMAD’ın, dolayısıyla bizim dışımızda birilerinin sorunumuzu çözmesini bekliyoruz.

       Neden?

       Çünkü beynimize “belletilmiş çaresizlik” kazınmış, silemiyoruz.

       Bu siteden bir kampanya başlatmayı öneriyorum. Daha önce bu sitenin öncülüğünde aramızda para topladık, gazete ilanı verdik, sesimizi duyurduk, şimdi yasal yoldan hakkımızı arama zamanı.

       1. Türkiye’nin en iyi avukatlarından birini, mesela Uğur ALACAKAPTAN’ı veya aynı şekilde güçlü bir başka ismi vekil tayin edelim. TEMAD uygun görüyorsa bize tüzel kişiliğiyle destek olsun. Aslında bunun için tüzel kişilik gerekmiyor, tamamen haklı olduğumuz 1 nci derecenin dördüncü kademesi ile, göreve başlangıç derecelerimiz ve yüksek okul intibaklarımız gibi geneli ilgilendiren iki ana başlığı mahkemeye taşıyalım. Konu AİHM’e kadar götürülsün, basının ilgisini (TEMAD seçim döneminde gösterdiği performansı gösterirse bu kolayca yapılır) çekelim, ulusal basına taşıyalım.

       2. Karınca kararınca herkes katkıda bulunsun. Yapılan bağışları ve harcamaları isim isim sitede açık ve şeffaf olarak yayınlayalım. Birinci derecenin dördüncü kademesi açık bir anayasa ihlali, bu davayı kesin olarak kazanırız.

       Daha önemli kazanımımız ise “görünmeyen zincirlerimizi” kırmak ve “Belletilmiş Çaresizliği” üzerimizden atmak olur ki, bu hepsinden çok daha öncelikli ve gereklidir.

     

      

    
LUTFEN PAYLASIN
Digg!Google!Facebook!Del.icio.us!Live!Technorati!Yahoo!

28-01-2009 08:23 Hüseyin SAVCI
28-01-2009 08:23. ..
Okunma Sayısı 2783    
Okuyucu yorumları (23)
Ortalama Üye Değerlendirmesi
   (2 Oylamalar)

Yazan Dilo
11-02-2009 21:26,
 
Birlikte başarmalıyız
Sayın Savcı; 
Bir ülkede ne zaman Sivil Toplum Örğütleri var olduğunu gösterirse demokrasi o zaman işlemeye başlayacaktır. Demokrsainin direği birey yaşamıdır. Yaşamayan/yaşayamayan birey için demokrasi (şuanki gibi) yoktur. 
Bizlerde bierylerin yaşaya bilmesi için gerekli Demokrasiyi, kendi zümremiz içinde gereken her koşulda sağlamaya çalışmak için mücadele etmeliyiz. 
Gereken ne varsa bende varım.
 
 

Yazan Osman Ada
10-02-2009 01:56,
 
Katılmamak mümkünmü
Sn.Savcı size ve site yönetimine bu düşünceniz için teşekkür ederiz. Bir işarette hepimiz koşacağız onuru olan haksızlığa razı olmayacaktır. Ben bu arada görevdeki kardeşlerime bir öneride bulunabilirmiyim bu site ve faaliyetleri yasaldır takip edebilirler ağabeyleri komutanları ne tür mücaadele veriyor bilgi sahibi olurlar ama lütfen tartışmalara müdahil olurken sizlerin şikayetlerinizi nasıl yapacağınız konusundaki yasaya uymanız gerektiğini unutmayın ve illegal bir faaliyet için toplanmadığına göre kampanyayadestekte verebilirsiniz bunun için yanılmıyorsam kampanya@emekliassubaylar.org adresine yazabiliyorsunuz
 
 

Yazan solmaz41
09-02-2009 22:21,
 
...
Biz görevdekileri unutmayın, sadece bir işaretiniz yeter elimizden gelenden fazlasını yaparız. Daha kaybedecek neyimiz var ki...
 
 

Yazan Hikmet BOLAT
04-02-2009 01:28,
 
Sizinleyim
Sayın Savcı,  
Çağrıyı en az sizin duyduğunuz heyecan ve samimi duygularınıza mukabele olarak aldım ve gereği için ne yapılacaksa meslektaşlarımla birlikteyim.
 
 

Yazan Ersen Gürpınar
03-02-2009 00:03,
 
HEPİMİZİN ARZUSU
Sn. Savcı Değerli Dost'um buna katılmayacak arkadaşım yoktur. Bizler haksızlıklar karşısında artık susmayacağımızı SABAH gazetesine verdiğimiz ilan ile deklare ettik ve bu ilanın parasını bir öğün yemeğimizin parasından kısarak TEMAD'DA gönderdik keşke bu konuyu TEMAD gerçekleştirse mücadelemiz için yasal her türlü yolu deneyeceğiz.
 
 

Yazan İ.TURAN
02-02-2009 21:25,
 
Ben çoooktan varım
Sayın Savcı, 
 
En iyi onuç alıcı ve kararlı teklifi yaptınız. Ben çoktan varım. Bunun için assubaylar sitesinin yetkilileri derhal bir komisyon kurup takip edilecek gerçekçi stretejiyi belirlesin ve katılmak isteyenlerle e-posta yoluyla istişare yapılsın.  
 
Öyle bir yol uygulansın ki, nasıl olsa uğraşanlar var onlar hak ederse biz de yararlanırız diye perde arkasında pusuda yatanlar parmağını yalasın. 
 
Saygılarımla.
 
 

Yazan Turhan KALIN
02-02-2009 17:15,
 
AİHM' ne gidilmeli..
Sayın SAVCI. 
Meslek grubu olarak çok yazdık, çok söyledik. Artık zaman icraat zamanıdır, eylem zamanıdır. Önerinize tüm içtenliğimle katılıyorum ve bir an evvel hayata geçirilmesini bekliyor ve bende varım diyorum. 
 
 
 

Yazan Mithat Türetken
02-02-2009 00:44,
 
İnşallah Beceririz
Bizde kendi göbeğini kesmek deyimi vardır. Bu site ile sorunlarımızı özgürce tartışma imkânı bulduk haklarımızın neler olduğunu öğrendik çözüm talep ettik. Önyargılar çözümü engelledi o halde Sn. Savcının önerisini hayata geçirelim TEMAD biz ön çalışma yaptık falan avukatla anlaştık desin destek vermezsek konuşma hakkımız olmasın TEMAD bunu yapmazsa bizi temsil edemediği ortaya çıksın HODRİ MEYDAN Madem hak verilmez alınırmış. Biz varız işaret bekliyoruz.
 
 

Yazan ahakaneren
30-01-2009 20:31,
 
...
Sayın Savcı. 
Dört başı mamur, mükemmel yazınız için sizi tebrik ediyorum. Her kelimesinin altına imzamı atarım. Bu konu gündeme geldiği takdirde, heyecan ve gururla maddi ve manevi destek vereceğimi buradan beyan ederim. 
Saygılarımla.
 
 

Yazan kafadar69
30-01-2009 16:04,
 
Aynen her söylediğinize katılıyorum
Aynen her söylediğinize katılıyorum ve aynı zamanda maddi ve manevi her türlü yardıma hazırım. Saygılarımla...
 
 

Yazan Aydınlık
30-01-2009 11:40,
 
...
Sayın SAVCI hepimizin daha önce gördüğü başka çıkar yol olmadığı bir yöntemi gündeme getirmiş.  
Biz TEMAD'A konunun süratle mahkeme oradan da AİHM'E taşınması gerektiğini defalarca yazdık. Ama malum sen söyle sen işit...  
Tık yok. Maddi manevi her türlü desteğe hazırız.  
En önemlisi üzerimize kâbus gibi giydirilen bu kompleksten kurtulmuş oluruz. Elimizi daha da güçlendiririz. Çok yerinde doğru bir hareket. Umarım gerçekleşir... 
 
 
 

Yazan Yükselen Ses
30-01-2009 00:25,
 
...
Hepimiz aynı duygu ve düşünceleri paylaşıyor bu konuda yazıp çiziyoruz. İş TEMAD'A gelince vaziyet değişiyor. Elimizi ayağımızı bağlıyorlar. Ne istek bırakıyorlar nede heves icraat olmayınca neticede alınamıyor. Kendimiz yazıp kendimiz okuyoruz. Çaresiz yılmış bastırılmış duygularımızla baş başa yaz, yaz dur.
 
 

Yazan ery
29-01-2009 13:50,
 
TAM DESTEK
Canı gönülden destekliyorum. 
Hukukcu meslekdaşlarımızla konu ele alınarak sonuna kadar götürülmeli, tam destek...
 
 

Yazan hemiral
29-01-2009 12:16,
 
...
Aynen katılıyorum, " hak verilmez, alınır" sözü ile hareket etmemiz, kimsenin ağzına bakmamamız lazım, kanun teklifi neden gkb. Veya MSB. Den beklensin ki? Bu teklif dışarıdan da hazırlanılır, meclis üyeleri eli ile teklif edilebilir, ondan sonrasını ilgili kuruluşlar düşünsünler, bence o yüzden süratle meclise mutlaka bir, iki veya daha fazla emekli assubay sokmalıyız.
 
 

Yazan saldurx
29-01-2009 00:50,
 
Tam destek..
Sayın savcı sözlerinize aynen katılıyorum mutlaka bir şeyler yapılmalı. Tam zamanı hatta günlük gazetelerin haber yorum bölümlerini bu konuları sürekli dile getirip (YORUM BOMBARDIMANINA) tutmalıyız... Her üye her meslektaşımız her gün okudukları gazetenin her haberine (ilgili, ilgisiz) konu dahi olsa yine bu adaletsizliği yazsa daha dikkatleri üzerimize çekmiş oluruz. Hatta belirlenecek bir sözcüğü ortak olarak hepimiz kullansak (kullanılacak son cümle burada belirlenip yorumda onu ilave edeceğiz.) saygılarımla.
 
 

Yazan bergamalı
28-01-2009 22:42,
 
YÜREKTEN VARIM!..
Sayın Savcı,  
Yapıcı ve haklı öneriniz için çok teşekkürler ve yürekten destekliyorum.  
Romalı köle, gladyatör SPARTAKÜS de bu "Belletilmiş Çaresizliğe " isyan edip başarmadı mı? "Belletilmiş Çaresizlik" kişileri, toplumları aciz duruma, hedefsizliğe yöneltmektedir. İnsanlığın ve toplumların gelişiminin önündeki en büyük engellerden birisidir; vurdumduymaz ve karamsar insan ve toplum yaratırlar, bunu adeta ezberletirler. Zincirlerimizi kırmalıyız; bunun için öncelik güçlü bir örgüt veya dernek gerekir; güçlü örgüt dayanışma içinde gücünün farkına vararak tartışır, her şeyi sorgular ve en doğruyu bulur. Kendisi hakkındaki kararları hiç kimseye bırakmaz, söz ve karar hakkı kendisindedir. TEMAD bu güçlü yapıya kavuştuğu anda "Belletilmiş Çaresizlikten" daha rahat silkineceğiz."Haklı Taleplerimiz" in kazanımı için yasal mücadelemiz birilerinin izin verdiği ölçüde değil de, güçlü bir TEMAD önderliğinde yapılsa çok daha uygun ve etkin olur, hepimizin de ortak isteği bu değil mi? TEMAD bu konuda bir görev üstlenmez ise yasal olarak yapılacak her şeye her Assubay sevdalısının yürekten diyebileceğini diyorum, tabiî ki VARIM... Saygılarımla... 
 
 
 

Yazan ysiginc
28-01-2009 22:35,
 
doğru bir hareket tarzı
Arkadaşlar; geçen yıl haklarımızın kasti verilmediğinden hareketle hükümeti mahkemeye verelim şeklinde forum açmıştım, 2 veya 3 arkadaş yazı yazdı kimseden çıt çıkmadı, bir müddet sonra yeniledim yine ses yok bıraktım, şu anda bu görüşe katılıyor, doğru bir hareket olduğunu düşünüyorum saygılar.
 
 

Yazan koray10
28-01-2009 21:26,
 
Muvazzaflar olarak bizlerde varız...
Sayın Savcı düşüncelerinize katılıyorum ve muvazzaflar olarak bizler de bu konuda elimizden gelen yardımları sizlere ulaştırmak isteriz. Avukat tutma hakkındaki fikirlerinizi keşke TEMAD yönetimi de onaylasa ve hayata geçse! Çok fazla bekledik, sorunlarımızı hukuki yollardan çözmenin zamanı çoktan geldi. Saygılar
 
 

Yazan koray10
28-01-2009 21:21,
 
...
Çok değerli büyüğüm Sayın Savcı; yıllardır aramızda konuştuklarımızı siz bu yazınızla bir çırpıda dile getirmişsiniz. Düşüncelerinize aynen katılıyorum. Avukat tutma konusuna gelince bizler muvazzaf olarak bu konuda elimizden gelen desteği vermeye hazırız saygılar...
 
 

Yazan Tahir ÇAMLIK
28-01-2009 21:11,
 
Pilavdan Dönenin Kaşığı Kırılsın.
Destekliyorum ve varım diyorum.
 
 

Yazan bilal erdemir
28-01-2009 21:08,
 
...
Her şeyimizle varım. Onlar vermediği hakkımızı bizler söke söke alacağımızdan eminim. Birlikten kuvvet doğar.
 
 

Yazan DAMAR
28-01-2009 18:45,
 
Güneşi görmek için gölgeden çıkmalısın.
Bu noktalardan hareketle yaşadığı hayattan memnun olmayan, yine de içinde olduğu durumu değiştirmeyen, değiştirmek için çaba harcamayan insan tipine ulaşılabilir...
 
 

Yazan Em.Asb.
28-01-2009 18:32,
 
Destekliyor ve varım diyorum.
Sayın Savcı, 
Güzel bir teklif ve gerçekten bir yerden başlanılmalı deniliyorsa, galiba işte orası burası ve şimdi de tam vakti.  
Önerinizi destekliyorum ve varım diyorum.  
Gerçekleşmesi istenen derece değişikliğinden bir beklentim ve istifadem de söz konusu olmamasına rağmen.  
Bu işin öncülüğünü Camiadan çıkmış Avukatlık tozunu yutmuş Sevgili ve değerli Meslektaşlarımızdan Avukat olanlar bu işte yardımcı ve yol gösterici olup gerekli araştırmayı da yaparak önümüzü aydınlatırlar sanırım. 
Saygılar. 
 
 
Sadece kayitli kullanicilar bir Makaleyi yorumlayabilir. Lütfen ücretsiz üye olun veya giriş yapın.
< Önceki   Sonraki >