cnnturk.jpg
haberturk.jpg
astsubaylar-yuruyor.jpg
videotalu.jpg

Kimler Sitede?

KISA KISA PDF Yazdır E-posta
Son Güncelleme ( Çarşamba, 17 Haziran 2009 )
 

  

  

 

      Genelkurmay Başkanlığı’nca yapılan açıklama konusunda sitemizde yapılan yorumları okuyunca "bazı şeyleri doğru mu değerlendiriyoruz?" diye bir tereddüt geçirdim.

      Eğer verilen önergelerin tamamı kanunlaşırsa;

    

      1. Emekli Assubayların yüksek okul mezunu olarak intibakları yapıldığı takdirde, 3 ncü dereceden emekli astsubay kalmayacak, hepsi ikinci dereceye çıkmış olacaktır. Dolayısıyla 3 ncü derecedekilerin mağduriyeti ortadan kalkmış olacaktır. İkinci derece için öngörülen 158 TL onlara da verilecek, eğer yine kesinleşirse  100 TL’de herkese verilmiş olacaktır. Bütün önergelerin kabul edildiği var sayıldığında durum budur, ama hangisi gerçekleşecek, hangisi gerçekleşmeyecek, bunu zaman gösterecektir. Biz de so0nucu görüp, ona göre tavır almalı, eleştiri yapmalıyız diye düşünüyorum.

 

     2. Bizim için ön görülen iyileştirmelerin bir kısmı Kanunla gerçekleştirilecek, bazıları ise Bakanlar Kurulu yetkisinde olan hususlardır. Örneğin, intibak yapılması bir kanun meselesidir. Milli Savunma Bakanlığı tarafından verilecek bir teklifle kanunlaşması ancak TBMM’de mümkündür. Diğer taraftan tazminatların arttırılması Bakanlar Kurulu yetkisindedir. Dolayısıyla Başbakanlık tarafından çıkarılacak bir kararname ile  düzenleme yapılması mümkündür. Tekliflerin farklı yerlere verilmesi bu nedenledir.

 

    3. Genelkurmayın daha önceki yıllarda da verilmiş teklifleri vardı, o teklifler ne yazık ki TEMAD’ın verdiği dosyalarla yan yana tozlu arşiv raflarında tarihe mal oldu. Umulur ki bu kez öyle olmaz.

         Sonuç olarak; sevinmek için de, dövünmek için de erkendir.

         Bekleyelim ve görelim.

******

    

    Bir başka husus ise EYLEM konusudur.

    TEMAD Yönetiminin eylemden söz etmesi tabanın uzun zamandır beklentisidir. Sayın Harun KURUOĞLU’nun konu ile ilgili açıklamaları, tabanın beklentilerini yansıtmaktadır ve doğrudur.

    Ancak; unutulmamalıdır ki,  yapılacak bir tek eylem, ne olursa olsun sonuç vermesi mümkün değildir. Eylem, bir süreç sorunudur. Ya hiç eylem yapmayacaksınız, ya da bir sonraki eylem planınız hazır olmalıdır. Geriye dönüp baktığımızda ne yazık ki, uzun soluklu, birbirini tamamlar nitelikte bir eylem uygulaması göremiyoruz. Bir basın açıklaması, sonrası yok… Bir yürüyüş, devamı yok, üstelik adı “bayrak” yürüyüşüne dönüşmüştür. Derdimizi anlatamamışız.

     TEMAD, eylem yapmada kararlı ise, eylem göstermelik olarak, yapmış olmak için yapılmayacaksa, takip edecek eylemleri de planlamalı ve sıraya koymalıdır. İlk basın açıklaması, basın açıklamasında bir sonraki eylemin ne olacağı, sonraki eylemde bir sonraki eylemin ne olacağı net olarak bilinmeli, planlanmalı, kararlaştırılmalı, uygulanmalıdır. Eylemler yasal çerçevede, bize yakışır nitelikte olmalıdır.

     Eylemleri tabanın sesine uyarak planlamak TEMAD’ın görevi, o eylemlerde TEMAD’ın arkasında durmak ise, kendisine saygısı olan her emekli assubayın onur ve haysiyet borcudur.   

   

******

 

     Sitemizin yeni yüzü gerçekten başarılı.

     Emeği geçen arkadaşları yürekten kutlarım. Sevgili Semih Kardeşim ellerine sağlık. Emeğinin karşısında saygıyla eğiliyorum.

 
LUTFEN PAYLASIN
Digg!Google!Facebook!Del.icio.us!Live!Technorati!Yahoo!

23-01-2009 15:33 Hüseyin SAVCI
23-01-2009 15:33. ..
Okunma Sayısı 3493    
Okuyucu yorumları (9)
Ortalama Üye Değerlendirmesi
   (2 Oylamalar)

Yazan unalortac
17-02-2009 13:41,
 
Genelkurmay teklifleri
Genelkurmayca assubayların bazı haklarında öngörülen iyileştirme teklifleri şu an hangi aşamada beklemektedir, bu konuda bilgilendirilebilirsem çok mutlu olacağım. SAYGILARIMLA
 
 

Yazan degirmendere
08-02-2009 21:12,
 
Hedefe Ulaşmak
Bizler hedefe ulaşmak istiyorsak bence önce Mecliste Temsil Edilmeli yani ne yapıp edip hangi parti olursa olsun Meclise girmemiz gerek ve şimdikiler gibi değil ASLINI UNUTMAYACAK birileri orada bizleri temsil edip, sesimizi orada duyurabilmeli ve haklarımızı istemeli ve almalıyız diyorum. :)
 
 

Yazan degirmendere
08-02-2009 21:07,
 
Uğraşların Güzel Neticelere Varması Dile
Sayın site yöneticisi meslektaşım bu konuda daha önce de birkaç bir şeyler yazmıştım fakat kale alan olmadı nihayet ''Tilki döndü, dolaştı kürkçü dükkânına geldi''misali söylediğimiz yere gelindi, TEMAD ile bir yere varılmayacağını çok uzun yıllar önce gördüm, hissettim ve söyledim eskiden kumarhane yuvası olarak çalışıyordu, şimdi ise pekte zihniyetleri değişmiş sayılmazlar. Ör. Geçen yıl il başkanına milletvekili seçimlerine girmeyi düşündüğümü söyledim ve beni ne kadar destekleyeceklerini sordum aldığım cevap hangi parti, bağımsız aday olmayı düşünüyorum çünkü benim kafama göre birlik olunabilecek parti yok dediğimde bana güldü ve olmaz iki üç kişi belki oy verir dedi, ardından da ...'den olursan belki bir şey olabilirmiş, aynı bşk Cumhuriyet yürüyüşünde Tugay K.lığından açıkça emir aldığı için yürümüştür bu zihniyetteki insanlar ile nereye kadar haklarımızı almak için yola çıkabileceğiz, adam fiili olarak emekli olmuş ama ruhen olamamış halen emir altında, kendini kıtada görüyor. Şapkalara bir sarı sırma verildi olay bitti. Adamlar benliklerine kavuşamamışlar. 
Saygılarımla...  
 
 

Yazan Tayyar
27-01-2009 18:18,
 
Lisans ve lisansüstü...Astsubaylar
"Jandarma, astsubay ve uzman alacak. Jandarma Astsubay Temel Kursu için 7 -29 Şubat, Uzman Jandarma Okulu için 9 - 27 Şubat tarihlerinde başvurulacak. Jandarma Genel Komutanlığı'nın internet sitesindeki duyuruya göre, Jandarma Astsubay Temel Kursuna katılmak isteyen DÖRT YIL VEYA DAHA UZUN SÜRELİ YÜKSEK ÖĞRENİM PROĞRAMINDAN MEZUN OLAN VEYA OLABİLECEK ADAYLARIN 27 yaşından (1982 veya daha sonraki yıllarda doğmuş), iki yıllık yüksek okuldan mezun olan veya olabilecek durumdaki 25 yaşından (1984 veya daha sonraki yıllarda doğmuş) büyük olmaması gerekiyor. Adaylar, başvuru merkezlerini www.osym.gov.tr internet adresinden öğrenilecek. Jandarma Astsubay Temel Kursu Sınavının birinci aşamasını oluşturan yazılı sınav, ÖSYM tarafından 2 Mayıs 2009 Cumartesi günü yapılacak. Sınav, Adana, Ankara, Erzurum, İstanbul, İzmir ve Trabzon'da gerçekleştirilecek. Sınavda adaylara ön lisans düzeyinde çoktan seçmeli sorulardan oluşan test uygulanacak. İkinci aşama sınavlara çağrılan adaylar, Jandarma Okullar Komutanlığınca 20 - 28 Haziran 2009 tarihleri arasında yapılacak olan belge inceleme, ön sağlık muayenesi, fiziki kabiliyet değerlendirme testlerine ve mülakat sınavına tabi tutulacak. Sağlık muayenesi ve mülakat sonucunda Jandarma Astsubay Temel Kursunu katılmaya hak kazanan asıl ve yedek adaylar 6 - 14 Temmuz tarihleri arasında sağlık muayenesi için asker hastanelerine sevk edilecek." ...Yorumsuz... Tayyar YILDIRIM
 
 

Yazan Tahir ÇAMLIK
27-01-2009 18:16,
 
Görünen Köy Klavuz İstemez...
Bence dövünmek daha doğrusu sesimizi daha kuvvetli duyurmak için geç bile kalıyoruz. Neyi göreceğiz anlamıyorum ki? Aşağıda Sayın Ersen GÜRPINAR'IN tek cümlelik kanun teklifi önerisi dışındaki çözümlerin gerçekleşmesi güç olduğu gibi Assubay toplumunun birlikteliğine zarar verir. Bu, bu kadar basit iken kulağımızı farklı şekilde göstermenin âlemi yok. Bu arada Sayın GÜRPINAR a saygılarımı sunuyor ve Assubay toplumunun sosyo - ekonomik sorunlarına en akılcı ve birleştirici çözümlerini sunduğu için teşekkür ediyorum. Saygılarımla...
 
 

Yazan savaş
26-01-2009 20:21,
 
MESLEKTAŞIM
DEGERLİ MESLEKTAŞIM SEVGİLİ HEMŞEHRİM SEMİH, Bu siteye rastlantı sonucu girdim. İyi ki de girmişim. Yaptığın bu güzel ve çok yararlı aynı zamanda anlamlı çalışmanı gurur duyarak izlemekteyim, çalışmalarında kolaylıklar diler gözlerinden öperim.
 
 

Yazan ysiginc
24-01-2009 17:18,
 
Temenni ediyorum
Sayın savcı, inşallah açıklamanız gibi olur, yoksa bu toplum bir daha bir araya gelmez saygılar sunuyorum.
 
 

Yazan Ersen Gürpınar
24-01-2009 01:43,
 
TOP ŞİMDİ TEMAD'DA
Neden köklü çözümler yerine bu tür adı iyileştirme olan konuyu seçerler anlamak mümkün değil. Genelkurmayın birçok kamu görevlisinin MYO mezunu ise 9/2 lisans mezunu ise 8nci dereceden göreve başladığını bilmemesi mümkün mü? Şimdi 2nci 3ncü derecedekine iyileştirme diyeceksiniz bu 5 yıldır sahneleniyor Maliye diğer kamu görevlileri de faydalanır mali yükü ağır olur diye kabul etmiyor tekrar sahneye konuyor tek satırlık bir yasa "MYO mezunu assubaylar 9/2 lisans mezunları 8nci dereceden göreve başlayıp 1/4 kademeye yükselirler Asb. MYO yasasından önce assubay naspedilenler MYO mezun sayılır intibakları buna göre yapılır bunlara geçmişe ait fark ödenmez" Bu durumda 3/3 ten emekli olanlar yüksek okul bitirip intibakı yapıldıktan sonra 2/1 den emekli olanlar dâhil herkesin birinci dereceye yükselmesi sağlanır Yasa sadece assubayları kapsamasına rağmen ayrıcalık olmadığı anlatılır çünkü başta emniyet hizmetleri olmak üzere birçok örnek var hatta Sn. Genelkurmay başkanı başbakanla haftalık görüşmesinde biz bir üniformasında kefen olan assubayları büro memuru olarak göreve başlatmanın ayıbını daha fazla taşımayalım der yasa üç günde çıkar AMA İSTENİRSE; BUNU TEMİN İÇİN SESİMİZİ DAHA GÜR ÇIKARMALIYIZ TEMAD MUTLAKA SES GETİRECEK VE BİRBİRİNİN DEVAMI OLACAK EYLEMLER PLANLAMALI BİZLERDE BU ARADA MUHTELİF PLATFORMLARDA SESİMİZİ DUYURMAYA BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİ SAĞLAMAYA DEVAM EDERİZ.
 
 

Yazan tedbir33
23-01-2009 23:01,
 
EN BÜYÜK GÖREV TEMAD'A DÜŞÜYOR..
Eylem konusunda en büyük görev yine yasal çatımız TEMAD'A düşmektedir. Şu ana kadar internet ortamından erişebildiğimiz, en son açıklamalarda genel merkezin "eylemden başka bir seçenek kalmamıştır, uygun zaman beklenmektedir " satırlarından başka eylem üzerine bir bilgi yoktur. İnternet dışında olana üyelere ulaşmak için gayret sarf edildiğine şahit olmadım. Eğer eylem konusunda kararlılık ve isteklilik varsa Antalya şubesi dâhil bütün şubelerde durumu üyelere duyurmak için diğer yollar, örneğin GSM mesaj olanakları da kullanılmalıdır. Eylemin katılımcısı az, göstermelik, başarısız olma olasılığı en aza indirilmelidir. Bu işlerin örgütlülük işi olduğu unutulmamalıdır. Dönem yirmi yıl önceki dönem hiç değil, beş yıl önceki dönemi geçtim, iki yıl önceki dönemden bile farklı. Sesimizi duyurmak ses getirmek için çok ve birlik olmalıyız.
 
 
Sadece kayitli kullanicilar bir Makaleyi yorumlayabilir. Lütfen ücretsiz üye olun veya giriş yapın.
< Önceki   Sonraki >