cnnturk.jpg
haberturk.jpg
astsubaylar-yuruyor.jpg
videotalu.jpg

Kimler Sitede?

DEMOKLES'İN KILICI PDF Yazdır E-posta
Son Güncelleme ( Pazartesi, 23 Kasım 2009 )
 

TEMAD tüzüğündeki üyelikten çıkarılma ile ilgili bölümü lütfen bir kez daha inceleyelim !..
 
DERNEKTEN ÇIKARILMA :
  • Yıllık asil üye aidatını, uyarıya rağmen altı ay içinde ödemeyenler.
  • Kanun, Tüzük hükümlerine, Yönetim Kurulu Kararlarına, Derneğin prensip kararlarına uymamakta ısrar edenler.
  • Derneğin, manevî kişiliğini zedeleyici eylemlerde ve sözlerde bulunanlar.
  • Dernek yöneticileri ile üyeler arasındaki birlik beraberlik, dostluk ve huzuru bozmaya yönelik çalışma içinde bulunanlar.
  • Dernek yönetimlerini küçük düşürücü, toplum içinde hakaret sayılacak sözleri sarf edenler.
  • Fikirlerini, sürekli olarak kaba kuvvetle kabul ettirmeye çalışanlar ve bu davranışlarında ısrar edenler.
  • Dernekler Kanunu'nun izin vermediği, dernekleri kurmaya teşebbüs ederek toplantılar tertipleyenler.
  • Dernekler Kanununda belirtilen suçlardan, mahkum olanlar.
  • Derneğe asil üye olma niteliği olmadığı, sonradan anlaşılanlar.
Üyesi bulunduğu Genel Merkez ve Şubelerin Yönetim Kurulu kararı ile üyelikten çıkarılırlar. Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri, Şube Başkanları, Yönetim Denetleme ve Disiplin Kurulu Üyelerinin, dernekten çıkarılmayı gerektiren tutum ve davranışlar içerisinde bulunmaları halinde, Genel Merkez Yönetim Kulunca da üyelikten çıkarılmak istemiyle, Genel Merkez Yüksek Disiplin Kuruluna sevk edilirler. Yüksek Disiplin Kurulunca bu konuda verilecek kararı uygulama yetkisi Genel Merkez Yönetim Kurulundadır.
 

T
üzükteki bu maddeler tamamen yoruma ve kişisel değerlendirmeye açık adeta biat şartları taşımaktadır.

Bana göre hiçbir emekli Assubay (belki birkaç istisna olabilir) kendisini temsille görevli olan derneğinin tüzel kişiliğine zarar verici davranışlarda bulunmaz, bulunamaz !
Özellikle yönetimi eleştirdiği, fikrini özgürce ifade ettiği için bir arkadaşımızın dernekle ilişiğinin kesilmesinin (İHRAÇ), davamıza hiçbir katkısı olmayan bir davranış olduğunu düşünüyorum.
İstisnalar, ihracı gerektiren durumlar yok mudur?  Elbette vardır...

Bunların gereğini yaparsınız. İhraç gerekçelerini bizlerle paylaştığınız zaman, onay değil  tepki alıyorsanız, bilin ki adil ve tarafsız değilsiniz!


Demokles’in kılıcı ile ilgili internette  aşağıdaki bilgilere ulaşınca aklıma son günlerde hepimizi rahatsız eden ihraçları hatırladım ve sizinle paylaşmak istedim .


westalldamocles.jpg
Yunan efsanesine göre güç ve iktidara hayran Demokles’e dostu olan Siraküsa kralı Dionysos ders vermek ister.

Saraya davet edilen Demokles  saraydaki ihtişamın ve eğlencenin coşkusunu yaşarken, kralın neden mutsuz olduğunu yüzünün gülmediğine hala anlam verememiştir.


Yemeğe oturduklarında başına üstten bir şeyin değdiğini hisseder. Kafasını kaldırıp baktığında; ağır keskin bir kılıç’ın bir at kılına bağlı durduğunu dehşete kapılarak görür. Ölüm her an mümkün ama cesaretini, erkekliğini,onurunu hiçe saymamak için dayanır. Neşesi kaybolmuştur...


Kral dostu sorar “
neden yemiyor, neden gülmüyorsun?

Kılıç’ı gösterir Demokles !


Kral acı, acı güler  ve evet ben çok güçlü bir kral'ım, ama her an başımın üstünde böyle bir tehditle yaşıyorum. Bu tehdit benim halkıma olan sorumluluğumu, adaletimi hatırlatıyor.


Demokles’in kılıcı" deyimi Türkçemizdeki diken üstünde olmak deyimi ile aynı  anlamdadır.
YÖNETİCİLERİMİZ, GÖNÜLLÜ OLARAK TALİP OLDUKLARI GÖREVLERİ YAPARKEN: 

ÜYELERİNE OLAN  ADALET VE SORUMLULUK DUYGULARINI,  'DEMOKLES’İN KILICI GİBİ' KENDİLERİ İÇİN HATIRLAMAYIP, BUNU  BİR ARGÜMANA DAYANMAYAN  İHRAÇ TEHDİDİ OLARAK GÖRÜYORLARSA,  SÖZÜN BİTTİĞİ YERE GELİNMİŞTİR.
Adaleti sadece kendileri için hatırlayanlar, ne adildir ne de adaleti talep etme hakları vardır .

Saygılarımla.


 
LUTFEN PAYLASIN
Digg!Google!Facebook!Del.icio.us!Live!Technorati!Yahoo!

22-11-2009 23:00 Ersen Gürpınar
22-11-2009 23:00. ..
Okunma Sayısı 887    
Okuyucu yorumları (5)
Ortalama Üye Değerlendirmesi
   (0 Oylama)

Yazan gejdur
02-12-2009 22:25,
 
...
TEMAD Tüzüğü değiştirilmelidir. 4721 Sayılı Medeni Yasa hükümlerine tamamen aykırıdır. Lütfen en kısa zamanda bunun değişmesi için çalışmaya dernek yönetimini davet ediyorum. Aksi halde idari vesayetle değiştirmek zorunda kalınacaktır.
 
 

Yazan Osman Ada
25-11-2009 12:34,
 
Sırada kim var ?
Okan Erdem beyin ihraç talebi ile ilgili arkadaşlarımızın önemsediği haklı bir soru yönelttim, ardından "TEMAD'ın ihraçları baskı olarak kullanmasına karşıyız" dedim. Beni avukatlıkla suçlayan bay avukat lafı çorba edip saptırmak istedi, ihraçları tartışıp tepki oluşturmak yerine birbirimizi suçlarken bu kez demoklasin kılıcı Antalya'ya uzandı, şimdi sıra kimde ve hakikaten ihraç baskısı ile kişileri susturmak mümkün mü ?..
 
 

Yazan kuruoğlu
24-11-2009 01:35,
 
...
Tilki ile tavşan aynı anda su içmek için dereye inerler.Tilki suyun aktığı istikamete göre derenin üst tarafında,tavşanda alt tarafındadır.Tavşanı gören tilki;tavşan kardeş suyu ayaklarınla bulandırıyorsun ve benim bulanık suyu içmeme neden oluyorsun,suyu bulandırma diye çıkışır.Tavşan;Tilki kadeş,ben senin alt tarafındayım,suyu nasıl bulandırırım,aslında senin bulandırdığın suyu ben içiyorum diye cevap verir.Tilki tavşanı yemeyi kafaya koymuş birkere.Tilki;Hayır diye çıkışır,ben ne dersem doğru odur,sen benden iyimi bileceksin,alt tarafta olmana rağmen suyu sen bulandırıyorsun ve bana bulanık su içirtiyorsun der ve tavşana saldırır.Hepimizin meslekte çok sık kullandığı bir söylem vardır bilirsiniz''Üst her zaman haklıdır,özellikle haksız olduğu zaman haklıdır''Tilki ile tavşan hikayesine tıpa tıp benzemiyormu?.Müsade edinde geçmişte damarlarımıza işlemiş alışkanlıklarımızı hemen terk etmeyelim, fırsat buldukca veya olayları fırsata çevirerek ara sıra uygulayalım,alt tarafı ucunda ölüm yok ya.Kalın sağlıcakla.
 
 

Yazan yasarcakan
24-11-2009 00:11,
 
İtaat Et Rahat Et
Bu durum bir biat kültürü oluşturmaktan başka bir şey değildir.Uğradığımız haksızlıklara sessiz kalanların, bir şeyler yapma gayretinde olmayanların,az olsun benim olsun diyenlerin uyguladıkları en güzel yöntem budur.Bu konu hakkındaki düşüncelerimi belirten bu yazıya istinaden beni çok rahat ihraç edebilirler.Bir iktidar veya yönetim koltuğunu korumak istiyorsa bundan daha iyi bir tüzük olamaz.Bu bir "itaat et,rahat et" tüzüğüdür.Yapılan eleştirileri çok rahat mevcut tüzüğün 4.maddesine uydurabilirler.Bu tüzüğün tez elden değiştirilmesi camianın yararınadır. 
Saygılar bizden. 
1983-KKK
 
 

Yazan Dalkılıç
23-11-2009 18:35,
 
Niyet önemli
Bana göre mantıksızlığın en büyüğü aidatını yatırmayanın üyeliğine son vermektir. Tuncer KÜÇÜK devreme sadece aidat ödemedi diye yolda arayıp üyeliğine son verildi denmesi kasıtlı bir ayıptır.Bazı şubelerin aidatı 50-60 liradır lokale gitmeyen biri iki yıl ödeme yapmazsa üçüncü yıl 150-180 lirayı bu maaşla zor öder,üyeliğine son verirsen bir daha TEMAD'a uğramaz aidatları sembolik yapmak lazım. Fikir üretiyor eleştiriyor diye üye ihracını kimse onaylamaz.Birbirimizi küstürmek için değil, kazanmak için gayret edelim.Saygılarımla.
 
 
Sadece kayitli kullanicilar bir Makaleyi yorumlayabilir. Lütfen ücretsiz üye olun veya giriş yapın.
< Önceki   Sonraki >