cnnturk.jpg
haberturk.jpg
astsubaylar-yuruyor.jpg
videotalu.jpg

Kimler Sitede?

ADALET Mİ ? O DA KİM PDF Yazdır E-posta
Son Güncelleme ( Çarşamba, 10 Kasım 2010 )
 

Bana kimse adaletten bahsetmesin Adalet dedikleri zaman aklıma bir zamanlar tanıdığım sarışın hatun geliyor . Hukuka olan inancınızı kaybettiğiniz an yaşamınızdaki çelişkiler başgösterir. Şuan bize yapılan bu haksızlıklar karşısında hala sosyal demokratik hukuk devletinin tüm kurum ve kurallarının işlediğinden bahsedebilirmisiniz? Benim yıllarımı sağlığımı verdiğim TSK bu olabilirmi? Ben YUNAN ordusuna hizmet etmedim benim ve arkadaşlarımın kanı,teri menba suyumu sanılıyor TSK denince aklımıza TÜRK SUBAY KUVVETLERİ mi gelmeli Halkımızın gözbebeği her kuruma örnek olduğunu söyledikleri kurum benim kurumummu?

Ben 1968 yılında mezun olduğum zaman büyüklerimin önerileri ile yüksek okul bitirmeyi arzulamıştım ortaokuldan sonra 3 yıl sınıf hazırlama okulunda tüm lise derslerinin yanında 16 meslek dersini görmeme rağmen okulumun MEB tarafından lise muadili sayılmadığını gördüm; Sınıf hazırlama okulu ve Sınıf okulunun hiçbir kıymeti harbiyesi yoktu ama iki yıllık meslek okulu olan harp okulunun kıymeti harbiyesi YÜKSEK OKULDU

Orta okul mezunu gibi dışarıdan lise sınavlarına girdim bu arada müracaatlarım uğraşlarım ve benim gibi uğraşanlar sonuçu 1976 yılında okulumuz lise muadili sayıldı Yüksek okulu bitirdiğim zaman derece alacağım diye seviniyordum çünki hukuk fakültesi sınavını kazanan subaylara 5 yıl ücretli izin verilirken ben kendi gayretimle bitirdiğim okuldan dolayı bir derece dahi alamamıştım.

Zamanın Cumhurbaşkanı Anayasa Mahkemesine yüksek okul bitiren assubaylara verilen derecenin iptali için dava açmış gerekçe olarak ASSUBAYIN EMSALİ SUBAYDIR AYNİ ÖĞRENİMİ BİTİREN ASSUBAYA BİR ÜST DERECE VERİRSENİZ EŞİTLİK İLKESİ ZEDELENİR demişti yücü mahkeme bu gerekçeye dayanarak sadece  maddenin tamamını değil üst derece verilir ibaresini iptal etmiş; Genelkurmayın Anayasa mahkemesi kararını gerekçe göstererek yayınladıkları emirle subay ve assubaylar ayni dereceden göreve başlatılmıştı Bu iki yıl sürdü sonra AYİM  Hayır assubayın emsali subay değil 657 sayılı devlet memurudur hemde büro memurudur . Kararını vererek uygulamayı durdurdu

CUMHURBAŞKANIMI ANAYASA MAHKEMESİNİ YANILTTI YOKSA AYİM HUKUKA AYKIRI KARAR VEREREK HUKUKU GUGUKMU ETTİ bilmiyorum bildiğim 30 senedir bu haksızlık devam ediyor.

Assubay Meslek Yüksek Okulu Kanunu ile adaletsizlik giderilir derken MYO mezunlarını 9/1 den göreve başlattılar oysa Emniyet Hizmetleri,Meclis Stenografları,Ziraat ev ekonomistleri,teknik hizmetler sınıfı MYO mezunu ise 9/2 den bu sınıflar ve daha birçok devlet memuru lisans mezunu ise 8 nci dereceden göreve başlıyor ve 1/4 e yükseliyorlardı.Bu hak bizlere tanınmamıştı ; DEVE KUŞU MİSALİ NE DEVE NE KUŞ OLABİLDİK

Genelkurmay Başkanımızın BALIKESİR ASB.MYO yaptığı konuşmada biz assubayları ordunun temel direklerinden sayarak birçok reformun müjdesini verince yıllardır dile getirdiğimiz haksızlıklarımızın önleneceği konusunda umutlarımız yeşerdi ; Birleştirilmiş komutanlar toplantısında özlük haklarımızla ilgili haberler beklerken dağ fare doğurdu  Vefat eden subayın mirascısının alamadığı KILIÇ bile düşünülürken bizimle ilgili tek lehte bir husus yoktu üstelik Kd.Bşçvş. olmak uzun yıllar hizmeti gerektiriyordu ve yüksek okul mezunlarının göreve başlangıç derecesindeki adaletsizlik aynen korunuyordu. Rütbe bekleme süresini uzatsanızda yıllar sonra yine o rütbelerde yığılma olacaktır şimdi albay rütbelerinde olduğu gibi oysa NATO ordularında  bu rütbeler için uzun bekleme süresi değil liyakat kriterleri vardı

TEMAD yetkilileri Milli Savunma Komisyonu başkanı ve üyelerine bu haksızlığı anlatmışlar teklifimiz kabul gördüğü belirtilmiş ama sonradan Komisyondaki Gnkur temsilcisi hakim binbaşı genelkurmayın bu değişikliği kabul etmediğini belirtemesi üzerine komisyon üzüntülerini belirtmiştir Yani teklif aynen yasalaşacaktır

Pinpon topumuyuz Golf topumuyuz herkez bir başka tarafa vurup yönlendiriyor; MSB Benim yapacağım birşey yok Genelkurmaya gidin diyor, Genelkurmay emekliler için siyasilere gitmeniz gerekir diyor, Siyasiler Genelkurmayın sözünden çıkmıyor Bunun örneklerini gördük; AK PARTİ milletvekili oyları ile meclis gündemine alınan yasa teklifimiz Genelkurmay isteği ile ayni vekillerin oyları ile komisyona iade edildi SGY görüşmelerinde kabul edilen 1/4 hakkımız mürekkebi kurumadan iptal edildi şimdi ise yine genelkurmay karşı çıkıyor  HAKİMİYET KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR sözü mecliste sadece tabelamıdır? Biz başkaları gibi ayrıcalık ve  imtiyazmı istiyoruz? Bu ülkede yaşadığım için pişmanlık duyuyorum Kurumuma saygımı yitirdim Sesimizi duymanız için ne yapalım EYLEMLERLE HERKEZ ETEĞİNDEKİ TAŞI DÖKSÜN DİYORSANIZ BİZ ÇİLE ÇEKMEYE NÖBET TUTMAYA AÇ KALMAYA HATTA ÖLMEYE HAZIRSINIZ SİZ BUNLARI KARŞILAMAYA HAZIRMISINIZ?

ADALET VE EŞİTLİK TALEPLERİMİZDEN ASLA VAZGEÇMİYECEĞİZ 

 
LUTFEN PAYLASIN
Digg!Google!Facebook!Del.icio.us!Live!Technorati!Yahoo!

18-01-2009 07:23 Ersen Gürpınar
18-01-2009 07:23. ..
Okunma Sayısı 2181    
Okuyucu yorumları (4)
Ortalama Üye Değerlendirmesi
   (2 Oylamalar)

Yazan ersoz48
14-03-2009 10:58,
 
KATILIYORUM
sayın gürpınarın görüşlerine katılmamak mümkün degil bende 30. yıl bilfiil hizmet ettim.şimdi kendimi birkenara atılmış suyu sıkılmışlimon gibi hissediyorum hakettigimin karşılıgını alamadıgım gibi kendimi aldatılmış olmamın yanında hakkımı helal etmiyorum. genelkurmay başkanının assubaylarınözlük hakları hakkındaki görüşlerini de bir balon olarak degerlendiriyorum .
 
 

Yazan aslan81
27-01-2009 00:15,
 
Subay yardımcısı
Ağabey sana katılmamak değil ekleyecek çok şey var lakin bu nasıl bir adalet anlayışıdır anlamak mümkün değil? Assubayı erbaş statüsünden çıkarmak için yapılan As. Cz. Kanunu değişikliğinde assubayın görevini aynı zamanda subay yardımcısı olarak göstermişlerdi bu değişiklik emirle yayımlanıp eklenmesi istenmişti hukukçu arkadaşlarımız olayı buradan ele alıp değerlendirirlerse sanırım bazı haklarımızda buna dayanarak düzeltme isteyebiliriz bir umut ağabey bir umut bu değişiklik araştırılırsa çok önemli bir noktadan yaklaşabilir hukukçularımız saygılar.
 
 

Yazan gejdur
23-01-2009 00:46,
 
...
Tüm meslektaşlarımız bu yazdıklarınıza gönülden katılacaktır.
 
 

Yazan Hikmet BOLAT
22-01-2009 18:57,
 
Görülmeyenleri görmeli Adalet
Sayın Gürpınar, 
Adalet bu kadar uzak mı? Derken! 
Yaşam kargaşası içinde, aradığımız ve uzakta olup olmadığını kestiremediğimiz,  
Kimimizin hayati idamesi, kimimizin yaşam mücadelesi, kimimizin refahı için; 
Velhasılım kısacası yaşadığımız dünyada, içinde bulunduğumuz ülkemiz için emeği, gücü, yeri geldiğinde kanı ve canı ile çalışarak, 
Çoğu zaman hak ettiğinin karşılığını bile alamadığı, verilenin ise defi bela kabilinden umursamaz bir vaziyette, sözüm ona verilmiş olmak için verildiği, hakkaniyetten uzak olana adalet yakın olur mu? 
İş gücüne, çalışma ortam ve şartlarına aldırış etmeden verilen veya tehdit vari bir yaklaşımla adaleti nasıl yakınlaştırabiliriz. 
Kulakların tıkalı, yanı başlarındaki kanunlar ve yönetmeliklerle her türlü hak ve hukuklarından sorumlu oldukları insanları kâğıt üzerinde gören bir adalet olu mu?
 
 
Sadece kayitli kullanicilar bir Makaleyi yorumlayabilir. Lütfen ücretsiz üye olun veya giriş yapın.
< Önceki